Dordrecht, Netherlands

De fotoportretten van Suzanne zijn net schilderijen: ‘Een brug slaan tussen oud en nieuw’

Vleugeltjes van piepschuim, een aureool van een oude pizzadoos en ‘rode oortjes van een lange dag’. Suzanne Jongmans fotografeert haar zoontje van vijf een jaar geleden, maar het lijkt alsof het engelenportret tweehonderd jaar geleden is geschilderd. Dit portret en vele andere zijn tot 26 oktober te zien in het Dordts Patriciërshuis.
Roxane Kroon | 25 juli 2025 16:00 | Aangepast op 25 juli 2025 13:43
“Ik ben altijd op zoek naar symboliek in hedendaagse voorwerpen om me heen”, vertelt Jongmans. Ze baseert haar werk op de schilderkunst van de oude meesters, maar wel met modern materiaal: "Foto’s zijn de verf die ik gebruik.”

Jongmans maakt alle materialen, kleding en voorwerpen die haar modellen dragen zelf. Ze maakt meerdere foto’s die ze daarna samen verwerkt. “Ik gebruik hetzelfde licht dat de oude meesters gebruikten. Daardoor is het eindresultaat van de foto’s erg schilderachtig."

‘Dicht bij mezelf’
Het engelenportret is niet de enige keer dat het vijfjarige zoontje van Jongmans in de collectie te zien is. “Ik word geïnspireerd door de dingen om me heen. Niet alleen materialen, maar ook de mensen.” De modellen die de fotografe gebruikt zijn vaak vrienden of familie. “Soms is het iemand op straat met een bepaalde uitstraling, en dan móet ik het vragen.”

Jongmans vertelt dat zij vooraf nooit weet waar haar inspiratie vandaan komt die dag. “Tijdens corona zag ik op de fiets naar mijn atelier bijvoorbeeld wilgenkatjes (gele bloemetjes) in de sloot liggen. Die heb ik toen meegenomen."

Die inspiratie leidde tot een zeldzaam kunstwerk voor Jongmans: een zelfportret. "Dat doe ik eigenlijk nooit, maar in die tijd was iedereen toch teruggeworpen op zichzelf, het pastte.” De gele bloemen plaatste zij als een krans op haar hoofd: de enige glimp van kleur in een verder donker portret. “Als een stukje levendigheid en hoop in een donkere tijd. In mijn werk krijgt afval vaak een diepere betekenis.” 

Lees meer over:

Dordts Patriciërshuis|

Meest gelezen

Bewoners beleven waterballet aan de Wilhelminastraat: 'Drollen dreven in de garage'

Emmely Kokshoorn | Redactie Streek 56 | 22 jul 2025 20:51

Lees ook

Patriciërshuis toont vroeg werk van leden jubilerend Pictura

Het is het oudste nog bestaande tekengenootschap van Nederland: Pictura. Dit jaar wordt een jubileum...

Patriciërshuis verguld met nieuw schilderij: landschap bij maanlicht schittert tijdens Cultuurnacht

Werken van deze kunstenaar komen niet vaak op de markt. En als dat wel gebeurt, moet je er snel bij ...

Kroonluchter blijft schitteren in Dordts Patriciërshuis dankzij crowdfunding

Tot eind van dit jaar was de lamp in bruikleen. Daarna zou de kroonluchter, het middelpunt van de op...

Patriciërshuis tikt uniek schilderij van grootvader Ary Scheffer op de kop

Er zijn nauwelijks schilderijen van hem bekend. Het is dan ook bijzonder dat het Dordtse museum Het ...

Dordts Patriciërshuis viert tienjarig jubileum met tentoonstelling en fotowedstrijd

Het Dordts Patriciërshuis oftewel Museum aan de Maas bestaat dit jaar 10 jaar. Dat wordt gevierd met...