Dordrecht, Netherlands

Twee visarenden op dezelfde dag weer geland op nest in de Biesbosch

De visarend is weer terug op zijn nest in de Biesbosch. Maar hij is niet de enige die het nest al heeft gevonden: door de net geplaatste webcam werd dit jaar de landing van niet één, maar wel twee visarenden op één dag vastgelegd.
Corrado Francke | 29 maart 2021 15:27 | Aangepast op 29 maart 2021 15:27
“We hopen veel te gaan leren en dat gebeurde al op het aankomstmoment”, vertelt boswachter Thomas van der Es, die dacht dat hij de “bekende” Duitse visarend zag die er volgens hem al jaren broedt.

Andere visarend

Dat bleek niet het geval. “Zijn ring zat aan de andere poot en dat was dus een andere vogel.” Erg leuk, vindt Van der Es. “Er was nog geen visarend in Nederland waargenomen door een vogelaar of fotograaf, en toch was hij stiekem weer bij dat nest te zien. Eigenlijk hebben we nu dus al wat geleerd van die camera.”

De boswachter vertelt dat het gebied in positieve zin is veranderd. “Visrijk water is erbij gekomen en met hoogspanningsmasten en dode bomen zijn dat plekken waar ze hun nesten kunnen maken. En dat doen ze dan ook.”

Met de visarend gaat het ook goed in omliggende landen zoals Duitsland en Frankrijk. “Als daar de boel begint vol te raken, krijgen wij daar een na-effect van.”

Zesde broedjaar in Biesbosch

De vogels broeden hier sinds 2016. Tot nu toe zijn er 21 visarenden uitgevlogen. Het wordt volgens Van der Es spannend hoeveel broedparen er dit jaar succes gaan beleven. “Er zijn twee paren die gebruik kunnen maken van een nest dat nog aanwezig is, maar er is ook een nest dat uit de boom is gewaaid.”

Dat is geen uitzondering, vertelt hij. “Ook afgelopen weekend was er toch een flinke westenwind. Dan zijn dat toch stormgevoelige nesten. Een ander nest in de Biesbosch zit in een hoogspanningsmast op 92 meter hoogte. Het uitzicht is fantastisch, maar reken er maar op dat daar de nodige takken uitwaaien.”

Webcam

Voorheen moest hij de eerste landing via telescopen en verrekijkers in de gaten houden, nu kon hij door middel van de webcam de eerste landing heel precies vastleggen.

De webcam belooft in ieder geval spannende beelden op te leveren van de visarend: met een lichaamslengte van wel 55 centimeter en een spanwijdte van 150 tot 170 centimeter een opvallende verschijning.

Lees ook

De Stemming in Molenlanden: ‘Het is mikken op de stoepjes’

De gemeenteraad bespreekt veel verschillende thema’s, maar wat leeft er eigenlijk bij de inwoners ze...

Nieuwe kinderopvang opent op plek Happy4Kids

Een nieuwe kinderopvang opent haar deuren op de locatie waar de beruchte kinderopvang Happy4Kids eer...

Azc's Molenlanden hot topic, wat staat er in de verkiezingsprogramma's?

Geen enkele partij in de gemeente Molenlanden was en is tegen de komst van asielzoekerscentra. Wel s...

Van zittend reanimeren tot kleine wondjes: tientallen beeldbelgesprekken voorkomen misverstanden ambulancedienst

De Ambulancedienst Zuid-Holland Zuid heeft al tientallen keren zorg kunnen verlenen via beeldbellen ...

De Stemming in Hendrik-Ido-Ambacht: ‘Ik erger me wel echt aan zwerfafval’

De gemeenteraad bespreekt veel verschillende thema’s, maar wat leeft er eigenlijk bij de inwoners ze...

Dordrecht Kiest: Vierde debat donderdag te zien op TV Dordrecht

Het vierde en laatste lijsttrekkersdebat ‘Dordrecht kiest’ is deze donderdag vanaf 18:00 uur te zien...