gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Unieke expositie: 70 posters met oorlogsverhalen uit deze dorpen

8b383058ac56196460a69ad43d4fa647

De jaarlijkse oorlogsherdenking in het Nieuw-Lekkerlandse Wielewaalpark heeft dit jaar een nieuw aspect. Naast het herdenkingsmonument in het park is er nu ook een openluchttentoonstelling opgebouwd. "In zeventig posters hebben we geprobeerd om vast te leggen wat er tijdens de oorlog in Nieuw-Lekkerland en Kinderdijk gebeurd is", vertelt historicus Willem Jan Nederlof.

Jonathan Sekeris |  | Aangepast op
De Historische Vereniging West-Alblasserwaard (HVWA) heeft bedacht om in het kader van de tachtigjarige bevrijding een fototentoonstelling op te zetten met foto's, persoonlijke verhalen en fragmenten uit dagboeken uit oorlogstijd. Langs een pad in het Wielewaalpark staan om die reden nu allerlei hekken. De tientallen posters met deze informatie zijn hieraan vastgemaakt.

Achtergronden van verhalen
"De meeste oorlogsgebeurtenissen uit het dorp zijn al bekend", vertelt Nederlof, "maar ik heb de achtergrond van de verhalen uitgediept. Zo waren er drie 'hele gewone' dorpsjongens die zich verenigden om de Duitsers tegen te werken, met noodlottige gevolgen. Ze wisten van tevoren al hoeveel gevaar ze liepen, dus er was veel moed voor nodig."

"Uiteindelijk zijn twee van de drie jongens doodgeschoten op de dag dat ze zijn opgepakt. Ze schreven hun laatste brief staande voor het vuurpeloton om afscheid te nemen", vervolgt hij. De verdere details zijn te lezen op de posters, net als vele andere verhalen.

Volgens Nederlof is het doel van de tentoonstelling om de verhalen niet te vergeten én om kinderen van basisscholen te laten zien dat oorlog verschrikkelijk is. Voor deze dingen zet hij zich al langere tijd in, namelijk door gastlessen te geven op scholen. "Door het uitzoekwerk voor de lessen en doordat ik een boek heb geschreven, heb ik veel beeldmateriaal. Deze zijn nu uitgebeeld op de posters."

In de buitenlucht
Het is niet voor niks dat er is gekozen voor een tentoonstelling in de openlucht, vertelt Theo Jansen, tweede secretaris van de HVWA. "Want als je het binnen doet moeten mensen letterlijk en figuurlijk een drempel over. Dat weerhoudt mensen om te komen. Hierbuiten is het toegankelijker", verklaart hij.

Daarnaast is de tentoonstelling specifiek in het Wielewaalpark omdat hier op 4 mei de dodenherdenking plaatsvindt. "Dan staan honderden mensen achter elkaar op het pad. Over de hele lengte kunnen ze dus naar de fototentoonstelling kijken en de geschiedenis beleven", besluit Jansen.

Lees ook

STARDO

Al 45 jaar aangepast roeien in de streek: 'Meer mensen moeten hiervan weten'

STARDO, de Stichting Aangepast Roeien Dordrecht en Omstreken, viert zondag 16 augustus het 45-jarig jubileum. Bij deze viering komen roeiers, vrijwilligers en betrokken organisaties samen voor een gezamenlijke roeitocht over het Wantij.

politieberichtrid

Automobilist slaat al spookrijdend op de vlucht voor politie en crasht in wijk

De politie in Ridderkerk heeft een automobilist van de weg geplukt, die al rijdend lachgas aan het gebruiken was. In zijn vlucht voor de politie reed hij met snelheden van meer dan 100 kilometer per uur door het dorp, waarbij ternauwernood een botsing met een lijnbus werd voorkomen.

Sem Valk

FC Dordrecht raakt aanvoerder Valk kwijt aan eredivisionist Telstar

De aanvoerder van FC Dordrecht Sem Valk maakt de overstap naar Telstar. In Velsen-Zuid tekent de verdediger een contract tot medio 2029. De verdediger speelde 71 wedstrijden voor de Schapekoppen, waarin hij vier keer trefzeker was. “Ik ga jullie enorm missen.”

INV.20268.313-37590-260256

Wat doe je voor de kost? De nieuwe FC Dordrecht-spits geeft nooit eerlijk antwoord

Keepers zijn vaak vreemde vogels in de voetballerij, maar bij FC Dordrecht kan de spits er ook wat van. Wie namelijk vraagt wat Dario Sits doet voor de kost, krijgt geen eerlijk antwoord.

botulismealb

Botulisme vastgesteld in Alblasserdam: vooral gevaarlijk voor honden

In het water tussen de Middelwetering en Oosteromse Wiel in Alblasserdam is botulisme geconstateerd in het water. De gemeente roept inwoners op om extra voorzichtig te zijn en honden niet te laten zwemmen in of drinken uit het water.

maarten

Inwoners verwelkomen Maarten van der Weijden in Nieuwpoort tijdens zwemtocht

Maarten van der Weijden (45) heeft op zijn laatste grote zwemtocht ook onze streek kort aangedaan. De voormalig olympisch kampioen kwam donderdagmiddag rond 16:30 uur aan in Nieuwpoort, waar hij door een grote groep mensen werd opgewacht.