gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Arie's unieke modelboten: van jeugdhobby tot dagelijkse bezigheid

a1936abb5d8154fcb4e0570080d875c7

Op een zolderkamer vol gereedschap en materialen, in de Dordtse wijk Dubbeldam, werkt Arie Dudok aan een creatieve hobby: het bouwen van modelboten. Het eerste modelbootje bouwde hij op 15-jarige leeftijd, maar toen Arie verkering kreeg liet hij zijn hobby decennialang links liggen. Totdat Arie's leven een onverwachte wending nam en hij zijn jeugdhobby nieuw leven inblies.

Erik van Krimpen |  | Aangepast op
Unieke aanpak
Waar veel modelbouwers een pakket kopen en de handleiding volgen om de boot in elkaar te zetten, gooit Arie het over een andere boeg. Hij maakt de boten, vaak schaal 1 op 20, namelijk helemaal zelf. "Ik ben vroeger ook begonnen met modelpakketten, maar ik vind dat nu niet meer zo uniek. De bootjes die ik maak, die heeft niemand en zijn ook niet te koop."

Om de unieke modelbootjes te maken moet Arie creatief te werk gaan. Zo ook voor de sleepboot SPEC uit Krimpen aan den IJssel, waar Arie de afmetingen op het internet van vond. Hij tekende de romp van de boot op schaal na en zaagde hem in hout uit om de romp vervolgens met glasvezel en epoxy te maken. Verder vormt PVC, uit een platgemaakte regenpijp, de basis voor de rest van de boot.
Tot op de kleinste details
Voor alle details van de boot moet Arie nog een stuk vindingrijker zijn. Zo nam hij contact op met de eigenaar van de boot en ging hij langs om alle details te fotograferen. Op zijn zolderkamer werkt hij details haarfijn uit. De naambordjes worden ge-3D-print, de scharniertjes uit deuren komen uit een bril en de relingen bestaan uit elektriciteitsdraad. Met zijn eigen verfstation, spuit Arie de bootjes in de juiste kleuren om de boot helemaal af te maken.
Naast dat Arie's modelboten gedetailleerd zijn, is de boot ook nog eens functioneel. De Dordtenaar laat zien dat alle verlichting werkt volgens het boekje, de radars draaien en ook de motor loopt soepeltjes. Arie vaart geregeld met zijn boten bij Modelbouwgroep Devel in Zwijndrecht, al bevindt hij zich toch het liefste op zijn zolderkamer. "Ik bouw liever dan dat ik vaar."

Hobby als houvast in moeilijke tijden
Toch spelen de modelbouwgroep en de betrokken modelbouwers een belangrijke rol in zijn leven. Zo'n drie jaar geleden werd Arie geopereerd aan slokdarmkanker, waardoor hij noodgedwongen moest stoppen met werken. "Ik ben twintig kilo afgevallen, ik kan heel weinig eten en mijn brandstof is heel snel op, zeg maar."
Arie werkte de laatste vijftien jaar van zijn loopbaan in het onderhoud bij woningcorporatie Trivire en vertelt dat hij het moeilijk vond om te stoppen met werken. "Je bent opeens heel veel contacten kwijt. Ik kwam iedere dag bij mensen over de vloer en ieder uur maakte je wat anders mee. In het begin zag ik collega's nog weleens, maar dat verwatert ook, dat is logisch. Maar ik mis het werk wel, als ik kon ruilen zou ik zo nog wel twintig jaar willen werken."

Fijne bezigheid
Om die moeilijke periode door te komen pakte Arie zijn jeugdhobby na ruim 45 jaar weer op. Dat stelde hem in staat om zijn gedachten te verzetten. De Dordtenaar werd lid van de modelbouwgroep in Zwijndrecht en is blij met het contact dat hij met de andere modelbouwers heeft.

"We hebben een appgroep van de club en iedereen deelt daar wat die aan het maken is, want iedereen bouwt thuis. We zien elkaar in Zwijndrecht op de club op de woensdagavonden als het seizoen open is om te varen." Ook vindt Arie het erg leuk om, samen met de club, de modelboten te tonen aan de mensen op evenementen zoals Dordt in Stoom en de Zwijndrechtse Binnenvaartdagen.

Op deze manier blijft Arie Dudok altijd in de weer en als er dan wat tijd over is, dan weten ook de kleinkinderen van de Dordtenaar hem te vinden. "Ze zeggen tegenwoordig, 'geeft niet hoor als het speelgoed kapot is', opa maakt het wel. Maar dat vind ik allemaal geweldig."

In onderstaande reportage laat Arie ons zijn boten zien.

Lees meer over:

|

Lees ook

IMG_0851

Skatepark krijgt een flinke opknapbeurt

Het kleine skateparkje aan de Groenezoom in Dordrecht wordt vernieuwd. Hoewel de baan niet groter wordt, komen er wel meer obstakels bij. Zo moet het vernieuwde skatepark straks meer mogelijkheden bieden voor kinderen en jongeren uit de buurt om te skaten en te bewegen.

sliedrecht baanhoek

Werk aan verzakt spoortalud van start: dit gaat er gebeuren

ProRail start komende week met de maandenlange herstelwerkzaamheden aan het spoortalud bij station Sliedrecht Baanhoek. Het talud is vervormd en moet verstevigd worden. De treinen blijven rijden.

touwtrekvereniging

Gerben (34) is wereldkampioen touwtrekken: 'Veel trainen en afvallen'

Gerben den Butter keerde vorige week terug uit Zuid-Afrika als wereldkampioen. De 34-jarige timmerman uit Streefkerk trok met zijn teamgenoten meerdere keren aan het langste eind en won in totaal vijf medailles op het wereldkampioenschap touwtrekken.

dordtinstoom2026

Zondag op TV Dordrecht: terugblik Dordt in Stoom 2026

Nu de zomervakantie voorbij is en ook de zomerevenementen-periode in stad en streek langzaam op zijn eind loopt, is deze zondag nog een keer onze speciale uitzending over een van de grootste evenementen van eerder dit jaar te zien: Dordt in Stoom 2026.

rwsongeluka15a16

Vrachtwagen vliegt uit de bocht en blokkeert deel snelweg tijdens ochtendspits

Op knooppunt Ridderkerk is donderdagochtend een vrachtwagen uit de bocht gevlogen. Het voertuig kwam van de A15 (Europoort) en wilde invoegen op de A16 richting Breda, maar dat ging verkeerd. De vrachtwagen reed rechtdoor, over een grasstrook en belandde op de twee rechterrijstroken van de A16.

Point Blur_Sep282026_145226

Foutje op snelweg komt bestuurder duur te staan, auto de sloot in

Een bestuurder is maandagmiddag met zijn auto in de sloot beland langs de A27 bij Hoogblokland. Bij het ongeluk waren geen andere voertuigen betrokken.