gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Zorgen over komst azc Zwijndrecht, maar burgemeester stelt omwonenden gerust

af09f1df7ec61289ae13dfe73c69cbbd

Dat Zwijndrecht een asielzoekerscentrum voor driehonderd mensen opent, is voor verschillende omwonenden reden tot bezorgdheid. Met name de veiligheid houdt ze bezig. Op een informatiemarkt deed burgemeester Edo Haan er maandagavond alles aan om de buurtbewoners gerust te stellen. "Het zijn normale mensen", zegt hij over de asielzoekers die naar zijn stad moeten komen.

Rijnmond |  | Aangepast op
De spreidingswet – een onlangs aangenomen wet die regelt dat gemeenten verplicht asielzoekers moeten opvangen – speelt geen rol in het besluit om driehonderd asielzoekers op te vangen in een hotel. "Wij waren dit al van plan om te doen. We liepen achter vanwege praktische redenen. Nu is er het aanbod van een hotel en kunnen we driehonderd asielzoekers opvangen", zegt Haan.

Hij is blij dat Zwijndrecht een bijdrage kan gaan leveren aan de opvang. Ook verantwoordelijk wethouder Kreukniet heeft een goed gevoel. Al begrijpen beiden dat er zorgen zijn onder de inwoners.

Signalen worden meegenomen
Daar is de informatiemarkt ook voor bedoeld, de plek waar Haan en Kreukniet positieve en negatieve reacties horen. "Vooral angst en vragen: 'Kan mijn kind nog wel alleen naar de supermarkt?'", zegt Kreukniet. Volgens de wethouder heeft dat luisteren een reden, want de signalen worden meegenomen in de definitieve besluitvorming.

Een aantal omwonenden is niet tevreden met de antwoorden die ze krijgen. "Over wat voor personen er komen werd niet heel veel duidelijk", zegt buurtbewoonster Femke. "Ze laten doorschemeren dat het vooral mannen zijn."

Ook omwonenden Naomi geeft aan dat de informatiemarkt ze niet heel veel verder heeft geholpen: "Ze kunnen de zorgen niet echt wegnemen." Een derde vrouw geeft aan niet blij te zijn met de komst van een azc, maar snapt ook dat dit nodig is: "We moeten het afwachten en niet op voorhand al zeggen: 'Verschrikkelijk, dit en dat.'"

Geen Ter Apel
Voor toestanden zoals in Ter Apel hoeft Zwijndrecht zich niet op te maken, zegt zowel burgemeester Haan als wethouder Kreukniet. "Nee. Daar kan ik kort over zijn", zijn de woorden van Kreukniet. Ook Haan is er duidelijk in: "Geen Ter Apel."
De burgemeester van Zwijndrecht somt zijn ervaringen in Maassluis op, waar hij eerder burgemeester was. "Daar was één incident in drie jaar. Eigenlijk ging alles goed. Het zijn normale mensen, weet u, en die doen net zo normaal als wat wij doen."

Volgens Haan gaat het grootste gedeelte van de driehonderd asielzoekers 'gewoon werken'. Een ander deel gaat volgens de burgemeester naar school of naar de bibliotheek om Nederlands te leren.

De twee bestuurders benadrukken allebei dat ze de komst van zoveel asielzoekers niet willen bagatelliseren: "De angsten snappen we wel, maar we denken dat we het heel goed kunnen organiseren", zegt Kreukniet. Hij vertelt ook dat er een klankbordgroep komt waarin gesprekken worden gevoerd met betrokkenen over wat er gebeurt rondom het asielzoekerscentrum.

Spannend
"Als wij normaal tegen ze doen, doen ze normaal terug", besluit burgemeester Haan zijn verhaal. Toch blijven de omwonenden vol vragen zitten, ook al begrijpen ze dat het nodig is. "Ik gun mensen een plekje, maar ik vind het wel spannend."

Lees meer over:

|

Lees ook

op pad met ad: biesbosch

Op Pad Met Ad: vrijwilligerswerk bij natuurcentrum

In een nieuwe aflevering van Op Pad Met Ad gaat presentator Ad van den Herik op bezoek bij het Biesboschcentrum Dordrecht. Samen met teamleider Nicole Schriek ontdekt hij wat er allemaal komt kijken bij het werken in dit bijzondere natuurgebied.

Ben Corino Studio De Witt

Zaterdag in Studio De Witt: In gesprek met kunstverzamelaar Jan-Bart Evenboer

Presentator Ben Corino gaat zaterdagochtend in Studio De Witt in gesprek met Jan-Bart Evenboer. Hij is kunstverzamelaar en schonk onlangs nog twee 17e-eeuwse werken aan het Dordrechts Museum.

Screenshot 2026-07-15 at 12.52.31

Papendrecht zet stap naar nieuw gemeentebestuur: twee informateurs gaan aan de slag

De zoektocht naar een nieuw gemeentebestuur in Papendrecht gaat een nieuwe fase in. De elf fracties in de gemeenteraad hebben unaniem ingestemd met de benoeming van twee onafhankelijke informateurs. Zij moeten de komende maanden onderzoeken hoe het vertrouwen in de lokale politiek kan worden hersteld en welke bestuursvorm het beste past bij de huidige situatie.

boodschappenpexels

Winkels in meer gemeenten open op zondag: 'Keuzevrijheid voor ondernemers en inwoners'

Steeds meer gemeenten in onze streek willen ondernemers de mogelijkheid geven hun winkels ook op zondag te openen. Waar momenteel winkels alleen in Dordrecht, Zwijndrecht en Papendrecht open zijn op deze dag, hebben ook Sliedrecht, Hendrik-Ido-Ambacht en Ridderkerk nu dergelijke plannen in hun coalitieakkoord staan.

FOTO THUMB POTEN IN DE KLEI - SCHAPENHERDER

Herder Maria zorgt er dagelijks voor dat haar schaapjes op het droge staan

De gemeente Ridderkerk zet schapen in voor natuurlijke begrazing van stukken groen in het dorp. Deze schapen moeten verzorgd worden en wanneer nodig verplaatst worden tussen de stukken groen. Megan is benieuwd hoe het verplaatsen van deze schapen in z’n werk gaat, dus neemt herder Maria van de Velde haar mee.

dordrechtsmuseum

Zeldzaam schilderij van Dordtse kunstenares te zien in Dordrechts Museum

Het Dordrechts Museum heeft twee 17e-eeuwse schilderijen in langdurige bruikleen gekregen van The Leiden Collection in New York, een van de belangrijkste particuliere verzamelingen van Nederlandse kunst ter wereld. Volgens het museum zijn dit twee bijzondere werken. Vanaf deze week zijn de werken te bewonderen in de vaste collectie van het museum.