gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Elektriciteitsnet overvol, grootverbruikers zijn de dupe

c9ea115e31c07408be2b92093a9f9217.jpg

Het stroomnet in de provincie Zuid-Holland is vol. Grote stroomverbruikers die een nieuwe of zwaardere aansluiting willen, komen vanaf nu op een wachtlijst. Dit geldt voor bedrijven en ook voor publieke voorzieningen als scholen, zwembaden en dorpshuizen.

Rijnmond |  | Aangepast op
Het elektriciteitsgebruik neemt steeds meer toe, onder meer door de snelle opkomst van warmtepompen en laadpalen. Ook stappen huishoudens en bedrijven over van gas op elektriciteit. Dat vraagt steeds meer capaciteit van het elektriciteitsnet.

"Die groei gaat nu zo hard, dat hoofdtransporteur TenneT een knelpunt ziet in het elektriciteitsnet", vertelt Maarten Bijl van netbeheerder Stedin. "Dus moeten we de groei gaan remmen."

Het elektriciteitsnet heeft verschillende snelheden en kun je vergelijken met een wegennet. De snelwegen (hoogspanning) brengen je op hoge snelheid door het hele land, via provinciale wegen (middenspanning) kom je vervolgens dieper in de regio terecht. De snelheid moet op dat traject omlaag. Een transformatorhuisje in een wijk vertaalt vervolgens deze stroom naar een lagere spanning, zodat er 230 volt uit je stopcontact komt.

TenneT beheert dat het allereerste stuk, dus die 'snelwegen', en zegt dat het hoogspanningsnet in een groot deel van de provincie Zuid-Holland nu zijn maximale capaciteit heeft bereikt. Dit geldt ook voor twee elektriciteitsstations van Stedin in Dordrecht.

Voorlopig blijft in onze regio alleen de Maasvlakte en de omgeving rondom Alblasserdam buiten schot, maar ook daar is de ruimte op het elektriciteitsnet beperkt.
7d16c7c537e876102637d7f5e5a364b7.jpg
Heel veel kabels bij
De oplossing? "Er moeten heel veel elektriciteitskabels bij. Zowel op die hoofdsnelwegen als de provinciale wegen en in de wijken", zegt Bijl. Een proces van jaren, waar momenteel bijvoorbeeld in de Drechtsteden in de wijken al wel aan wordt gewerkt door zo'n a
chthonderd extra transformatorhuisjes te plaatsen. Maar om extra capaciteit in het hoogspanningsnet bij te bouwen is veel meer tijd nodig. Naar verwachting is dat pas tussen 2032 en 2035 geregeld.

De netbeheerders zijn voor de lange termijn al wel bezig om de capaciteit op het net structureel te vergroten. Zo werkt TenneT in de regio momenteel onder meer aan verzwaringen van hoogspanningsstations in Krimpen aan den IJssel en Bleiswijk en nieuwe hoogspanningsverbindingen tussen Zevenhuizen en Gouda.

Hierdoor komt er vanaf 2032 stapsgewijs extra ruimte op het hoogspanningsnet beschikbaar. Stedin verzwaart in de Drechtsteden elektriciteitsstation Merwedehaven, dat naar verwachting ook in 2032 klaar is. Ook wordt een nieuw station gebouwd in Klaaswaal dat over ongeveer vijf jaar klaar moet zijn.
560029628cbf7f1992befe57ad791125.jpg
Het net beter benutten
Voorlopig is er een wachtlijst voor bedrijven die een nieuwe aansluiting zouden willen of hun bestaande aansluiting willen uitbreiden. TenneT en Stedin gaan onderzoeken of het elektriciteitsnet beter kan worden benut zodat het op drukke momenten meer wordt ontlast. Grootverbruikers kan bijvoorbeeld gevraagd worden om tegen een vergoeding hun vraag naar elektriciteit te verschuiven naar momenten waarop die vraag nu minder is.

"Door invoering van ‘spitsmijden’ kan er mogelijk extra ruimte worden gevonden voor nieuwe aanvragen", stelt TenneT. "Het net is namelijk niet op elk moment van de dag vol", zegt Bijl daarover. De uitkomsten van het onderzoek worden uiterlijk over een jaar bekend.

Huishoudens en kleine bedrijven merken hier als het goed is voorlopig niks van, zegt Bijl. Een nieuwe laadpaal of warmtepomp bij je thuis laten installeren kan dus nog gewoon.

"Maar juist om het zo te houden, moeten we ervoor zorgen dat grote bedrijven op een wachtlijst komen te staan. Het is een hard gelag, want als zij meer elektriciteit willen gebruiken door bijvoorbeeld een aardgasketel te vervangen voor een elektrische variant komt dat ook op een wachtlijst te staan. Dat geldt ook voor nieuwe bedrijven die zich hier willen vestigen. Het is dus een heel vervelende boodschap."

Consumenten kunnen overigens ook hun steentje bijdragen door minder op piekmomenten stroom te gebruiken en apparaten niet allemaal tegelijkertijd aan te zetten. "Zo kunnen we het stroomverbruik meer spreiden over de dag", legt Bijl uit.

Dit artikel verscheen op de kanalen van mediapartner Rijnmond.

Lees ook

brandazijnplaats.png

Brand in huis in Dordtse binnenstad: 'Kom niet kijken'

In een huis aan de Azijnplaats in Dordrecht is dinsdagmiddag brand uitgebroken. Hulpdiensten werden even voor 14.30 uur massaal opgeroepen.

politie.jpg

Zo kijkt de politie terug op Koningsdag in de streek

Het was een druk weekend in de streek. Iedereen heeft massaal een oranje outfit uit de kast getrokken om de verjaardag van de koning te vieren. Die drukte kan ook zorgen voor problemen, maar het is dit jaar ontzettend rustig geweest, meldt de politie.

treinen Station Dordrecht

Geen intercity’s naar Rotterdam en Roosendaal

Deze week is het extra goed opletten voor de Dordtse treinreiziger. Door werkzaamheden rijden er geen intercity’s naar Rotterdam en Roosendaal. De werkzaamheden duren tot en met vrijdag 1 mei. Volgens ProRail rijden sprinters wel gewoon door.

picjumbo_com-ice-cream-865126.jpg

Temperatuur schiet omhoog: het kan wel 25 graden worden

Ben je nog niet uitgekeken op zonnige, droge lentedagen? Goed nieuws: de komende dagen houdt dat weer aan en het wordt elke dag ietsje warmer. De temperatuur loopt op tot wel 25 graden.

transvaalstraat.png

Ruit gesneuveld bij explosie bij woning

Bij een huis aan de Transvaalstraat in Dordrecht is in de nacht van maandag op dinsdag een explosie geweest. Volgens de politie raakte niemand gewond.

Brug over de Noord 2.jpg

Let op: Brug over de Noord tot en met vrijdag dicht

Wegverkeer in en om Alblasserdam moet deze week rekening houden met omleidingen. De N915 tussen Noordeinde in Hendrik-Ido-Ambacht en de op- en afrit Alblasserdam van de A15, inclusief de Brug over de Noord, is tot en met vrijdagavond dicht. Dat geldt zowel overdag als ‘s nachts.