Tom langs de Oude Maas
StreekomroepEen psychose verwerken, hoe doe je dat? Voor Tom Hartman uit Dordrecht was muziek het antwoord. Tien jaar geleden belandde hij in een psychose en gebruikte hij muziek om eruit te komen. Deze maand is een van de nummers die hij toen schreef uitgekomen. Tom vertelt ons wat dat voor hem betekent.
Als we aankomen bij de Oude Maas, zit Tom (32) met zijn gitaar en mondharmonica op een stenen bank. Hij kijkt uit over het water, maar springt op als hij ons ziet. Voordat hij zijn nummer ‘Storm’ gaat spelen, vertelt hij over zijn psychose.
“Ik weet nog: ik zat in een park en mensen hadden ineens geen gezichten meer. Het was allemaal zwart”, blikt hij terug. “Dat is zo een paar maanden doorgegaan”, vervolgt hij. “Op den duur sliep ik slecht, omdat ik bang was. Na een tijdje werd ik bang dat er iets achter mij aan kwam dat mij wilde vermoorden. Toen het op zijn heftigst was, kwam dit nummer eruit”, vertelt Tom.
Zeeman in de storm
Dat we hem spreken aan het water, komt omdat het een rol speelt in zijn nummer. Tom omschrijft zelf de donkere periode in zijn leven als een eenzame zeeman in een overweldigende storm op zee. Wanneer hij zijn gitaar erbij pakt om te spelen, verandert zijn expressie meteen.
Waar hij eerst lachte, trekt hij nu zijn wenkbrauwen samen als hij begint met spelen. In het refrein zingt hij luid, maakt hij krachtige halen over de snaren en stampt hij hard en bewegelijk mee op de maat. In de tekst zingt hij over surrealistische beelden die zich tot een storm vormen. Wanneer hij niet zingt, vervangt hij de zang door mondharmonicaspel.
'Geen rotverhaal om niks'
Dat het nummer nu uit is, brengt voor hem veel spanning met zich mee. ”Ik vind het eigenlijk best wel zwaar”, legt Tom uit. “Om het te delen en erover te praten vind ik heftig, maar ik heb wel het idee dat ik het moet doen als artiest.”
Hij hoopt dat hij anderen met dezelfde klachten ermee kan helpen. “Het gaat nu niet meer om mij en als er maar één iemand is die hier iets aan heeft, ben ik er al blij mee. En als ik het niet deel, is het gewoon een rotverhaal voor niks”, besluit Tom.
Ervaar je mentale problemen, loop je even vast of maak je je zorgen om iemand? De psychologen en maatschappelijk werkers van de MIND Hulplijn staan voor je klaar.