gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

RIVM: eet geen eieren van hobby-kippen, kan door PFAS schadelijk zijn

29d87c42a8ca4fc8e75243b2ab4494ab

Eet geen eieren meer van kippen uit eigen tuin, moestuinen, dierenweitjes en zorg- en kinderboerderijen. Dat schrijft het RIVM in een advies. Eieren van hobbykippen in het hele land kunnen vervuild zijn met PFAS. Als je daar te veel van binnenkrijgt, is dat gevaarlijk voor de gezondheid.

Redactie Streekomroep | NOS |  | Aangepast op
Het RIVM onderzocht eieren op zestig locaties in heel Nederland. Op ruim de helft van die plekken krijgt een volwassene al ongezonde hoeveelheden PFAS binnen als die minder dan één ei per week eet. Kleine kinderen en volwassenen met een lager gewicht zitten al veel sneller aan die grens. Ook op andere plaatsen kwamen onderzoekers te hoge concentraties PFAS in eieren tegen.

"Mensen krijgen al veel PFAS binnen via andere voedingsmiddelen en drinkwater. De hoeveelheid die mensen via particuliere eieren binnenkrijgen, komt daar bovenop", schrijven de onderzoekers. "Het is daarom af te raden om producten te eten waar veel PFAS in zit, zoals particuliere eieren."

Hoe komt het?
Het nieuwe onderzoek van het RIVM bevestigt wat de NOS vorig jaar al concludeerde: niet alleen onze streek, maar ook ver daarbuiten kan veel PFAS zitten in eieren van eigen kippen. De NOS liet toen hobby-eieren uit verschillende delen van het land door een laboratorium testen op PFAS.

Er zijn aanwijzingen dat er veel PFAS in wormen zit, die de hobbykippen vervolgens eten. Maar het is de vraag of dat de hele verklaring is, benadrukt het RIVM. Het zou bijvoorbeeld ook kunnen liggen aan andere voeding of aan de mate waarin de grond is aangestampt. Het is volgens het RIVM goed mogelijk dat er allemaal verschillende dingen bijdragen aan de hoge PFAS-waardes.

Commerciële eieren uit de supermarkt en van de markt kunnen nog wel veilig worden gegeten, benadrukt het RIVM. Daar zit veel minder PFAS in. Hoe dat kan, is niet helemaal duidelijk, bleek vorig jaar al. De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit monitort het PFAS-gehalte in deze eieren en moet hierover rapporteren aan de Europese Commissie.

Lees meer over:

| |

Lees ook

brand in vrachtwagen

Vlammen uit dashboard van vrachtwagen

Lichte paniek in de cabine van een vrachtwagen: dinsdagavond komen er plots vlammen uit het dashboard van een vrachtwagen op de Merwedestraat in Dordrecht. De brandweer is er snel bij.

IMG-20260905-WA0031

Rookwolk boven afvalverwerker door brand in opslagruimte

Bij afvalverwerker HVC in Dordrecht heeft zaterdagavond brand gewoed. In een opslagruimte vatte een hoop afval vlam, waarna een rookpluim uit het gebouw kwam.

WhatsApp Image 2026-09-08 at 12.29.43

Dordtse buurtbeweging Groene Buur genomineerd voor Gouden Eekhoorn Award

Buurtbeweging Groene Buur maakt kans op een ASN Gouden Eekhoorn Award. Het initiatief is één van de tien finalisten van de landelijke prijs voor mensen en organisaties die bijdragen aan een mooiere toekomst. Ook in Dordrecht is Groene Buur actief. De lokale coördinator Leanne Stange hoopt vooral dat de nominatie meer Dordtenaren enthousiast maakt om met groen aan de slag te gaan.

IMG_3084

Poes Chica lift per ongeluk mee naar Dordrecht

Poes Chica is per ongeluk vanaf de Dr. Schaepmansingel in Schiedam met een auto meegereisd naar Dordrecht, onder de motorkap. Het dier werd donderdag gevonden in een parkeergarage. Haar buik en pootjes zaten onder de brandwonden.

het winkeltje

Alle sporen leiden naar het einde: treinwinkel sluit de deuren

Het is het einde van een tijdperk: treinenwinkel ‘Het Winkeltje’ in Dordrecht verdwijnt eind dit jaar na 66 jaar uit het Dordtse straatbeeld. Een groot gemis voor liefhebbers van modeltreinen, die hun exemplaar daar kunnen laten repareren of een nieuwe kunnen aanschaffen. “Het is wel tijd, vind ik”, zegt eigenaar Jankees Verheij.

politielekenmerwede

Kapot achterlicht wijst politie op man met openstaande celstraf van 1116 dagen

De politie heeft vorige week zondag een automobilist van de A15 bij Hendrik-Ido-Ambacht geplukt, die nog een celstraf van 1116 dagen had open staan. Hij viel op toen hij in een auto rondreed met een kapot achterlicht.