Dordrecht, Netherlands

Asielopvang in dorpscentrum bijna klaar: deze maatregelen moeten overlast voorkomen

Het COA over de opvanglocatie in Papendrecht Streekomroep 56
Over een week is het zo ver, dan opent de opvanglocatie in het centrum van Papendrecht voor tachtig minderjarige, alleenstaande vluchtelingen. De vrees bij buurtbewoners voor geluidsoverlast en hun veiligheid is groot, maar het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA) treft in samenspraak met de gemeente Papendrecht maatregelen.
Redactie Streek 56 | Rowan Havelaar | 17 februari 2026 17:29 | Aangepast op 17 februari 2026 17:29
Met zo’n 2000 handtekeningen was de petitie vanuit omwonenden en ondernemingen een duidelijk signaal over hoe er wordt gedacht over de opvang naast winkelcentrum De Meent in Papendrecht. Na een kort geding te hebben aangespannen, besloot de rechter alsnog om de opvang open te laten gaan. Maar, dan moesten er wel veiligheidsgaranties komen.

Om rekening te houden met omwonenden, zijn er nu maatregelen getroffen. "We hebben met de gemeente afgesproken dat wij als COA een paar keer per dag een rondje lopen over winkelcentrum De Meent", zegt locatiemanager Joshua van Rooij. "Als er dan jongens van ons een beetje hangen in het winkelcentrum en misschien overlast veroorzaken, dan hebben we de mogelijkheid om er wat aan te doen”

Dakterras
Daar komt bij dat er op het dakterras, dat voorheen werd gebruikt als parkeerplaats, een geluidwerende wand is aangebracht. Zo zal het geluid vanaf het dak niet te horen zijn in de omgeving. Maar natuurlijk kunnen de jongeren wel de straat op, zo vertelt Van Rooij. “We zijn gewoon een huishouden voor tachtig kinderen. We zijn geen gevangenis of psychiatrisch ziekenhuis. Dus nee, de deur is open.”

Tot 22.00 uur kunnen de vluchtelingen vrij in en uit lopen, na dat tijdstip moeten ze eerst langs medewerkers en beveiliging. “Het is niet zo dat we de deur op slot draaien en zeggen dat je nu maar even binnen moet blijven”, aldus Van Rooij.


Bij overlast grijpt het COA in. Eerst worden er correctiegesprekken gevoerd en als daar geen gehoor aan wordt gegeven volgt een leeropdracht. En als dat zelfs niet werkt volgen er geldboetes. “Uiteindelijk rest ons niets anders dan iemand bestraffen voor slecht gedrag", duidt Van Rooij de werkwijze. "Het wennen aan waar je nu precies bent, is waar we eerst aan werken. Denk hierbij aan boodschappen doen of contact met mensen leggen”, zegt de locatiemanager.

Vijf jaar
In de week van 23 februari gaan de deuren van de opvanglocatie open. Tot die tijd wordt er nog flink verbouwd, omdat zo’n beetje alle ruimtes, deuren en muren vernieuwd zijn. Met de verbouwing is zo’n twee miljoen euro gemoeid. De asielzoekers kunnen zich minstens vijf jaar huisvesten in het pand aan de Weteringsingel 80.

Bekijk ook deze reportage op ons YouTube-kanaal.

Meest gelezen

Voormalig ‘Visser’s Poffertjes’ eigenaar Frans overleden

Emmely Kokshoorn | Redactie Streek 56 | 19 feb 2026 17:37

Dordts carnaval groot succes, volgend jaar feest op het Statenplein?

Corrado Francke | Redactie Streek 56 | 17 feb 2026 15:00

Man gewond na steekincident in restaurant

Rijnmond | 23 feb 2026 08:00

Lees ook

Eerste minderjarige asielzoekers aangekomen in pand bij winkelcentrum

De eerste van de tachtig minderjarige vluchtelingen zijn maandag aangekomen in Papendrecht. Ook de r...

Kan asielopvang Papendrecht ook open zónder veiligheidsplan? 'Hoeft niet langs de rechter'

Of er nu wel of geen veiligheidsplan is, de asielopvang in het centrum van Papendrecht gaat maandag ...

Is er nu wel of geen veiligheidsplan voor opvanglocatie Papendrecht?

Met welk veiligheidsplan denkt de gemeente Papendrecht de zorgen weg te nemen bij omwonenden en wink...

Zwembad Papendrecht dag langer dicht door brand, sporthallen deels open

Het zwembad in Papendrecht blijft ook donderdag de hele dag gesloten. Door een brand in een koelbox ...

Zwembad Papendrecht hele dag gesloten na brand, diplomazwemmen afgelast

Het zwembad in Papendrecht heeft woensdagochtend te maken gehad met een brand. In de kelder was rond...

Verwarde man aangetroffen na melding schietpartij in Papendrecht

Door een melding van een schietpartij zijn verschillende eenheden woensdagmiddag naar de Duivenstraa...