Dordrecht, Netherlands

Donderdagochtend gedeeltelijke zonsverduistering

Wie morgen aan het einde van de ochtend naar de hemel kijkt, ziet dan waarschijnlijk dat er een ‘hap’ uit de zon is genomen. Voor het eerst in zes jaar tijd is er in Nederland weer een gedeeltelijke zonsverduistering te zien.
Marjolein Vos | 9 juni 2021 13:21 | Aangepast op 9 juni 2021 13:21
Een zonsverduistering vindt plaats wanneer de maan precies tussen de aarde en de zon schuift. De verduistering start om ongeveer 11.15 uur. Het hoogtepunt is om 12.22 uur; dan is een zesde van de zon bedekt.


Gevolgen voor stroomopwekking

De laatste keer dat er in Nederland een gehele eclips plaatsvond, was in 1999. Dat had toen behoorlijke gevolgen voor mens en natuur: het was een tijdje helemaal donker. Dieren dachten onder meer dat het nacht was. Hoewel deze gedeeltelijke verduistering er niet voor zal zorgen dat het licht uitgaat, zijn er wel gevolgen, maar dan voor de stroomopwekking, meldt de NOS. "Omdat we steeds meer energie opwekken met zonnepanelen, valt die energie weg. En dat moeten wij opvangen,” legt Jorrit de Jong uit, woordvoerder van netbeheerder Tennet uit.


De hoeveelheid misgelopen stroom kan neerkomen op ongeveer 800 megawatt. "Dat is meer dan wat heel Amsterdam verbruikt", verduidelijkt De Jong. Het toeval wil dat op het moment dat de zonsverduistering begint, de panelen op vol vermogen draaien. "En als een deel daarvan wegvalt, en dat is best een fors deel, dan moeten we het reservevermogen gaan inzetten", zegt de woordvoerder tegen NOS.


Wie de verduistering wil bekijken, wordt aangeraden niet rechtstreeks naar de zon te kijken. Dat kan voor een oogbeschadiging zorgen. Beter is om gebruik te maken van een eclipsbril.

Lees ook

Sinterklaas is weer in Dordrecht: zo zag de feestelijke intocht eruit

Het was nog even spannend, maar na de nodige hindernissen is Sinterklaas toch echt veilig aangekomen...

Wie wordt de nieuwe Biai of Hahn? FC Dordrecht zoekt doelman voor de toekomst

Aan de Krommedijk was het woensdag een komen en gaan van talentvolle keepers. Tijdens de eerste edit...

De Sint komt eraan: hier in Dordrecht kun je hem vandaag zien

De spanning neemt toe, want Sinterklaas is in aantocht. Als alles goed gaat, meert de Goedheiligman ...

Fiona helpt mee in deze supermarkt met vlees inpakken: ‘Niet moeilijk’

De Jumbo Foodmarkt in winkelcentrum Sterrenburg in Dordrecht heeft er in één klap zes nieuwe collega...

Zaterdag in Studio De Witt: In gesprek met fotograaf Louis Meulstee

Presentator Ben Corino gaat zaterdagochtend in Studio De Witt in gesprek met de Dordtse fotograaf Lo...

Hij komt, hij komt: de lieve, goede Sint is er op deze locaties

Sinterklaas en zijn pieten hebben hun reis uit Spanje bijna achter de rug en komen zaterdag aan in d...