gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Waarop wel en niet bezuinigen? Inwoners denken mee over financiële keuzes Sliedrecht

7ffdefc33f611dc8584c8d3efc0818b5

Nederlandse gemeenten krijgen vanaf volgend jaar minder geld van het Rijk en dus moet er flink bezuinigd worden om een miljoenentekort te voorkomen. Maar waarop ga je bezuinigen en waarop juist niet? Die vraag stelde de gemeente Sliedrecht voor een goed onderbouwde keuze aan de inwoners zelf.

Barbara Visscher |  | Aangepast op
Vanaf 2026 ontvangt de gemeente Sliedrecht structureel een stuk minder geld van het Rijk. Dit zal naar verwachting leiden tot een tekort van bijna 4 miljoen euro. In 2029 kan dat zelfs oplopen tot 6 miljoen euro.

Advies van inwoners
Er moeten dus lastige keuzes worden gemaakt: waarop wél bezuinigen en waarop niet? De gemeente vroeg haar inwoners om advies, wat zij via een online peiling konden aangeven.

Uit deze peiling, waar uiteindelijk meer dan 350 Sliedrechters aan deelnamen, blijkt dat veel inwoners willen dat de gemeente blijft investeren in voorzieningen die kwetsbare groepen ondersteunen, zoals mensen met een laag inkomen en ouderen. Een oudere vrouw op straat vertelt: “Het aantal activiteiten voor ouderen is de afgelopen jaren flink afgenomen. Dat vind ik heel jammer. Mensen hebben toch graag iets te doen.” Ze hoopt dat daar niet verder op wordt bezuinigd.

Ook de Wet maatschappelijke ondersteuning (Wmo) wordt op straat genoemd als iets waarop niet bezuinigd mag worden. In de Wmo staat dat gemeenten hun inwoners moeten ondersteunen om zelfstandig te blijven wonen en om mee te doen in de samenleving. “Jeugd- en volwassenzorg is heel belangrijk. Als je daar nu goed in investeert, voorkom je hoge kosten in de toekomst.”

Daarnaast vinden veel Sliedrechters dat veiligheid een prioriteit moet blijven. Een man die bij het Burgemeester Winklerplein in Sliedrecht heeft gewoond, vertelt daarover: “Ik voelde me daar niet altijd veilig. Vooral ’s avonds en ’s nachts niet. Dus het zou niet slim zijn als de gemeente hierop gaat bezuinigen.”

Verhogen van inkomsten
Daarentegen zien veel inwoners ruimte in het verhogen van inkomsten, zoals de onroerendezaakbelasting voor niet-woningen en bouwvergunningen. Ook vinden ze dat de gemeente kritisch moet kijken naar eigen uitgaven, zoals grote projecten en het inhuren van externe adviseurs.

De resultaten van de peiling sluiten grotendeels aan bij de voorstellen in de Kadernota 2026 van het college. De Sliedrechtse gemeenteraad vergadert komende dinsdagavond over het uiteindelijke pakket aan maatregelen. De keuzes worden vervolgens verwerkt in de begroting voor 2026.

Deze streekomroep ging de straat op en vroeg aan voorbijgangers waarop zij wel en niet zouden bezuinigen. Bekijk die reportage hieronder:

Lees meer over:

Lees ook

pcpbredagooglemaps

Extreem geweld op het voetbalveld: 2 weken cel en taakstraf geëist

Een gebroken oogkas, een gebroken jukbeen en een hersenschudding: een thuiswedstrijd bij voetbalclub PCP in Breda eindigde begin 2024 in extreem geweld. Het slachtoffer lag op de grond en werd tegen zijn hoofd geschopt. Tegen twee spelers van tegenstander SSW Dordrecht is dinsdag twee weken cel en 140 uur taakstraf geëist. Niet duidelijk is wat ze precies deden.

foto 2 opad

Het beste van 'Op Pad Met Ad': deze zomer op TV Dordrecht

Presentator Ad van den Herik geniet van een welverdiende vakantie, een mooie gelegenheid om de beste en leukste afleveringen van ´Op Pad Met Ad' van het afgelopen half jaar nog een keer uit te zenden op TV Dordrecht. We trappen af met zijn bezoek aan de Modelspoorgroep Drechtsteden.

hulpdienstenchemours

Olieachtige stof komt vrij bij onderhoudswerkzaamheden, monteurs nagekeken

Bij onderhoudswerkzaamheden bij kunststofbedrijf Delrin is vrijdagochtend een olieachtige stof vrijgekomen. Daar zijn twee monteurs mee in aanraking gekomen, meldt een woordvoerder van de Veiligheidsregio Zuid-Holland Zuid.

FOTO THUMB POTEN IN DE KLEI - KINDERBOERDERIJ

Dierenvriend Quirijn heeft van zijn hobby zijn werk kunnen maken

Vanaf jongs af aan heeft Quirijn altijd al dieren gehad. Ondertussen verzorgt hij al 27 jaar de dieren op kinderboerderij de Kiboe-hoeve in Zwijndrecht. Monique houdt wel van konijntjes knuffelen, dus neemt ze een kijkje bij de werkzaamheden van Quirijn. Als ze maar geen poep hoeft te scheppen.

merwedebrugrws

Merwedebrug (A27) dicht voor alle vrachtwagens vanwege problemen met staal: 'Je bent uur langer bezig'

Rijkswaterstaat heeft de Merwedebrug (A27) bij Gorinchem afgesloten voor vrachtverkeer. Uit onderzoek is gebleken dat het staal op meerdere plekken in de boog van de brug minder sterk is dan vereist. Daardoor kan Rijkswaterstaat de constructieve veiligheid van de brug niet langer garanderen.

Copy of _HPV4386media

Dordtenaar Binke (24) wint zilver tijdens American Solar Challenge

Dordtenaar Binke Struik (24) is met het Delft Solar Team tweede geworden tijdens de American Solar Challenge. Het team bouwde hiervoor een zonneauto, waarmee binnen acht dagen ruim 4000 kilometer moest worden afgelegd.