gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Elektriciteitsnet overvol, grootverbruikers zijn de dupe

c9ea115e31c07408be2b92093a9f9217

Het stroomnet in de provincie Zuid-Holland is vol. Grote stroomverbruikers die een nieuwe of zwaardere aansluiting willen, komen vanaf nu op een wachtlijst. Dit geldt voor bedrijven en ook voor publieke voorzieningen als scholen, zwembaden en dorpshuizen.

Rijnmond |  | Aangepast op
Het elektriciteitsgebruik neemt steeds meer toe, onder meer door de snelle opkomst van warmtepompen en laadpalen. Ook stappen huishoudens en bedrijven over van gas op elektriciteit. Dat vraagt steeds meer capaciteit van het elektriciteitsnet.

"Die groei gaat nu zo hard, dat hoofdtransporteur TenneT een knelpunt ziet in het elektriciteitsnet", vertelt Maarten Bijl van netbeheerder Stedin. "Dus moeten we de groei gaan remmen."

Het elektriciteitsnet heeft verschillende snelheden en kun je vergelijken met een wegennet. De snelwegen (hoogspanning) brengen je op hoge snelheid door het hele land, via provinciale wegen (middenspanning) kom je vervolgens dieper in de regio terecht. De snelheid moet op dat traject omlaag. Een transformatorhuisje in een wijk vertaalt vervolgens deze stroom naar een lagere spanning, zodat er 230 volt uit je stopcontact komt.

TenneT beheert dat het allereerste stuk, dus die 'snelwegen', en zegt dat het hoogspanningsnet in een groot deel van de provincie Zuid-Holland nu zijn maximale capaciteit heeft bereikt. Dit geldt ook voor twee elektriciteitsstations van Stedin in Dordrecht.

Voorlopig blijft in onze regio alleen de Maasvlakte en de omgeving rondom Alblasserdam buiten schot, maar ook daar is de ruimte op het elektriciteitsnet beperkt.
7d16c7c537e876102637d7f5e5a364b7
Heel veel kabels bij
De oplossing? "Er moeten heel veel elektriciteitskabels bij. Zowel op die hoofdsnelwegen als de provinciale wegen en in de wijken", zegt Bijl. Een proces van jaren, waar momenteel bijvoorbeeld in de Drechtsteden in de wijken al wel aan wordt gewerkt door zo'n a
chthonderd extra transformatorhuisjes te plaatsen. Maar om extra capaciteit in het hoogspanningsnet bij te bouwen is veel meer tijd nodig. Naar verwachting is dat pas tussen 2032 en 2035 geregeld.

De netbeheerders zijn voor de lange termijn al wel bezig om de capaciteit op het net structureel te vergroten. Zo werkt TenneT in de regio momenteel onder meer aan verzwaringen van hoogspanningsstations in Krimpen aan den IJssel en Bleiswijk en nieuwe hoogspanningsverbindingen tussen Zevenhuizen en Gouda.

Hierdoor komt er vanaf 2032 stapsgewijs extra ruimte op het hoogspanningsnet beschikbaar. Stedin verzwaart in de Drechtsteden elektriciteitsstation Merwedehaven, dat naar verwachting ook in 2032 klaar is. Ook wordt een nieuw station gebouwd in Klaaswaal dat over ongeveer vijf jaar klaar moet zijn.
560029628cbf7f1992befe57ad791125
Het net beter benutten
Voorlopig is er een wachtlijst voor bedrijven die een nieuwe aansluiting zouden willen of hun bestaande aansluiting willen uitbreiden. TenneT en Stedin gaan onderzoeken of het elektriciteitsnet beter kan worden benut zodat het op drukke momenten meer wordt ontlast. Grootverbruikers kan bijvoorbeeld gevraagd worden om tegen een vergoeding hun vraag naar elektriciteit te verschuiven naar momenten waarop die vraag nu minder is.

"Door invoering van ‘spitsmijden’ kan er mogelijk extra ruimte worden gevonden voor nieuwe aanvragen", stelt TenneT. "Het net is namelijk niet op elk moment van de dag vol", zegt Bijl daarover. De uitkomsten van het onderzoek worden uiterlijk over een jaar bekend.

Huishoudens en kleine bedrijven merken hier als het goed is voorlopig niks van, zegt Bijl. Een nieuwe laadpaal of warmtepomp bij je thuis laten installeren kan dus nog gewoon.

"Maar juist om het zo te houden, moeten we ervoor zorgen dat grote bedrijven op een wachtlijst komen te staan. Het is een hard gelag, want als zij meer elektriciteit willen gebruiken door bijvoorbeeld een aardgasketel te vervangen voor een elektrische variant komt dat ook op een wachtlijst te staan. Dat geldt ook voor nieuwe bedrijven die zich hier willen vestigen. Het is dus een heel vervelende boodschap."

Consumenten kunnen overigens ook hun steentje bijdragen door minder op piekmomenten stroom te gebruiken en apparaten niet allemaal tegelijkertijd aan te zetten. "Zo kunnen we het stroomverbruik meer spreiden over de dag", legt Bijl uit.

Dit artikel verscheen op de kanalen van mediapartner Rijnmond.

Lees ook

IMG_8819

Man (22) die vrouwen wilde verkrachten nam ook man in nekklem: 'Poging doodslag'

De man, die eind februari twee pogingen tot verkrachting deed in Rotterdam, viel nog een derde slachtoffer aan. Het ging om de vriend van een van de vrouwen op wie hij had gemunt. Dit slachtoffer werd in een nekklem genomen en in zijn gezicht geschopt. Hij raakte daardoor bewusteloos. Het Openbaar Ministerie heeft poging doodslag ten laste gelegd.

Point Blur_Jun142026_103437 (1)

Twee geparkeerde auto's in vlammen op, mogelijk opzet

In Zwijndrecht zijn twee geparkeerde auto's zaterdagnacht verwoest door brand. Dat gebeurde aan de Lindtsebenedendijk, ter hoogte van de Perkstraat.

thumb website

School heeft zo snel mogelijk extra lesruimte nodig: ‘Anders leerlingen ‘nee’ verkopen’

Praktijkschool De Sprong in Sliedrecht heeft zo snel mogelijk extra lesruimte nodig. Het leerlingenaantal groeit en daardoor wordt het huidige gebouw te klein. Met zo’n 150 leerlingen is het nu al improviseren, maar dat probleem wordt na de zomervakantie nog groter. “We moeten gaan improviseren.”

kraanwater Pexels

Kookadvies vanwege poepbacterie opgeheven: ‘Vervelend dat dit noodzakelijk was’

Het kraanwater in Dordrecht, Hendrik-Ido-Ambacht en Zwijndrecht kan gewoon gedronken worden. Dat meldt waterbedrijf Evides. Eerder gold er een kookadvies, omdat de E. colibacterie, beter bekend als de poepbacterie, in het water was gevonden.

ouwejonges

‘Ouwe Jonges’ gooien de beuk erin én openen klaaglijn

Het gaat er zondagmiddag ongetwijfeld weer niet erg zachtzinnig aan toe bij RTV Dordrecht als presentator Ron van de Rhee aan de stamtafel plaatsneemt met Ad van den Herik en Thijs Blom. In Ouwe Jonges Krentebrood wordt het nieuws van de afgelopen weken in sneltreinvaart doorgenomen en opent het trio een heuse klaaglijn.

fotpo stemvork 23

Bijzonder kunstwerk 'Stemvork' weer terug in het Wantijpark

Een bijzonder kunstwerk keert terug in het Wantijpark. Het gaat om het kunstwerk ‘Stemvork’ dat in ere is hersteld. Zaterdagochtend 13 juni wordt het gerestaureerde kunstwerk onthuld, zestig jaar na de oorspronkelijke onthulling.