Dordrecht, Netherlands

Unieke database over gewrichtsklachten maakt betere behandeling mogelijk

Het Albert Schweitzer Ziekenhuis in Dordrecht heeft een 800e deelnemer gevonden die meedoet aan een grootschalige studie naar de aandoening artritis psoriatica. Er kan nu een vervolgonderzoek gestart worden om een nog betere behandeling te vinden. “Dankzij dit onderzoek krijgen we een veel beter beeld van artritis psoriatica dan we voorheen hadden en veel meer zicht op de behandelresultaten.” zegt Reumatoloog van het Asz, Ilja Tchetverikov.
Alexander Eleveld | 5 maart 2021 12:01 | Aangepast op 5 maart 2021 12:01
Mensen met atritis psoriatica hebben last van gewrichtsontstekingen. Daardoor zijn de gewrichten vaak ontstoken, stijf en pijnlijk. Dit zorgt voor veel beperkingen voor de patient. De achthonderdste patient, Klarie Stigter, doet vooral mee aan het onderzoek zodat mensen met artritis psoriatica hier later profijt van hebben.

Alle deelnemers aan het onderzoek vullen gedurende meerdere jaren vragenlijsten in over in welke mate zij last hebben van de gwrichtsklachten. Zij komen hiermee in de zogeheten DEPAR-database, wat staat voor Dutch South-West Early Psoriatic Arthritis Registry. De kennis die de database opleverd worden internationaal uitgewisseld.

De reumatoloog van het ziekenhuis en zijn team doen al sinds het begin van het onderzoek in 2013 mee. In totaal hebben ze maar liefst 173 patienten kunnen toevoegen aan de database. Ilja: “Door dit onderzoek zijn er ook inzichten ontstaan die we totaal niet verwachtten, bijvoorbeeld dat er verschil is in effectiviteit van bepaalde medicijnen tussen verschillende leeftijden en geslachten. De inzet van afgelopen acht jaar gaat zich nu op allerlei manieren terugbetalen.”

Lees ook

Deze nieuwe slogan moet Dordrecht beter op de kaart zetten

'Het begint in Dordrecht' is de nieuwe slogan van de stad. De leus is bedoeld om de stad sterker in ...

Toeristen cruisen massaal naar Dordrecht deze maand en dit is waarom

Het worden drukke Dordtse Decemberdagen: er meren in een maand liefst 66 cruiseschepen aan, met in t...

Let op: Papendrechtsebrug (N3) nacht dicht

Weggebruikers die maandagavond en -nacht van Papendrecht naar Dordrecht moeten of andersom, moeten r...

Marco Stam kritisch over opgravingen Essenhof: 'Werknemers getraumatiseerd'

“En dan zijn we verbaasd dat mensen het vertrouwen verliezen in de politiek”. Gemeenteraadslid Marco...

PVV gaat voor het eerst meedoen aan verkiezingen in Papendrecht, mikt op negen zetels

De PVV gaat voor het eerst meedoen aan de gemeenteraadsverkiezingen in Papendrecht. Lijsttrekker Nik...

Man (24) meldt zich na doorrijden na ernstig ongeluk met brommerrijder (17)

De politie heeft dit weekend een 24-jarige man aangehouden die betrokken was bij een zwaar verkeerso...