gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Waarnemer van Dordrecht houdt de wacht over de stad

83bf2e77df8a2aa8d8b41b09ae09f53d

Terwijl de meeste Dordtenaren nog slapen, staat de Waarnemer van Dordrecht maandagochtend iets na 06:00 uur al op het dak van het Energiehuis

Marjolein Vos |  | Aangepast op
. Een jaar lang houdt steeds weer een nieuwe Waarnemer bij iedere zonsopgang en zonsondergang één uur de wacht over de stad. Iedereen kan zich aanmelden om eens Waarnemer van Dordrecht te zijn. Jouw rol? Een uur lang de stad waarnemen, zonder telefoon, zonder te praten en zonder foto's te maken. "Het gaat vooral om het waarnemen en waargenomen worden", zegt David Timmer van de organisatie.

Het project is op 1 mei begonnen, als onderdeel van de Ode aan de Synode in Dordrecht. Dat was in 2018 exact vierhonderd jaar geleden. Als speciale attractie was destijds boven de vergaderzaal van de Synode een uitkijktoren ingericht. De Waarnemer van Dordrecht is daarop geïnspireerd.

Het project heeft zich inmiddels verspreid als een soort olievlek, zegt David. "Mond-tot-mondreclame doet het erg goed; de aanmeldingen stromen binnen." In totaal zijn meer dan zevenhonderd waarnemers nodig. "Tot en met eind oktober zitten we sowieso vol. Ook de speciale dagen, zoals 31 december en 1 januari, gingen hard."

Mooie en lelijke dingen

Barbera van Schaik is maandagochtend de gelukkige die een uur lang plaatsneemt in het zogeheten venster bovenop het Energiehuis. Begeleider Peggy Merison helpt haar in haar tijdelijke rol. "Ik open de deur, begeleid haar naar boven, geef wat te drinken en leg uit wat we gaan doen", vertelt Peggy. Zij moet nog even geduld hebben voor haar eigen waarneming: die staat gepland voor 13 maart.

Voor Barbera was het waarnemen ieder geval een onvergetelijke ervaring. "Ik heb gezien dat er mooie en lelijke dingen zijn in de stad. Ik vind het een leuk initiatief en een mooi kunstwerk."

Nóg een keer

Het liefst zou Barbera nóg een keer willen waarnemen, maar dat is volgens David niet mogelijk. "Waarnemen mag maar één keer, maar begeleiden mag je vaker doen. Het voordeel is dat we nog begeleiders zoeken. Dan kan je ook de keuze maken om 's avonds nog een keer te begeleiden, of in een ander seizoen. Elke dag zijn de luchten weer anders."

De Waarnemers schrijven na afloop allemaal een stuk tekst in een groot boek. "Ik heb geschreven dat ik het heerlijk vond dat ik een uur lang niets mocht doen, dat ik alleen maar kon zíjn en kon kijken", zegt Barbera. "Hoe langer je kijkt, hoe meer je ziet. Ik was er heel blij mee." De verslagen van de waarnemers zijn te lezen op de website van de

Lees ook

fancycrave1-hands-820272

Sites van gemeenten niet toegankelijk voor bezoekers met beperking: 'Mensen worden uitgesloten'

Slechts één op de twintig websites en apps van gemeenten in deze streek heeft de status ‘volledig toegankelijk’ voor mensen met een beperking. Dat blijkt uit een analyse van Rijnmond van gegevens van 23 gemeenten in de hele regio. Sliedrecht scoort slecht, maar benadrukt dat ontbrekend of verouderd onderzoek meespeelt in hun beoordeling.

Web TV 75 jaar

Voor een kwartje kijken naar Dappere Dodo: 75 jaar televisie in Nederland

Op 2 oktober 1951 ging de Nederlandse televisie officieel van start. Een televisie stond lang niet in iedere huiskamer. Wie wilde kijken, moest soms naar de buren of het café in de buurt.

Boeken tussen dozen en portret

65.000 boeken verhuizen: bibliotheek AanZet vraagt ook klanten om mee te sjouwen

Een monsterklus voor personeel van de stadsbibliotheek in Dordrecht. Na 40 jaar verhuist de bieb van AanZet namelijk naar het nieuwe Dordthuis, waar het samen met onder meer de gemeente het nieuwe onderkomen zal betrekken. Maandag start het personeel al op de nieuwe plek, daarna volgen duizenden boeken. En de bieb kan de hulp van klanten daarbij goed gebruiken.

artikelfoto begroting

Gemeente grijpt in om begroting op orde te krijgen: OZB omhoog en minder wethoudersposten

Het college van burgemeester en wethouders van Papendrecht wil de onroerendezaakbelasting (OZB) verhogen en besparen op de eigen loonkosten. De maatregelen maken deel uit van de begroting voor 2027, waarmee het college de inkomsten en uitgaven dat jaar structureel in balans wil brengen. Voor de jaren daarna worden opnieuw tekorten voorspeld.

Dordthuis juli 2026

Dordthuis half november in gebruik: inwoners als eerste te gast

Het nieuwe stadskantoor is vanaf 16 november open voor inwoners van Dordrecht. Het zogenoemde Dordthuis opent dan de deuren voor bezoekers die een afspraak hebben met de gemeente of de sociale dienst. Een week later zijn de bibliotheek en de VVV ook geopend en is iedereen welkom om het gebouw te bezoeken.

trouwen pexels

Alle zilveren bruidsparen verzamelen, bijzonder jubileumfeest op komst

Wie dit jaar 25 jaar huwelijk viert, kan zich opmaken voor een bijzonder feest. De gemeente Dordrecht staat namelijk stil bij 25 jaar huwelijk voor paren van hetzelfde geslacht. En voor dat feest zijn alle jubilerende bruidsparen uitgenodigd.