gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Unieke expositie: 70 posters met oorlogsverhalen uit deze dorpen

8b383058ac56196460a69ad43d4fa647

De jaarlijkse oorlogsherdenking in het Nieuw-Lekkerlandse Wielewaalpark heeft dit jaar een nieuw aspect. Naast het herdenkingsmonument in het park is er nu ook een openluchttentoonstelling opgebouwd. "In zeventig posters hebben we geprobeerd om vast te leggen wat er tijdens de oorlog in Nieuw-Lekkerland en Kinderdijk gebeurd is", vertelt historicus Willem Jan Nederlof.

Jonathan Sekeris |  | Aangepast op
De Historische Vereniging West-Alblasserwaard (HVWA) heeft bedacht om in het kader van de tachtigjarige bevrijding een fototentoonstelling op te zetten met foto's, persoonlijke verhalen en fragmenten uit dagboeken uit oorlogstijd. Langs een pad in het Wielewaalpark staan om die reden nu allerlei hekken. De tientallen posters met deze informatie zijn hieraan vastgemaakt.

Achtergronden van verhalen
"De meeste oorlogsgebeurtenissen uit het dorp zijn al bekend", vertelt Nederlof, "maar ik heb de achtergrond van de verhalen uitgediept. Zo waren er drie 'hele gewone' dorpsjongens die zich verenigden om de Duitsers tegen te werken, met noodlottige gevolgen. Ze wisten van tevoren al hoeveel gevaar ze liepen, dus er was veel moed voor nodig."

"Uiteindelijk zijn twee van de drie jongens doodgeschoten op de dag dat ze zijn opgepakt. Ze schreven hun laatste brief staande voor het vuurpeloton om afscheid te nemen", vervolgt hij. De verdere details zijn te lezen op de posters, net als vele andere verhalen.

Volgens Nederlof is het doel van de tentoonstelling om de verhalen niet te vergeten én om kinderen van basisscholen te laten zien dat oorlog verschrikkelijk is. Voor deze dingen zet hij zich al langere tijd in, namelijk door gastlessen te geven op scholen. "Door het uitzoekwerk voor de lessen en doordat ik een boek heb geschreven, heb ik veel beeldmateriaal. Deze zijn nu uitgebeeld op de posters."

In de buitenlucht
Het is niet voor niks dat er is gekozen voor een tentoonstelling in de openlucht, vertelt Theo Jansen, tweede secretaris van de HVWA. "Want als je het binnen doet moeten mensen letterlijk en figuurlijk een drempel over. Dat weerhoudt mensen om te komen. Hierbuiten is het toegankelijker", verklaart hij.

Daarnaast is de tentoonstelling specifiek in het Wielewaalpark omdat hier op 4 mei de dodenherdenking plaatsvindt. "Dan staan honderden mensen achter elkaar op het pad. Over de hele lengte kunnen ze dus naar de fototentoonstelling kijken en de geschiedenis beleven", besluit Jansen.

Lees ook

businkkrakers

Krakers bezetten panden in binnenstad

Aan de Singel in Dordrecht zijn zaterdag leegstaande woningen gekraakt. Zes mensen die de panden in zijn gegaan, zijn door de politie aangehouden.

Ben Corino Studio De Witt

Zaterdag in Studio De Witt: standbeeld van Kees Buddingh

Studio De Witt besteedt deze zaterdag aandacht aan de wens van een groep Dordtenaren een beeld in de stad te plaatsen van de Dordtse dichter en schrijver Kees Buddingh. Buddingh (1918-1985) kreeg onder meer bekendheid met zijn gedicht ‘De blauwbilgorgel’. Presentator Ben Corino spreekt met de aanjagers van het plan voor het Buddingh standbeeld, Ton Delemarre en Jacques Malschaert.

PSX_20260929_151615 (1)

Steekpartij na verkeersruzie, man en vrouw aangehouden

Bij een verkeersruzie aan de Pieter Zeemanweg in Dordrecht is dinsdagmiddag een man gestoken. Twee verdachten, een man en een vrouw, zijn aangehouden voor betrokkenheid bij het incident.

fotoars

Eén Dordtse zege in vijf duels, maar Ars houdt hoop: ‘Beter elftal dan vorig seizoen’

FC Dordrecht verzamelde slechts vier punten uit de eerste vijf wedstrijden en kreeg daarin liefst zestien tegengoals. Toch is technisch manager Sjoerd Ars tevreden met de zomerse transferperiode en vindt dat er ‘een beter elftal dan vorig seizoen’ op het veld staat. “De play-offs zijn gewoon haalbaar.”

fotooooooo

Gaan deze supermarkten eerder open op zondag? ‘Wens van klanten verandert’

Twintig Dordtse supermarktuitbaters willen eerder open op zondag. Nu mogen de deuren om 12.00 uur open, ondernemers vragen de gemeenteraad in een brief daar 10.00 uur van te maken.

Politiebusje-768x507

42 boetes en drie aanhoudingen bij verkeerscontrole

Bij een verkeerscontrole in Ridderkerk zijn vorige week 45 bekeuringen uitgedeeld en heeft de Belastingdienst ruim 66.000 euro geïnd. Drie bestuurders werden aangehouden voor rijden onder invloed, meldt de gemeente.