Wie over het terrein van de Vereniging Organische Tuin (VOT) in Papendrecht loopt, valt één ding op: overal in de tuintjes staan bakken waar bijvoorbeeld sla in wordt geteeld. Niet voor niks, want eigenaren van deze moestuinen hebben het advies om het eten van groenten en fruit uit de tuin af te wisselen met groenten en fruit uit de winkel. Het percentage van de PFAS-stof PFOA is in de tuin twee tot drie keer hoger dan de norm.
Bakken met teelaarde
Toen dat bekend werd, kozen verschillende moestuinders ervoor om bakken te maken met teelaarde, zónder vervuilde grond erin. "Maar als je aardappels wilt telen, moet je dat natuurlijk niet in dit laagje doen. Die moeten echt de grond in, dan is dit geen oplossing", legt voorzitter Dick Naafs van de moestuinvereniging uit.
De rechter stelde het in Dordrecht gevestigde chemiebedrijf Chemours, dat tot 2012 PFOA uitstootte, vorig jaar deels aansprakelijk voor de milieuschade door vervuiling met PFAS. Begin deze maand werd daarom een 'schoonmaakplan' opgesteld. De chemiereus trekt daar de portemonnee voor.
Geen groenten, maar bloemen
Sinds Naafs weet dat zijn moestuin is vervuild, eet hij helemaal niets meer uit zijn tuin. "Ik had altijd groenten en aardappelen, maar dat wilde ik niet meer eten. Toch verwachtte ik dat Chemours wat ging opruimen, dus in de tussentijd heb ik bloemen gezaaid."