Dordrecht, Netherlands

Ouderen vallen veel; Zwijndrecht wil dat voorkomen

We worden steeds ouder en dat brengt enkele gevaren met zich mee. Zo lopen senioren bijvoorbeeld een relatief hoog risico om te vallen. Daarbij is het ook de groep die er vaak de meeste schade aan overhoudt. Sinds 2022 heeft iedere gemeente van het Rijk opdracht gekregen om het ‘valrisico’ in kaart te brengen en ouderen te bewegen er iets aan te doen, indien nodig. Zo ook in Zwijndrecht.
Joram Niese | Redactie Streek 56 | 30 september 2024 17:00 | Aangepast op 30 september 2024 17:00
In Zwijndrecht organiseert welzijnsorganisatie Fitmakers eens in de zoveel tijd zogenaamde valtests. Ouderen kunnen hier naartoe om te toetsen hoeveel risico zij lopen om te vallen. Bij de valtest lopen ze over een mat met 600 sensoren die elke stap registreert.

Daaruit komt een conclusie, in de vorm van een soort stoplicht: “Het groene licht geeft daarin een laag valrisico aan, het oranje een matig valrisico en het rode een hoog valrisico”, aldus valpreventiespecialist Julia van der Aa. “Op basis van die uitslag geven wij een advies. Bij een oranje of rode score adviseren wij de ouderen naar de cursus ‘In Balans’ te komen.”
Het kaartje met de resultaten van de valtest uitgelegd Fitmakers
Zelfverzekerder
Gerda Vroon uit Zwijndrecht zag na haar test een oranje licht en kreeg het advies om naar de valpreventiecursus te komen. Ze volgt die nu al een tijdje. “Ik ben nogal een draaitol in mijn slaap, dus er is een grote kans dat ik uit bed val. Ik woon alleen, dat betekent dat ik moet tijgeren naar een plek waar ik mezelf omhoog kan hijsen.” De cursus betekent veel voor Gerda. “Ik liep echt een beetje wankel. Ook liep ik met een stok, maar nu niet meer. Het helpt mij wel, vooral om zelfverzekerder te worden.”

Bij de valpreventiecursus doet een fysiotherapeut verschillende oefeningen om de ouderen weerbaarder te maken. “Twee keer per week gaan ze aan de slag met balans, evenwicht en krachtoefeningen. Om zo uiteindelijk na tien weken echt tot een verbetering te komen”, vertelt Van der Aa.

Fysiotherapeut Thom van de Rhee: “Sommige oefeningen zijn gebaseerd op Tai Chi en andere bewegingsvormen. Maar ik doe ook enkele kracht- en balansoefeningen met de ouderen.” Volgens Thom hebben de ouderen allemaal op hun eigen manier problemen met vallen. Dat vraagt dus om maatwerk.

Valpreventieweek
Volgens de gezamenlijke GGD's krijgen elk jaar zo’n één miljoen 65-plussers te maken met een val. Naast de reguliere testst zoals in Zwijndrecht, is er deze week extra aandacht voor valrisico's onder ouderen. In de valpreventieweek worden ook professionals in het gemeentelijk- en zorgdomein aangesprood om zoveel mogelijk ouderen een speciale test te laten invullen.

Streekomroep 56 ging kijken bij de valtest én bij de cursus In Balans. Bekijk hieronder de beelden.

Lees ook

Meester Maurien speelt Backstreet Boys op basisschool en dat levert hem honderdduizenden kijkers op

Hij had nooit gedacht dat hij zoveel kijkers zou trekken, toen meester Maurien begon met het plaatse...

Petitie voor behoud cultuurcentrum DOOR bijna 1000 keer ondertekend

Een petitie om cultuurcentrum DOOR in Dordrecht te behouden, is tot donderdagochtend meer dan duizen...

FIOD valt ook binnen in woning Arnout Damen en arresteert twee medewerkers scheepsbouwer

De inval van de FIOD in het huis van Kommer Damen in Noordeloos was niet de enige in het lopende ond...

Kluisjes scholieren gecontroleerd: pepperspray en vuurwerk gevonden

Bij een grootschalige controle bij vier middelbare scholen in Zwijndrecht zijn deze week verschillen...

Wethouder door het stof voor openmaken kisten in grafkelders: 'Had nooit mogen gebeuren'

In de grafkelders van de Dordtse begraafplaats Essenhof zijn sinds 2013 kisten geopend terwijl de na...

Bewoners voelen zich onveilig na fataal ongeluk: ‘Het was wachten tot het misging’

Na het verkeersdrama dinsdagmiddag op de Dordtse Krispijnseweg gaat het de dag erna vooral over hard...