Dordrecht, Netherlands

Treinramp Sliedrecht alsnog herdacht

Op station Sliedrecht wordt vandaag een gedenkbord geplaatst voor de treinramp die daar precies 75 jaar geleden plaatsvond tussen twee treinen die op weg waren naar Dordrecht.18 mensen kwamen om het leven en 42 raakten gewond. Dit ongeluk is de op drie na grootste treinramp in de Nederlandse geschiedenis.
Peter Tromp | 27 november 2017 11:35 | Aangepast op 27 november 2017 11:35
Het ongeluk gebeurde op vrijdagavond 27 november 1942 tijdens de Tweede Wereldoorlog. Een trein met grondwerkers kwam vanuit Leerdam richting Dordrecht.In Sliedrecht ging het helemaal mis. Er stond een stoptrein op het station met dezelfde eindbestemming. Eén van de wissels stond verkeerd, waardoor de trein vanuit Leerdam niet de trein passeerde, maar volop op de stilstaande trein reed.

Door het ongeval vloog één van de treinen in brand. Hevige rookwolken cirkelden boven het station. De trein reed nog zeker honderd meter door, vloog uit de rails en kantelde. Omwonenden sloegen direct alarm met de melding dat er iets gruwelijks mis is gegaan.

Twee EHBO'ers zagen het gebeuren en verleenden eerste hulp. Snel daarna waren hulpverleners van Het Rode Kruis en de brandweer ter plaatse. De tweede klas-wachtkamer en de woning van de stationschef werden als opvang voor de 60 slachtoffers gebruikt. De Duitsers hadden intussen de gehele omgeving afgezet.

De luchtbeschermingsdienst bracht de gewonden naar een veilige plaats. Het Sliedrechtse Groene Kruis ziekenhuis had maar 15 bedden. De gymzaal in de Kerkbuurt werd toen ingericht als noodhospitaal.

De brand werd in eerste instantie niet geblust. Het vuur geeft bij het bergen van de doden en gewonden gediend als verlichting in de donkere oorlogsnacht. DEestijds was de regel dat alle lichten uit moesten. Toen het reddingswerk was voltooid, werd het vuur door de brandweer geblust.

Meest gelezen

Snus leidt tot onwelwording in klaslokaal: 'Echt heftig'

Redactie Streek 56 | 21 mei 2025 16:55

Lees ook

Touringcarbussen zorgen veel overlast in Dordtse woonwijk: 'Ik ben er nu echt klaar mee'

De gemeente Dordrecht gaat de overlast van touringcarbussen rondom de Wantijkade aanpakken. Bewoners...

112-nieuws: fietsers raken gewond na aanrijdingen

Bij meerdere ongelukken in Dordrecht zijn donderdagmiddag fietsers gewond geraakt. Het ging mis op h...

Mees (10) heeft een plan voor meer zonbescherming, gemeenteraad stemt unaniem in

Te veel zon is voor niemand goed. Daarom bedacht de 10-jarige Mees van Veen uit Papendrecht een plan...

Nieuwe pendelbus voor Albert Schweitzer ziekenhuis in Dordrecht

Het Albert Schweitzer ziekenhuis in Dordrecht heeft een nieuwe pendelbus. Deze bus brengt patiënten ...

Alblasserdam bezorgd om probleemjeugd: ‘Verbinding verdient opnieuw aandacht’

Probleemjongeren in en om Alblasserdam houden de gemoederen flink bezig. Een bezorgd gemeentebestuur...

Wil je impact maken? Deel je ideeën met deze gemeenteraad

Alle inwoners van Zwijndrecht en Heerjansdam kunnen deze donderdag in gesprek gaan met de gemeentera...