Dordrecht, Netherlands

Unieke database over gewrichtsklachten maakt betere behandeling mogelijk

Het Albert Schweitzer Ziekenhuis in Dordrecht heeft een 800e deelnemer gevonden die meedoet aan een grootschalige studie naar de aandoening artritis psoriatica. Er kan nu een vervolgonderzoek gestart worden om een nog betere behandeling te vinden. “Dankzij dit onderzoek krijgen we een veel beter beeld van artritis psoriatica dan we voorheen hadden en veel meer zicht op de behandelresultaten.” zegt Reumatoloog van het Asz, Ilja Tchetverikov.
Alexander Eleveld | 5 maart 2021 12:01 | Aangepast op 5 maart 2021 12:01
Mensen met atritis psoriatica hebben last van gewrichtsontstekingen. Daardoor zijn de gewrichten vaak ontstoken, stijf en pijnlijk. Dit zorgt voor veel beperkingen voor de patient. De achthonderdste patient, Klarie Stigter, doet vooral mee aan het onderzoek zodat mensen met artritis psoriatica hier later profijt van hebben.

Alle deelnemers aan het onderzoek vullen gedurende meerdere jaren vragenlijsten in over in welke mate zij last hebben van de gwrichtsklachten. Zij komen hiermee in de zogeheten DEPAR-database, wat staat voor Dutch South-West Early Psoriatic Arthritis Registry. De kennis die de database opleverd worden internationaal uitgewisseld.

De reumatoloog van het ziekenhuis en zijn team doen al sinds het begin van het onderzoek in 2013 mee. In totaal hebben ze maar liefst 173 patienten kunnen toevoegen aan de database. Ilja: “Door dit onderzoek zijn er ook inzichten ontstaan die we totaal niet verwachtten, bijvoorbeeld dat er verschil is in effectiviteit van bepaalde medicijnen tussen verschillende leeftijden en geslachten. De inzet van afgelopen acht jaar gaat zich nu op allerlei manieren terugbetalen.”

Meest gelezen

Voormalig ‘Visser’s Poffertjes’ eigenaar Frans overleden

Emmely Kokshoorn | Redactie Streek 56 | 19 feb 2026 17:37

Dordts carnaval groot succes, volgend jaar feest op het Statenplein?

Corrado Francke | Redactie Streek 56 | 17 feb 2026 15:00

Lees ook

Herdenking Dordtse schrijver onderwerp van gesprek in Studio De Witt

Presentator Ben Corino gaat zaterdagochtend in Studio De Witt in gesprek met Hendrik Jan Groeneweg. ...

16 miljoen naar bereikbaarheid: fietsen en OV moet aantrekkelijker worden

De provincie heeft samen met de landelijke overheid besloten om 16 miljoen euro te investeren in de ...

Twee vrouwen aangerand in Dordrecht, politie zoekt dader

Tijdens het hardlopen zijn donderdagmiddag twee vrouwen in Dordrecht op hun billen geslagen. De inci...

Overvaller op chocoladewinkel heeft meer op zijn kerfstok: eis 3 jaar cel

Het Openbaar Ministerie (OM) eist drie jaar cel tegen Mimoun M. (38). De man pleegde vorig jaar een ...

Jordi kwam tijdens het douchen op voetbal uit de kast: 'Iedereen in z’n nakie, dan ben je het meest kwetsbaar'

Twintig jaar geleden kwam Jordi Buisman in een voetbalteam vol andere culturen en geloofsovertuiging...

Hier worden bijna vijftig zieke bomen gekapt

In Heer Oudelands Ambacht in Zwijndrecht, tussen de sloot aan de Munnikensteeg en de Bolero en de Ba...