gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Unieke expositie: 70 posters met oorlogsverhalen uit deze dorpen

8b383058ac56196460a69ad43d4fa647

De jaarlijkse oorlogsherdenking in het Nieuw-Lekkerlandse Wielewaalpark heeft dit jaar een nieuw aspect. Naast het herdenkingsmonument in het park is er nu ook een openluchttentoonstelling opgebouwd. "In zeventig posters hebben we geprobeerd om vast te leggen wat er tijdens de oorlog in Nieuw-Lekkerland en Kinderdijk gebeurd is", vertelt historicus Willem Jan Nederlof.

Jonathan Sekeris |  | Aangepast op
De Historische Vereniging West-Alblasserwaard (HVWA) heeft bedacht om in het kader van de tachtigjarige bevrijding een fototentoonstelling op te zetten met foto's, persoonlijke verhalen en fragmenten uit dagboeken uit oorlogstijd. Langs een pad in het Wielewaalpark staan om die reden nu allerlei hekken. De tientallen posters met deze informatie zijn hieraan vastgemaakt.

Achtergronden van verhalen
"De meeste oorlogsgebeurtenissen uit het dorp zijn al bekend", vertelt Nederlof, "maar ik heb de achtergrond van de verhalen uitgediept. Zo waren er drie 'hele gewone' dorpsjongens die zich verenigden om de Duitsers tegen te werken, met noodlottige gevolgen. Ze wisten van tevoren al hoeveel gevaar ze liepen, dus er was veel moed voor nodig."

"Uiteindelijk zijn twee van de drie jongens doodgeschoten op de dag dat ze zijn opgepakt. Ze schreven hun laatste brief staande voor het vuurpeloton om afscheid te nemen", vervolgt hij. De verdere details zijn te lezen op de posters, net als vele andere verhalen.

Volgens Nederlof is het doel van de tentoonstelling om de verhalen niet te vergeten én om kinderen van basisscholen te laten zien dat oorlog verschrikkelijk is. Voor deze dingen zet hij zich al langere tijd in, namelijk door gastlessen te geven op scholen. "Door het uitzoekwerk voor de lessen en doordat ik een boek heb geschreven, heb ik veel beeldmateriaal. Deze zijn nu uitgebeeld op de posters."

In de buitenlucht
Het is niet voor niks dat er is gekozen voor een tentoonstelling in de openlucht, vertelt Theo Jansen, tweede secretaris van de HVWA. "Want als je het binnen doet moeten mensen letterlijk en figuurlijk een drempel over. Dat weerhoudt mensen om te komen. Hierbuiten is het toegankelijker", verklaart hij.

Daarnaast is de tentoonstelling specifiek in het Wielewaalpark omdat hier op 4 mei de dodenherdenking plaatsvindt. "Dan staan honderden mensen achter elkaar op het pad. Over de hele lengte kunnen ze dus naar de fototentoonstelling kijken en de geschiedenis beleven", besluit Jansen.

Lees ook

businkaanvaring4

Olieworsten in het water vangen gasolie op na aanvaring bunkerstation

Een bunkerstation aan de Hooikade in Dordrecht is zaterdagavond aangevaren door een binnenvaartschip. Daarbij is gasolie in het water gelekt. Met zogeheten olieworsten in het water wordt ook deze maandag nog olie opgevangen en afgezogen, meldt Rijkswaterstaat.

hulpdienstenchemours

Olieachtige stof komt vrij bij onderhoudswerkzaamheden, monteurs nagekeken

Bij onderhoudswerkzaamheden bij kunststofbedrijf Delrin is vrijdagochtend een olieachtige stof vrijgekomen. Daar zijn twee monteurs mee in aanraking gekomen, meldt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Zuid-Holland Zuid.

pompoen kapot Jan Schefe

Drama voor kweker Jan: zijn reuzenpompoen stort in

Drama voor pompoenkweker Jan. Zijn grote kanshebber voor het NK Pompoenkweken is ingestort. En dat na maanden lang bloed, zweet en tranen om de pompoen te verzorgen. Elke dag liters water sproeien, tenten bouwen en hopen dat hij groeit. “Gelukkig gebeurde het niet toen ik er op lag om hem te meten.”

retouchedrws

Klep Papendrechtsebrug wordt klaargemaakt voor de toekomst: 'Uitdagend werk'

Het werk aan de nieuwe brugklep van de Papendrechtsebrug vordert gestaag. Het laswerk zit er voor 95 procent op en de brugklep is op spectaculaire wijze omgedraaid. Nu krijgt de klep nog een speciale behandeling om hem te beschermen tegen weersomstandigheden en roest.

pw20260801_WAL5363

FC Dordrecht klaar voor competitiestart: 'Play-offs zeker haalbaar’

Na zeven weken voorbereiding begint FC Dordrecht vrijdagavond de competitie in eigen huis. Aan de Krommedijk ontvangt de ploeg van de nieuwbakken hoofdtrainer Paul Nuijten Jong Ajax, uitgerekend de ploeg die de Brabander het laatste deel van vorig seizoen coachte.

FOTO THUMB POTEN IN DE KLEI - TAARTENBAKKER

Voor Yasmina is het bakken van verjaardagscakes de kers op de taart

Yasmina (25) heeft altijd al enorm van bakken gehouden. Hoewel ze dit vroeger deed met behulp van Dr. Oetker pakketten, maakt ze ze nu helemaal zelf. Ze heeft haar eigen bedrijf in Papendrecht, waar ze allerlei soorten baksels maakt en decoreert. Megan is wel benieuwd of taarten decoreren ook voor haar weggelegd is. Het proeven in ieder geval wel.