Dordrecht, Netherlands

Verzetsstrijder Kappelhoff, die zijn dood vond in Dordtse bunker, herbegraven

Cornelis Kappelhoff werd slechts 25 jaar oud Koninklijke Landmacht & Oorlogsgravenstichting
Verzetsstrijder Cornelis Kappelhoff is donderdag herbegraven. De in 1920 geboren Dordtenaar nam actief deel aan sabotageacties en werkte mee aan het illegale tijdschrift De Groene Dordtenaar. Op slechts 25-jarige leeftijd overleed hij in een geboobytrapte bunker.
Corrado Francke | 31 oktober 2025 17:00 | Aangepast op 31 oktober 2025 17:00
De herbegraving werd gedaan door militairen van het Regiment Stoottroepen Prins Bernhard op het Nationaal Ereveld Loenen op de Veluwe. Dat gebeurde onder toeziend oog van familie en andere belangstellenden, schrijft de Landmacht op sociale media.

Loyaliteitsverklaring
In 1940 - toen Kappelhoff 20 jaar oud was - veranderde zijn leven volledig door de Duitse inval. Als student die de ambitie had om dierenarts te worden, werd hij geconfronteerd met de eis een loyaliteitsverklaring te ondertekenen. Daarmee moesten studenten beloven zich niet te verzetten tegen de Duitse bezetter, maar Kappelhoff weigerde net als 85 procent van de medestudenten te ondertekenen.

Toch meldde hij zich bij de Arbeitseinsatz - jonge mannen die verplicht werden ingezet in de oorlogseconomie van nazi-Duitsland - om wraakacties tegen zijn familie te voorkomen. Daar werd hij ziek en later afgekeurd. Terug in Nederland sloot hij zich aan bij het verzet. Dat begon hij bij de Ordedienst, later sloot hij zich aan bij de knokploeg Jacob en het illegale tijdschrift De Groene Dordtenaar.

Boobytrap-bunker
In 1945 kreeg hij de opdracht om een onbewaakte munitiebunker op het landgoed Amstelwijck te onderzoeken. Die was echter geboobytrapt. Toen hij er naar binnen ging, explodeerde de munitie en overleed de Dordtenaar.

Voor zijn verzetswerk werd hij na zijn dood onderscheiden met het Mobilisatie-Oorlogskruis.

Lees meer over:

Tweede Wereldoorlog|

Meest gelezen

ID verdwijnt in stembus en 'verandering gevraagd' op Station Dordrecht

Trevyn van Houwelingen | Redactie Streek 56 | 29 okt 2025 10:29

Lees ook

Gesneuvelde Kapitein krijgt tachtig jaar na oorlog plek op Dordts ereveld

Het militair ereveld op de Dordtse begraafplaats Essenhof is uitgebreid met een extra graf. Kapitein...

‘Van school gerukt, gedeporteerd en vermoord’: Gedenksteen vertelt pijnlijke geschiedenis

Stichting Joods Overleg en de gemeente Dordrecht hebben donderdag een herinneringstegel aan de Joods...

Vincent ‘bevrijdde’ Dordrecht en dat vergat hij nooit meer

Wat is de beste plek om geallieerde tanks neer te zetten? Met die vraag is kapitein Vincent Gray van...

Zwijndrecht eert verzetskoerier Jeanne Berkelaar met eigen park

In Zwijndrecht werd in het afgelopen jaar één straat vernoemd. Bijzonder is het dus des te meer dat ...

'Het is in Zwijndrecht gebeurd, het moet in Zwijndrecht blijven'

Het Zwijndrechtse historisch centrum de Vergulde Swaen ontvangt in het teken van 80 jaar bevrijding ...

Unieke expositie: 70 posters met oorlogsverhalen uit deze dorpen

De jaarlijkse oorlogsherdenking in het Nieuw-Lekkerlandse Wielewaalpark heeft dit jaar een nieuw asp...