Dordrecht, Netherlands

Dordtse GGD viert honderdjarig bestaan

De GGD in Dordrecht viert deze week het honderdjarig bestaan. RTV Dordrecht blikt in een serie terug met enkele medewerkers terug op de afgelopen eeuw.
Petra Scheurwater | 17 juni 2019 16:00 | Aangepast op 17 juni 2019 16:00
Slechte hygiëne en nare infectieziektes waren honderd jaar geleden de aanleiding voor de gemeente Dordrecht om een gezondheidsdienst in het leven te roepen. Daarvoor werd 14 duizend gulden per jaar uitgetrokken.

Archief

Een opmerkelijke advertentie uit 1925, voor de werving van een nieuwe rijwielzuster, is nog in het archief bewaard gebleven. Deze wijkverpleegster moest een stevige tante zijn, want ze moest ook zieken kunnen dragen en hen per bakfiets kunnen vervoeren.

Al snel ontwikkelde de dienst zich tot méér dan alleen bestrijder van ziektes. "Beschermen, bewaken en bevorderen" luidt nu de missie van wat tegenwoordig de GGD Zuid-Holland Zuid heet.

In de Tweede Wereldoorlog zorgde de GGD in Dordrecht voor voedsel voor zieken en werden ondervoede ambtenaren in de hongerwinter geadviseerd korter te werken.

Vaccinatie

Ondanks immer herhaalde vaccinatiecampagnes staken met regelmaat epidemieën de kop op. Een beruchte was de polio-uitbraak in 1992, die vooral toesloeg in de Alblasserwaard.

Het weigeren van niet-ingeënte kinderen door kinderdagverblijven blijkt niet nieuw. In 1938 moesten ouders een pokkenbriefje overleggen om hun kind op school te kunnen krijgen.

Jeugdgezondheidszorg was altijd een prioriteit van de GGD. Voor de uitvoering zorgden onder meer een schoolarts en een schooltandarts. Die laatste werkte zonder verdoving en werd 'bekkenbeul' genoemd.

Blauwe Zone

In de komende honderd jaar hoopt de Dordtse GGD dat haar werkgebied een 'Blauwe Zone' wordt. Dat zijn afgebakende gebieden waarvan de bevolking een specifieke levensstijl en leefomgeving deelt en waar de mensen meetbaar langer leven. De wereld telt er nu maar een handjevol.

&list=PLCFoGwn7ZqEBaJ_9MDJLCSsMYRPLml24I


Foto: Archief GGD ZHZ

Lees ook

Eerste duel FC Dordrecht van 2026 krijgt geen winnaar: 1-1 bij RKC

FC Dordrecht is het nieuwe jaar begonnen met een 1-1 gelijkspel bij RKC Waalwijk. Op basis van het e...

Stationsliften opnieuw stuk: knoppen vastgelijmd en deuren ingetrapt

De liftenmalaise op stations gaat onverminderd door. Dordrecht Zuid spant de kroon: daar hebben vand...

Nieuw clubgebouw VV Dubbeldam bijna klaar: ‘Dit voelt als een nieuw tijdperk’

Na jaren van voorbereiding en ruim anderhalf jaar bouwen is het nieuwe clubgebouw van VV Dubbeldam b...

Zaterdag in Studio De Witt: in gesprek met Danielle en Timothy van Rebel Rebel

Presentator Ben Corino gaat zaterdagochtend in Studio De Witt in gesprek met Danielle Vol en Timothy...

Vier azc-locaties op het oog in deze gemeente: ‘Snappen dat dit vragen kan oproepen’

De gemeente Molenlanden heeft vier plekken in beeld voor de opvang van in totaal 251 asielzoekers. H...

OM eist 12 jaar cel voor dodelijke woningbrand na ruzie om herdershond

Het Openbaar Ministerie heeft twaalf jaar cel geëist tegen een 66-jarige man uit Ridderkerk voor het...