Dordrecht, Netherlands

Dordtse GGD viert honderdjarig bestaan

De GGD in Dordrecht viert deze week het honderdjarig bestaan. RTV Dordrecht blikt in een serie terug met enkele medewerkers terug op de afgelopen eeuw.
Petra Scheurwater | 17 juni 2019 16:00 | Aangepast op 17 juni 2019 16:00
Slechte hygiëne en nare infectieziektes waren honderd jaar geleden de aanleiding voor de gemeente Dordrecht om een gezondheidsdienst in het leven te roepen. Daarvoor werd 14 duizend gulden per jaar uitgetrokken.

Archief

Een opmerkelijke advertentie uit 1925, voor de werving van een nieuwe rijwielzuster, is nog in het archief bewaard gebleven. Deze wijkverpleegster moest een stevige tante zijn, want ze moest ook zieken kunnen dragen en hen per bakfiets kunnen vervoeren.

Al snel ontwikkelde de dienst zich tot méér dan alleen bestrijder van ziektes. "Beschermen, bewaken en bevorderen" luidt nu de missie van wat tegenwoordig de GGD Zuid-Holland Zuid heet.

In de Tweede Wereldoorlog zorgde de GGD in Dordrecht voor voedsel voor zieken en werden ondervoede ambtenaren in de hongerwinter geadviseerd korter te werken.

Vaccinatie

Ondanks immer herhaalde vaccinatiecampagnes staken met regelmaat epidemieën de kop op. Een beruchte was de polio-uitbraak in 1992, die vooral toesloeg in de Alblasserwaard.

Het weigeren van niet-ingeënte kinderen door kinderdagverblijven blijkt niet nieuw. In 1938 moesten ouders een pokkenbriefje overleggen om hun kind op school te kunnen krijgen.

Jeugdgezondheidszorg was altijd een prioriteit van de GGD. Voor de uitvoering zorgden onder meer een schoolarts en een schooltandarts. Die laatste werkte zonder verdoving en werd 'bekkenbeul' genoemd.

Blauwe Zone

In de komende honderd jaar hoopt de Dordtse GGD dat haar werkgebied een 'Blauwe Zone' wordt. Dat zijn afgebakende gebieden waarvan de bevolking een specifieke levensstijl en leefomgeving deelt en waar de mensen meetbaar langer leven. De wereld telt er nu maar een handjevol.

&list=PLCFoGwn7ZqEBaJ_9MDJLCSsMYRPLml24I


Foto: Archief GGD ZHZ

Lees ook

Zorgen en frustratie over afsluiting N214 tijdens dichte brug: ´erg penibel´

Wie om wil rijden als de A15 vaststaat, komt dit najaar bedrogen uit. In september gaan er in versch...

Groen licht voor renovatie hoofdrioolgemaal Maria Montessorilaan

Het hoofdrioolgemaal aan de Dordtse Maria Montessorilaan wordt grondig gerenoveerd. Woensdag heeft w...

Gemeente Molenlanden heeft creatieve oplossing voor werknemerstekort

De gemeente Molenlanden lost hun personeelstekort op door gepensioneerden weer aan het werk te zette...

Cees (71) waakt aan bed in laatste levensfase: 'Niemand verdient het om alleen te sterven'

Sliedrechter Cees Kros is waakvrijwilliger in het woonzorgcentrum bij hem in de buurt. Hij zit regel...

Dirigent Wilhelminakerk krijgt erespeld tijdens afscheidsconcert: ‘Totaal door verrast’

Als dirigent Ries van der Zouwen (70) afgelopen weekend voor het laatst zijn stokje neerlegt na een ...

Bezwaren, kosten en onzekerheid remmen woningbouw: meeste gemeenten halen eigen ambities niet

Lang niet alle colleges hebben de woningbouwplannen die zij hadden in de afgelopen coalitieperiode, ...