Dordrecht, Netherlands

Zwijndrecht eert verzetskoerier Jeanne Berkelaar met eigen park

Zwijndrechtse wethouder Robert Kreukniet onthult het Jeanne Berkelaarpark Ben Corino
In Zwijndrecht werd in het afgelopen jaar één straat vernoemd. Bijzonder is het dus des te meer dat er nu een heel park is vernoemd. Het stuk groen tussen de Willem van Oranjelaan en de Juliana van Stolbergstraat is nu het Jeanne Berkelaarpark: vernoemd naar de in Zwijndrecht geboren verzetskoerier Jeanne Berkelaar.
Redactie Streek 56 | 6 mei 2025 16:00 | Aangepast op 6 mei 2025 14:49
Eerder dit jaar, op 26 maart, werd op de Dordtse begraafplaats Essenhof al het Jeanne Berkelaarpad onthuld. Maar in Zwijndrecht, haar geboorte- en woonplaats tijdens de Tweede Wereldoorlog, was er niets wat aan haar herinnerde. De vrouwen in de gemeenteraad van Zwijndrecht waren daarom van mening dat ook daar eer betoond moest worden aan Berkelaar.

"Men dacht oorpronkelijk aan een plantsoen", laat wethouder Robert Kreukniet tijdens de onthulling op bevrijdingsdag aan radiopresentator Ben Corino van Studio De Witt weten. Bij de onthulling werd echter duidelijk dat er toch iets groter gedacht is. Het stuk groen met vijver tussen de Willem van Oranjelaan en de Juliana van Stolbergstraat draagt namelijk nu de naam van de verzetsheldin van weleer: het Jeanne Berkelaarpark.

"Mooi dat we dit nu in Zwijndrecht kunnen doen", zegt Kreukniet. "Wij vernoemen hier niet zoveel plekken. De benoeming van het pad in Dordrecht heeft haar eigenlijk weer terug op ons pad gebracht."

Verraden, opgepakt en gemarteld
Jeanne was verpleegster en werkte voor het verzet als koerier. Ze kon in uniform over straat en kon daarom makkelijk berichten rondbrengen. Ze werd echter verraden, waarna ze in augustus 1944 werd opgepakt en gemarteld. Een dader is nooit aangewezen. Ondanks de martelingen heeft ze nooit de namen van haar mede-verzetstrijders prijs gegeven. De martelingen trokken volgens familieleden wel een spoor op de rest van haar leven.

Menno Schotel, trotse achterneef van Jeanne, is bij de onthulling aanwezig. Hij vertelt aan Corino dat Jeanne weinig over de oorlog sprak: "Ze heeft een bijzonder zware tijd gehad. Na de oorlog heeft haar gezondheid haar ook in de steek gelaten. Ze is gemarteld en werd vernederd in gevangenschap. Daar heeft ze uiteindelijk de prijs voor betaald."

Berkelaar vertrok kort na de oorlog naar Indonesië maar moest vanwege haar falende gezondheid vrij snel terug naar Spanje en Frankrijk. Jeanne zou nog wel trouwen, maar kinderen kreeg ze niet. Ook Zwijndrecht zag ze niet meer terug.

Lees ook

Streek viert 80 jaar bevrijding met festivals, optochten en vuurwerk

De streek vierde volop feest tijdens Bevrijdingsdag. Talloze vrijheidsvuren, festivals, maaltijden e...

Ronald verloor zijn benen door een bermbom, toch viert hij vandaag zijn vrijheid

Militair Ronald van Dort rijdt in 2008 door de woestijn in de Afghaanse provincie Uruzgan. Een bermb...

Unieke docu-serie '75 jaar Vrijheid' nog een keer te zien op TV Dordrecht

In het kader van 80 jaar vrijheid zenden wij dit jaar nog een keer onze documentaire-serie '75 jaar ...

Zaterdag in Studio De Witt: eeuwfeest Oranje Wit en stilstaan bij de oorlog

Een nieuwe uitzending van Studio De Witt staat zaterdag in het teken van het eeuwfeest van sportvere...

Studio de Witt voortaan een uur later

Het bekende radioprogramma Studio De Witt op Drechtstad FM zal vanaf deze zaterdag een uur later beg...

'Het is in Zwijndrecht gebeurd, het moet in Zwijndrecht blijven'

Het Zwijndrechtse historisch centrum de Vergulde Swaen ontvangt in het teken van 80 jaar bevrijding ...