gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Unieke expositie: 70 posters met oorlogsverhalen uit deze dorpen

8b383058ac56196460a69ad43d4fa647

De jaarlijkse oorlogsherdenking in het Nieuw-Lekkerlandse Wielewaalpark heeft dit jaar een nieuw aspect. Naast het herdenkingsmonument in het park is er nu ook een openluchttentoonstelling opgebouwd. "In zeventig posters hebben we geprobeerd om vast te leggen wat er tijdens de oorlog in Nieuw-Lekkerland en Kinderdijk gebeurd is", vertelt historicus Willem Jan Nederlof.

Jonathan Sekeris |  | Aangepast op
De Historische Vereniging West-Alblasserwaard (HVWA) heeft bedacht om in het kader van de tachtigjarige bevrijding een fototentoonstelling op te zetten met foto's, persoonlijke verhalen en fragmenten uit dagboeken uit oorlogstijd. Langs een pad in het Wielewaalpark staan om die reden nu allerlei hekken. De tientallen posters met deze informatie zijn hieraan vastgemaakt.

Achtergronden van verhalen
"De meeste oorlogsgebeurtenissen uit het dorp zijn al bekend", vertelt Nederlof, "maar ik heb de achtergrond van de verhalen uitgediept. Zo waren er drie 'hele gewone' dorpsjongens die zich verenigden om de Duitsers tegen te werken, met noodlottige gevolgen. Ze wisten van tevoren al hoeveel gevaar ze liepen, dus er was veel moed voor nodig."

"Uiteindelijk zijn twee van de drie jongens doodgeschoten op de dag dat ze zijn opgepakt. Ze schreven hun laatste brief staande voor het vuurpeloton om afscheid te nemen", vervolgt hij. De verdere details zijn te lezen op de posters, net als vele andere verhalen.

Volgens Nederlof is het doel van de tentoonstelling om de verhalen niet te vergeten én om kinderen van basisscholen te laten zien dat oorlog verschrikkelijk is. Voor deze dingen zet hij zich al langere tijd in, namelijk door gastlessen te geven op scholen. "Door het uitzoekwerk voor de lessen en doordat ik een boek heb geschreven, heb ik veel beeldmateriaal. Deze zijn nu uitgebeeld op de posters."

In de buitenlucht
Het is niet voor niks dat er is gekozen voor een tentoonstelling in de openlucht, vertelt Theo Jansen, tweede secretaris van de HVWA. "Want als je het binnen doet moeten mensen letterlijk en figuurlijk een drempel over. Dat weerhoudt mensen om te komen. Hierbuiten is het toegankelijker", verklaart hij.

Daarnaast is de tentoonstelling specifiek in het Wielewaalpark omdat hier op 4 mei de dodenherdenking plaatsvindt. "Dan staan honderden mensen achter elkaar op het pad. Over de hele lengte kunnen ze dus naar de fototentoonstelling kijken en de geschiedenis beleven", besluit Jansen.

Lees ook

727457752_1455578069942028_5493338324617170979_n

Politie bevrijdt hond uit snikhete auto: 'Lichaamstemperatuur was opgelopen tot 42,3 graden'

Bij Avonturenboerderij Molenwaard in Groot-Ammers is zaterdag een American Bull uit een snikhete auto gered. Volgens medewerkers van de Dierenambulance verkeerde het dier in een levensbedreigende situatie. Zijn lichaamstemperatuur was opgelopen tot 42,3 graden.

PSX_20260608_092409

Kinderfiets gevonden langs de waterkant, duikers doorzoeken sloot

Duikers hebben maandagochtend een sloot in Sliedrecht doorzocht. Aan de waterkant was namelijk een kinderfiets gevonden.

drugspand

Meerdere wapens en drugs gevonden: burgemeester sluit pand

Een pand aan de Nicolaasstraat in Dordrecht is met spoed gesloten. Dat gebeurde nadat daar dinsdagavond meerdere wapens en een grote hoeveelheid drugs werden aangetroffen. Vijf mensen zijn aangehouden, al zijn zij inmiddels weer op vrije voeten.

INV.20266.313-34173-247329

Bekijk hier de samenvatting van FC Dordrecht – Schalke 04 II (3-0)

De kop is eraf voor FC Dordrecht, dat zaterdag een 3-0 oefenzege op Schalke 04 II boekte. De goals kwamen van aanvoerder Sem Valk, spits Yunus Younous en de recent in het huwelijksbootje gestapte Nicolas Rossi.

hoogblokland

Vijfheerenlanden uit zorgen over mogelijke azc-locatie Molenlanden

De gemeente Vijfheerenlanden spreekt opnieuw haar zorgen uit over één van de mogelijke locaties voor een asielopvang in buurgemeente Molenlanden. “Wij vinden het onacceptabel als uitsluitend wordt gekeken naar de formele gemeentegrens en niet naar de feitelijke effecten van een opvanglocatie op de omgeving”, zo meldt burgemeester Sjors Fröhlich in een brief aan de Molenlandse raad.

1000113157

Supermarkt twee keer ontruimd om mistige damp in magazijn

Een supermarkt aan de Espenhof in Papendrecht is binnen een dag twee keer ontruimd. Beide keren veroorzaakte een kapotte koelmachine een mistige damp in het magazijn, laat een brandweerwoordvoerder weten.