gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Uitzonderlijk warme en droge zomer, maar waar zijn de onweersbuien?

105e4d8d-fa56-3a35-9387-3827249949d5.jpg

Foto ter illustratie

Pixabay

Temperaturen hoger dan 30 graden, een kurkdroge bodem en dagenlang een brandende zon: het klinkt als het perfecte recept voor een zomer vol spectaculaire onweersbuien. Toch bleef het deze zomer opvallend vaak stil aan de hemel. Waar bleven die verkoelende plensbuien en donderslagen? En waarom levert extreme warmte lang niet altijd onweer op?

Rijnmond |

Dat klinkt misschien een beetje vreemd. Je zou denken dat temperaturen van 30 graden of meer vanzelf een keer eindigen met flinke regen- en onweersbuien. Toch werkt het niet zo simpel. Alleen warmte is namelijk niet genoeg om onweer te krijgen, meldt Rijnmond. Voor een stevige onweersbui moet een paar dingen tegelijk goed vallen. Je hebt naast warme lucht ook voldoende vocht nodig.

Droge bodem
Warmte hadden we genoeg, maar de lucht was regelmatig behoorlijk droog. Een temperatuur van 30 graden betekent namelijk niet automatisch dat het ook vochtig is. De warme lucht die vanuit het Europese vasteland naar ons toe kwam, bevatte vaak maar weinig vocht. Daardoor was er simpelweg minder brandstof beschikbaar voor zware regen- en onweersbuien.

De droge bodem helpt ook niet mee. Normaal verdampt er tijdens warme dagen veel water uit de bodem, planten en bomen. Dat vocht komt vervolgens in de lucht terecht. Maar als het wekenlang nauwelijks regent, raakt die voorraad steeds verder op. De zon kan de droge bodem dan wel flink opwarmen, maar er komt steeds minder vocht in de lucht terecht. Je krijgt dan dus wel veel hitte, maar niet automatisch meer buien.

Daar kwam nog iets belangrijks bij: hogedrukgebieden hadden deze zomer vaak de touwtjes stevig in handen. Bij hoge luchtdruk daalt de lucht van boven naar beneden. Die dalende lucht wordt warmer en droger en remt de vorming van grote buienwolken af. Je kunt het een beetje vergelijken met een deksel op een pan. Onder dat deksel kan het behoorlijk heet worden, maar de lucht krijgt moeite om hoog genoeg op te stijgen voor een flinke onweersbui.

Aan de rustige kant
Ook de straalstroom speelde mee. Dat is een soort rivier van zeer harde wind op ongeveer tien kilometer hoogte. Langs die straalstroom trekken veel lagedrukgebieden en storingen. Deze zomer lag die straalstroom tijdens de langdurige warme perioden vaak ten noorden van Nederland. Storingen uit de Atlantische Oceaan werden daardoor ook noordelijk langs ons heen gestuurd, richting de Noorse Zee en Scandinavië.

Wij zaten ondertussen vaak aan de rustige kant van het verhaal, onder invloed van hoge luchtdruk. Veel zon, weinig regen en nauwelijks storingen die de warme lucht eens flink door elkaar konden schudden. Dat verklaart meteen waarom Scandinavië tijdens zulke perioden soms juist veel wisselvalliger weer krijgt. Daar komen warme lucht uit het zuiden en koelere lucht uit het noorden of vanaf de Atlantische Oceaan makkelijker bij elkaar. Juist op zo'n grens ontstaan vaker wolken, regen en onweersbuien.

30 graden alleen is niet genoeg voor onweer
Maar het kan natuurlijk ineens omslaan. Als de straalstroom weer wat zuidelijker komt te liggen en een storing of koufront Nederland weet te bereiken, verandert het weerbeeld snel. Zeker als er dan ook vochtige lucht aanwezig is. De warme lucht wordt omhoog geduwd, de atmosfeer wordt onstabiel en ineens kunnen er wél stevige regen- en onweersbuien ontstaan.

Kort gezegd: 30 graden alleen is niet genoeg voor onweer. Je hebt ook vocht, onstabiele lucht en een goede aanleiding nodig om die warme lucht omhoog te krijgen. En juist die combinatie ontbrak deze zomer opvallend vaak. Daarom kregen we wel volop warmte en droogte, maar verrassend weinig onweersbuien.

Dit is een artikel van onze mediapartner Rijnmond.

Lees ook

IMG-20260804-WA0032

Man aangehouden in huis Zwijndrecht, nepwapen gevonden

Een man is maandagmiddag aangehouden in zijn huis in Zwijndrecht. Volgens de politie gebeurde dit na een conflict "waarbij een mogelijk vuurwapen werd gezien". Uiteindelijk bleek het om een nepwapen te gaan.

montage_RTV Dordrecht nieuws.00_21_45_35.Still002

Te weinig plekken voor asielzoekers: gemeente op het matje geroepen

De gemeente Hardinxveld-Giessendam regelt te weinig asielopvang en staat nu onder toezicht van het kabinet. Dat heeft minister Bart van den Brink van Asiel en Migratie bekendgemaakt.

Artikelfoto Ali Le Duc

Tabaksverkoper Ali kondigt vakantie opnieuw met humor aan

Bezoekers van tabak- en gemakzaak Le Duc aan de Voorstraat in Dordrecht kunnen er inmiddels bijna op rekenen: als eigenaar Ali Akdemir op vakantie gaat, laat hij dat niet weten met een standaard briefje op de deur. Ook dit jaar kiest hij voor een opvallende en humoristische aankondiging in de etalage.

politie 02

Twee jongeren vast voor oplichting oudere vrouw

De politie heeft vorige week twee jongeren uit de streek opgepakt na een melding over oplichting in Geldermalsen. Het gaat om een minderjarige jongen uit Hendrik-Ido-Ambacht en een 19-jarige Papendrechter.

politie 01

Man trekt gouden ketting van nek 84-jarige vrouw

Een 84-jarige vrouw uit Zwijndrecht is eerder deze maand op brute wijze beroofd van haar ketting. De vrouw liep van de Lindeweg over de brug naar de Beethovenlaan, toen een onbekende man haar gouden ketting van haar nek af trok. Hij is opgepakt.

SP20260712 Supertrap Big Rivers 2026

Big Rivers: hele maand augustus op TV Dordrecht

Ook de 26e editie van het grootste gratis muziekfestival van Nederland was er weer eentje om niet snel te vergeten, met mooi weer, veel sfeer, superveel bezoekers en een groot aantal bijzondere concerten. In augustus zijn er vier daarvan op zondag te zien op TV Dordrecht.