Het negatieve zwemadvies geldt in ieder geval tot 1 oktober. Waterschap Hollandse Delta doet momenteel aanvullende metingen. Daaruit moet blijken of zwemmen in de plas in de toekomst wel weer verantwoord kan.
De Dordtse wethouder Tanja de Jonge: "De gezondheid van onze inwoners moeten we heel serieus nemen. Ik vind het erg jammer dat onze zwemplas nu niet te gebruiken is, maar het is voor nu het beste advies".
Gedeputeerde Frederik Zevenbergen: “We zijn liever te streng, want de gezondheid van onze inwoners staat voorop … We kunnen nog niet zeggen wanneer het weer verantwoord is om hier te zwemmen. We blijven de waterkwaliteit nauwlettend in de gaten houden.”
Het onderzoek
Het RIVM berekende hoeveel PFAS mensen binnen kunnen krijgen bij het zwemmen in Merwelanden. Voor kinderen kan de blootstelling oplopen tot bijna de helft van de toelaatbare dagelijkse inname (TDI) voor PFAS, gebaseerd op 25 zwemdagen per jaar. Voor volwassen zwemmers ligt dit met 25 zwemdagen onder de 10% van de TDI. Maar zwemmen volwassenen elke dag, dan kan de blootstelling aan PFAS oplopen tot een kleine 40% van de TDI.
Als mensen lange tijd meer PFAS binnenkrijgen dan deze gezondheidskundige grenswaarde, kan dat schadelijk zijn voor de gezondheid. Omdat mensen ook via bijvoorbeeld voedsel en drinkwater PFAS binnenkrijgen, maakt regelmatig zwemmen in recreatieplas Merwelanden de totale inname van PFAS te hoog.