De auto van het Delft Solar Team
Hans-Peter van VelthovenDordtenaar Binke Struik (24) is met het Delft Solar Team tweede geworden tijdens de American Solar Challenge. Het team bouwde hiervoor een zonneauto, waarmee binnen acht dagen ruim 4000 kilometer moest worden afgelegd.
Het was de eerste keer dat het team, bestaande uit studenten van de TU Delft, meedeed aan deze wedstrijd. Teams moeten het meeste uit hun auto’s proberen te halen met de opwekking van zonne-energie en de optimale benutting van de batterijopslag.
De Dordtse Struik kan in het Delft Solar Team de kennis van zijn opleiding industrieel ontwerpen, techniek en duurzaamheid combineren, vertelde hij eerder. “Om dat te kunnen doen in zo’n project is heel mooi.” Hoewel Struik voorafgaand aan de challenge aan deze streekomroep liet weten te hopen op een eerste plek, is dat net niet gelukt.
LEES OOK: Dordtenaar Binke (24) onthult zonneauto: ‘Alles wordt werkelijkheid’
De Nederlanders moesten alleen het Belgische Innoptus Solar Team voor zich laten in het aantal gereden kilometers. “Het scheelde bijna niets”, zegt teamleider Guus van der Donk daarover. "Dat maakt het verlies extra zuur. Tegelijkertijd hebben we alles gegeven en tot het einde gevochten om de overwinning. Bij ons Amerikaanse debuut meteen als tweede eindigen, is een prestatie waar we enorm trots op zijn."
Dat ging niet zonder slag of stoot. De weersomstandigheden maakten de American Solar Challenge extra zwaar. Zo scheen de zon de hele week nauwelijks, waardoor grote delen van de route op de batterij gereden moesten worden. De regen belemmerde het zicht, terwijl de temperaturen soms tot wel boven de 40 graden opliepen. Het team moest daarop voortdurend de strategie aanpassen om zo lang mogelijk door te kunnen rijden.
Trots
Struik kijkt met trots terug op de race. "We hebben enorm veel gastvrijheid ervaren van de lokale bevolking hier. Langs de route werden we aangemoedigd, mensen boden ons een plek aan om te overnachten en leefden zichtbaar met ons mee. Dat maakte deze race onvergetelijk."