gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Opsporingsdienst doet inval in woning van scheepsbouwer Kommer Damen (81)

be5ba5c7e521a0745f74956b8a2e3090

De FIOD heeft dinsdagochtend een inval gedaan in het huis van Kommer Damen in Noordeloos. Dat bevestigt de opsporingsdienst aan Rijnmond. De inval heeft te maken met een strafrechtelijk onderzoek, zegt een woordvoerder.

Rijnmond |  | Aangepast op
De FIOD wil verder niet kwijt wat er in het huis van de voormalig topman van Damen Shipyards in beslag is genomen. Waarschijnlijk gaat het om administratie.

Omkoping
De 81-jarige Damen was jarenlang de hoogste baas van het scheepsbouwconcern uit Gorinchem. Momenteel is hij verdachte in een omvangrijke strafzaak. Die draait om omkoping en het omzeilen van handelssancties tegen Rusland.
Ook zijn zoon Arnout, de huidige CEO, staat terecht. Net als voormalig bestuursvoorzitter René Berkvens. De FIOD laat in het midden of er ook bij hen invallen zijn gedaan.

De woordvoerder wil ook niets kwijt over het verband tussen de inval in Noordeloos en het lopende strafproces. Ook advocaat Robbert de Bree houdt de gelederen gesloten. Voor een reactie wijst hij door naar het Damen-concern. Daar is dinsdagmiddag niemand bereikbaar voor commentaar.

Strijd
Het strafproces tegen Damen Shipyards begon vorige week maandag in Zwolle. Het was een regiezitting, waarop de aanklachten nog niet inhoudelijk behandeld werden. Op 11 december gaat de zaak verder.
Damen voorziet een jarenlange strijd en ziet de zaak als een kans om uit te leggen dat de vermoedens van het OM niet kloppen.

Op de eerste procesdag werd bekend dat twee tot nu toe onbekend gebleven verdachten een deal met justitie hebben gesloten. Een van hen is Sander van O., de huidige marketingdirecteur van het bedrijf. De ander is de voormalige directeur van het Havenbedrijf op Curaçao.

Van O. zou nauw betrokken zijn geweest bij het wegmoffelen van omkopingsbedragen in de administratie. Uit de deal met justitie rolde voor hem een taakstraf van 160 uur.

Schikkingen
Voorafgaand aan het proces zijn meer gesprekken geweest over schikkingen, meldde NRC. Maar die zijn op niets uitgelopen. Bij de waarom-vraag wijzen het Damen-concern en het OM met de beschuldigende vinger naar elkaar.
De rechtszaak vloeit grotendeels voort uit een grote FIOD-inval bij het hoofdkantoor van Damen Shipyards in 2017. De overtreding van het handelsembargo met Rusland wordt apart behandeld, omdat dit onderzoek is gedaan door de douane.

Grootste scheepsbouwer
Damen Shipyards is de grootste scheepsbouwer van Nederland. Het kleine bedrijfje in Hardinxveld-Giessendam, dat Kommer Damen eind jaren zestig begon, groeide uit tot een internationaal bedrijf met 12.500 werknemers.

In de regio Rijnmond heeft Damen door de jaren heen veel noodlijdende werven overgenomen, zoals Verolme, Wilton-Fijenoord en Maaskant. Ook De Schelde in het Zeeuwse Vlissingen, waar oorlogsschepen voor Defensie worden gebouwd, werd ingelijfd.

Bij De Schelde, inmiddels omgedoopt tot Damen Naval, loopt momenteel een miljardenorder voor de bouw van fregatten voor de Nederlandse marine. Die kan op de tocht komen te staan als het strafproces voor Damen negatief uitpakt. Het bedrijf mag dan vier jaar lang niet meer bouwen voor overheden in binnen- en buitenland.

Dit verhaal verscheen ook op de website van mediapartner Rijnmond

Lees meer over:

Lees ook

PSX_20261024_091726

BMW uitgebrand op parkeerplaats

Een geparkeerde BMW in Hendrik-Ido-Ambacht is in de nacht van vrijdag op zaterdag verwoest door brand.

Noordtunnel foto

Vanaf deze datum gaat de Noordtunnel (A15) voor ruim zes weken in beide richtingen dicht

De Noordtunnel (A15) gaat komend jaar voor ruim zes weken in beide richtingen dicht vanwege renovatiewerkzaamheden. Eerst is de buis richting Hendrik-Ido-Ambacht aan de beurt, daarna volgt de weg richting Papendrecht.

montage_RTV Dordrecht nieuws.00_01_39_31.Still001

Sporten in het donker, want er is geen stroom: ‘Het is even aanpassen’

Duisternis in de sportschool vrijdag in Dordrecht. De SportCity-vestiging aan de Vissersdijk kampte vrijdag, net als verschillende andere bedrijven in die buurt, met een stroomstoring. Sommige sportievelingen keerden om, anderen gingen vrolijk aan de bak.

foto brand pap

Ali (84) moet urenlang huis uit door grote brand: ‘Er kwam gitzwarte rook omhoog’

“Gitzwarte rook kwam omhoog, een flinke fik was het.” De 84-jarige Ali van der Wal uit Papendrecht moest dit weekend halsoverkop haar huis uit vanwege een vuurzee bij meerdere bedrijven. Twee dagen later liggen de brandresten nog in haar tuin. “Bang ben ik niet geweest, ik ben nogal nuchter.”

78004c49-bc3b-3485-973a-8b6b641aba25

Petra (49) is eenzaam en begint stiekem een erotische relatie met een patiënt

Petra bedrijft de liefde met een kwetsbare patiënt in de zorginstelling waar ze werkt. Op papier is ze een seksueel roofdier, dat misbruik maakt van haar positie. Maar klopt dat ook met de realiteit?

gevangenisbewaarder

Boze bajesklant Berry (23) stort een fles poepwater uit over afdelingshoofd

In de Penitentiaire Inrichting Dordrecht loopt een conflict begin januari flink uit de hand. Gedetineerde Berry is ziedend en leegt een bak met bruine smurrie op het lichaam van gevangenismedewerker Cees. Het blijkt een mix van poep en pies te zijn.