Dordrecht, Netherlands

Unieke database over gewrichtsklachten maakt betere behandeling mogelijk

Het Albert Schweitzer Ziekenhuis in Dordrecht heeft een 800e deelnemer gevonden die meedoet aan een grootschalige studie naar de aandoening artritis psoriatica. Er kan nu een vervolgonderzoek gestart worden om een nog betere behandeling te vinden. “Dankzij dit onderzoek krijgen we een veel beter beeld van artritis psoriatica dan we voorheen hadden en veel meer zicht op de behandelresultaten.” zegt Reumatoloog van het Asz, Ilja Tchetverikov.
Alexander Eleveld | 5 maart 2021 12:01 | Aangepast op 5 maart 2021 12:01
Mensen met atritis psoriatica hebben last van gewrichtsontstekingen. Daardoor zijn de gewrichten vaak ontstoken, stijf en pijnlijk. Dit zorgt voor veel beperkingen voor de patient. De achthonderdste patient, Klarie Stigter, doet vooral mee aan het onderzoek zodat mensen met artritis psoriatica hier later profijt van hebben.

Alle deelnemers aan het onderzoek vullen gedurende meerdere jaren vragenlijsten in over in welke mate zij last hebben van de gwrichtsklachten. Zij komen hiermee in de zogeheten DEPAR-database, wat staat voor Dutch South-West Early Psoriatic Arthritis Registry. De kennis die de database opleverd worden internationaal uitgewisseld.

De reumatoloog van het ziekenhuis en zijn team doen al sinds het begin van het onderzoek in 2013 mee. In totaal hebben ze maar liefst 173 patienten kunnen toevoegen aan de database. Ilja: “Door dit onderzoek zijn er ook inzichten ontstaan die we totaal niet verwachtten, bijvoorbeeld dat er verschil is in effectiviteit van bepaalde medicijnen tussen verschillende leeftijden en geslachten. De inzet van afgelopen acht jaar gaat zich nu op allerlei manieren terugbetalen.”

Lees ook

Steeds meer boa’s met bodycams, al is niet iedere gemeente voorstander

Steeds meer handhavers in onze regio krijgen bodycams. Ridderkerk is het meest recente voorbeeld waa...

Vakbonden leggen nieuw cao-voorstel Chemours naast zich neer

Vakbonden CNV en FNV hebben het cao-voorstel van Chemours afgewezen. Het chemiebedrijf stelde komend...

Duikers rukken uit om meeuw uit benarde situatie te redden

Het redden van een verstrikt geraakte meeuw in Dordrecht heeft afgelopen weekend veel voeten in de a...

Ravage op N3: veel schade en gewonde door aanrijding

Bij een aanrijding op de N3 is maandagochtend iemand gewond geraakt. Twee auto’s en een busje hielde...

Sinterklaas is weer in Dordrecht: zo zag de feestelijke intocht eruit

Het was nog even spannend, maar na de nodige hindernissen is Sinterklaas toch echt veilig aangekomen...

Wie wordt de nieuwe Biai of Hahn? FC Dordrecht zoekt doelman voor de toekomst

Aan de Krommedijk was het woensdag een komen en gaan van talentvolle keepers. Tijdens de eerste edit...