gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Belang bij stilstaan moord gebroeders De Witt: ‘De chaos die er toen was zie je nu terugkeren'

d78af3f00c6899f8d35e60c484db7723.jpg

“Mogen ze ons blijven inspireren om aan een eerlijke samenleving te bouwen”, spreekt burgemeester Nanning Mol zijn nieuwe burgers op woensdagavond toe. Hij wijst naar het standbeeld van Johan en Cornelis de Witt. De broers werden op deze dag, 353 jaar geleden, om politieke redenen vermoord door een woedende menigte.

Redactie Streekomroep | Roxane Kroon |  | Aangepast op
Tientallen mensen verzamelen zich bij het standbleeld op de Visbrug voor deze negende editie van de herdenking in Dordrecht. “Het is een herdenking, maar het blijft niet in de geschiedenis”, merkt een omstander op. 

Dat sentiment klinkt ook terug in de toespraken die bij de herdenking worden gehouden. Historicus Remy Balistreri neemt het publiek terug naar het rampjaar van 1672. “Het volk was redeloos, de regering radeloos en het land reddeloos. Het was een tijd van wantrouwen en paniek.” Volgens Balistreri is stilstaan bij die tijd belangrijker dan ooit: “Die gevoelens en politieke onrust, waar herkennen we dat van?” 

De burgemeester maakt dezelfde vergelijking. "Wij zijn hier niet alleen om het leven van deze broers te eren, maar om vanuit hun leven te kijken naar onze eigen tijd. Het is opnieuw een tijd van maatschappelijke spanning en verdeeldheid.” 

Moord op de gebroeders De Witt 
De moord van de gebroeders de Witt besluit een periode van 17 maanden die achteraf het rampjaar werd genoemd. De dreiging van buitenlandse koningen lag aan alle kanten van de jonge Republiek. De Hollandse oorlog begon en het land raakte in crisis. Rechtbanken, scholen, banken en winkels werden gesloten. De hiervoor opbloeiende schilderkunst droogde op, kunstenaars gingen bijna allemaal failliet. 

De angst van het volk keerde zich, vermoedelijk onder invloed van de Oranjefamilie, tot regent Johan de Witt. “Hij en zijn broer kregen de schuld in een zoektocht naar een zondebok”, vertelt Balistreri. 

De moord van de gebroeders De Witt vond plaats in Den Haag, waar Johan en Cornelis op brute wijze werden aangevallen door een woendende menigte. Toch is het volgens Ben Corino, initiatiefnemer van de jaarlijke herdenking, belangrijk om hier in Dordrecht bij stil te staan. “Het waren geboren en getogen Dordtenaren die zo veel voor het land hebben gedaan. Ze moeten herkenbaar in de stad zijn en mensen moeten hun verhaal kennen."

Corino begon de jaarlijkse herdenking negen jaar geleden. Ook hij benadrukt dat het verhaal van de gebroeders De Witt steeds relevanter gaat voelen. ”De chaos die er toen was zie je nu terugkeren. In de wereldpolitiek zie je dezelfde roerige tijden.” 
f7a705de47a036f9621a06960882cf3a.jpg
Inhoud en spontaniteit 
Toch geeft Corino aan dat hij blij is om te zien dat de herdenking niet alleen een zware aangelegenheid is. “De inhoud moet er zijn, maar mensen moeten het ook prettig vinden om de herdenking bij te wonen, het moet wat spontaan zijn.” De herdenking wordt afgeloten met muziek en veel mensen in het publiek praten na afloopt nog na, of verdwijnen naar één van de vele omliggende terrassen.

En de luchtigheid, die is er ook. Want tijdens gesprekken na afloop raast de bekende vraag door het publiek: wie is nou Cornelis en wie is Johan, in het standbeeld? “De zittende is Johan, maar in de nacht wisselen ze, want dan is Cornelis moe van de hele dag staan”, besluit een bezoeker van de herdenking. 

Kijk hieronder onze reportage over de herdenking 2025:

Lees ook

thumbjeeeeeeeee.png

Drukte in de stad, waar iedereen geniet van Dordt in Stoom: ‘Zeer nostalgisch’

Het is warm en druk in de binnenstad, maar tienduizenden mensen genieten zaterdag met volle teugen van Dordt in Stoom. Waar de ene bezoeker meermaals heen en weer gaat met de stoomtrein, vergaapt de ander zich aan alle stoommachines of decennia oude bussen. “Wat je ruikt, wat je ziet: het zijn echt herinneringen.”

altviool.png

Zomerconcert Trinitatiskapel zondag op TV Dordrecht

Een nieuw seizoen met zomerconcerten in de Trinitatiskapel in Dordrecht is in volle gang. Op TV Dordrecht is deze zondag een van deze concerten te zien: Strangers in the North, waarbij vier altviolisten hun krachten hebben gebundeld.

montage_RTV Dordrecht nieuws.00_03_25_15.Still001.png

Als de Papendrechtsebrug straks maandenlang sluit, is deze pont van groot belang

De MRD Striker. Het zegt je waarschijnlijk niks, maar het is een naam die voetgangers en fietsers tussen Dordrecht en Papendrecht de komende maanden veelvuldig tegenkomen. Die pont dient namelijk als alternatief voor de afgesloten Papendrechtsebrug, de Streekomroep kreeg ‘m alvast te zien.

IMG_7637 (1).jpg

Dordt in Stoom van start met drukbezochte vlootschouw: ‘Hier doe je het voor’

Met de traditionele Vlootschouw is Dordt in Stoom 2026 vrijdagavond goed en wel begonnen. Vanaf de oevers konden duizenden bezoekers genieten van een prachtig schouwspel op het water. Ook het iconische schip De Majesteit voer mee, met onder andere de burgemeester van Dordrecht, Nanning Mol, aan boord. "Ik denk dat ik, net als alle andere Dordtenaren hier, een centimeter van trots gegroeid ben."

PSX_20260529_191757.jpg

Woonboerderij uitgebrand na blikseminslag

Een woonboerderij in Bleskensgraaf is vrijdagavond in vlammen opgegaan. Bij de brand kwam veel rook vrij.

cb4042062709d94bfa4d22fd01011c10.jpg

Dordt in Stoom trapt af met de vlootschouw, bekijk 'm hier

Dordrecht staat dit weekend volledig in het teken van Dordt in Stoom. De aftrap daarvan is traditiegetrouw de vlootschouw, Rijnmond zendt het evenement in samenwerking met de Streekomroep (RTV Dordrecht) live uit.