gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Van fabrieken ombouwen tot 'cupido-programma': hoe lossen we de wooncrisis op?

00affa99c8d4a61db5235234377946c0

Meer bouwen, slim omgaan met de ruimte óf out of the box denken: er zijn volgens politieke partijen allerlei manieren om de wooncrisis op te lossen. Een week voor de Provinciale Statenverkiezingen vertellen verschillende politici bij RTV Dordrecht over hun ideeën: van fabrieken ombouwen tot een speciaal 'cupido-programma'.

Corrado Francke | Marjolein Vos |  | Aangepast op
In de week voor de verkiezingen bespreken wij met kandidaten voor de Provinciale Staten vier onderwerpen: openbaar vervoer, energie/klimaat, wonen en PFAS. Vandaag is het onderwerp wonen aan de beurt.

Veel partijen zijn het erover eens: er moeten veel meer betaalbare woningen komen. De PvdA zet bijvoorbeeld in op veertig procent sociale huur en dertig procent middenhuur. Het CDA mikt, net als D66, op dertig procent sociale huur.

De BoerBurgerBeweging (BBB) wil dat percentage per gemeente afspreken en vindt dat de provincie meer naar de bewoners moet luisteren. "Er moet veel meer gebeuren dan dat je in je brievenbus een briefje vindt dat er in de buurt een woonwijk komt", ziet Robert Kaijser. Zijn oplossing? "We moeten in gesprek met mensen wat er nodig is in de wijk."

Cupido-programma
Forum voor Democratie is vooral op zoek naar de oorzaken van de wooncrisis. "Enerzijds zullen we verder moeten bouwen, al vinden we ook dat we op ons immigratiebeleid moeten letten", benadrukt Ruby Pichel. Ze komt nog wel met een creatieve oplossing: een 'cupido-programma' dat ervoor moet zorgen dat mensen bij elkaar brengt en zo niet in onnodig grote huizen leven. "Het is gekscherend en meer bouwen is enerzijds logisch, maar misschien lost het wel dertig procent van het probleem op."

Ook Belang van Nederland (BVNL) zoomt in op een oorzaak. "Wij vinden niet dat er een woningtekort is, maar een immigratieoverschot", aldus lijsttrekker Peter van der Velden. De partij vindt dat statushouders die nu in Nederland zijn wel het recht hebben op een sociale huurwoning, maar hierin geen voorrang moeten krijgen.
De PvdA vindt dat er in de komende jaren een belangrijke taak is weggelegd voor de Provinciale Staten: de regie weer in handen nemen als gemeentes niet genoeg betaalbaar bouwen. "Op een gegeven moment moet je zelf het bestemmingsplan aanpassen en de regie voeren, maar laten we eerst het gesprek voeren met gemeentes", verduidelijkt Negash, die als voorbeeld het gebrek aan sociale huurwoningen in Hendrik-Ido-Ambacht noemt. "Daarom zegt Zwijndrecht dat zij zich daar ook niet aan houden. Daar zijn mensen die betaalbaar willen wonen de dupe van."

Bouwen in het groen?
Is bouwen in het groen een taboe? Voor de een wel, voor de ander niet. De ChristenUnie, zo zegt lijsttrekker Steven Datema, wil allereerst in de bebouwde kom bouwen. "Maar als je kijkt naar klimaatverandering, is het belangrijk om veel groen te hebben." Als de natuur in de stad dreigt te verdwijnen voor woningbouw, wil de ChristenUnie aan de rand van dorpen of steden bouwen.

De PvdA wil voor zeker zeventig procent in de bebouwde kom bouwen. "Als het echt niet kan, moeten we aan de buitenkant van stadskernen kunnen bouwen. Maar laten we eerst inzetten op wat wél mogelijk is in de stad."

CDA: eerst genoeg draagvlak
Ook D66 en Volt willen alleen het groen in "als het echt niet anders kan". Het CDA vindt dat hier eerst genoeg draagvlak voor moet zijn én benadrukt dat het karakter van dorpen behouden moet blijven."

"We willen ook vooral dat het juiste type woning op de juiste plek gebouwd wordt", zegt Simon Bleijenberg (Volt). Als voorbeeld noemt hij het bouwen van studentenwoningen in de buurt van (hoge)scholen.

Bedrijventerreinen
De BoerBurgerBeweging (BBB) ziet, net als de PvdA, voornamelijk kansen op bedrijventerreinen. "Die staan soms voor de helft leeg.", ziet Kaijser, die bedrijven wil clusteren en het vrijgekomen deel wil gebruiken voor woningbouw. "Dus het kan echt nog wel binnenstedelijk." Daar is ook BVNL het mee eens, vindt Van der Velden. "Persoonlijk denk ik dat we de hoogte in moeten."

Lees ook

cobravondst

Buurman ziet tieners (13, 14) met zaklampen schijnen, mogelijke explosie voorkomen

Twee tieners van 13 en 14 jaar oud zijn opgepakt aan de Koolmees in Ridderkerk voor het voorbereiden van een explosie. Een oplettende bewoner zag de twee 's nachts in de straat, vertrouwde het niet en schakelde de politie in.

PSX_20260604_044825

Twee auto's gaan in vlammen op bij woning

Twee auto's aan de Zilverreiger in Hendrik-Ido-Ambacht zijn donderdagochtend vroeg uitgebrand. Beide voertuigen stonden op een oprit. Ook de woning is beschadigd. Er raakte niemand gewond.

verkeern3

Afrit A15 naar N3 weer helemaal te gebruiken: wegdek gemaakt

De afgesloten rijstrook op de afslag van de A15 naar de N3 in Papendrecht is weer te gebruiken. Rijkswaterstaat heeft afgelopen weekend delen van het wegdek gerepareerd, waardoor er weer twee rijstroken beschikbaar zijn. De afsluiting zorgde de afgelopen weken regelmatig voor een overvolle afrit.

IMG_4011

Opluchting overheerst na vermissing van kater Oscar: 'Mijn maatje is terug'

Blijdschap en voornamelijk opluchting bij Remco van Die. Na twaalf dagen vol onwetendheid en angst is kater Oscar namelijk weer terug bij zijn baasje. En dat maakt heel wat los. “Hij is mijn maatje, je mist iets als hij er niet is. Ik praatte zelfs tegen hem als hij naast me zat.”

margot smalste huis

Margot woont in het smalste huis van Dordt: 'Alles past erin!'

Hoe smal zou het smalste huis zijn in Dordrecht? Margot de Groot kan het weten, want zij woont al 9 jaar lang aan de Voorstraat in het smalste huis van de stad. Het huis is ruim 2,5 meter breed en heeft in totaal 3 verdiepingen.

foto nanning en kunst 1

Zo zag je de Dordtse burgemeester nog nooit: 'Heel bijzonder'

Een portret maken van burgemeester Nanning Mol. Die unieke opdracht hadden vijf leden van het jubilerende Studio 76. De werken zijn onthuld in het Dordrechts museum in aanwezigheid van de burgemeester van Dordrecht zelf. En uiteindelijk nam hij er eentje mee naar huis.