gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Dordtse historie geveild: eeuwenoude penningen onder de hamer

22aef5e3ca1e302962fe9b02e8b36e47

Een zestal waardevolle herdenkingspenningen met een Dordts tintje wordt deze week geveild. De penningen zijn honderden jaren oud en zeldzaam. De verwachting is dan ook dat ze honderden euro's op zullen leveren. De penningen gaan op dinsdagmiddag onder de hamer.

Trevyn van Houwelingen |  | Aangepast op
De munten en penningen zijn onderdeel van een grote veiling bij de hoofdlocatie van Goudwisselkantoor in Klaaswaal. Het gaat om twee zeldzame herdenkingspenningen van de Synode van Dordrecht en vier herdenkingspenningen die zijn gewijd aan Johan en Cornelis de Witt.

Synode
De zeldzaamste penning is een zilveren penning die herinnert aan de Nationale Synode, een aantal vergaderingen met een grote invloed op het protestantse geloof in Nederland. Alle deelnemers kregen aan het eind van die vergaderreeks, die in 1618 en 1619 plaatsvond, een herdenkingspenning mee. Op de penning is één van de vergaderingen zeer gedetailleerd afgebeeld. Op de achterkant staat de tempel op de berg Zion, een belangrijk deel van het Bijbelverhaal.

Van de ongeveer honderd penningen die toentertijd zijn uitgedeeld zijn er nog zo'n vijftien in omloop, weet Johan de Ruiter. Hij is muntenkenner en bestuursvoorzitter van Goudwisselkantoor. "We hebben een koperen en een zilveren variant. Er was ook nog een gouden versie, die werd meegegeven aan buitenlandse bezoekers van de Synode. Die heb ik helaas ook nog nooit zelf in handen gehad."
20d5f710c588a3a6da6d56ba822707dd
Tijdens de Nationale Synode stonden Arminianen en Gomaristen, twee groepen protestanten die verschillend dachten over de invulling van de toen nog jonge godsdienst, tegenover elkaar. Het conflict tussen de groepen had in de jaren voor de Synode tot een ware splitsing in de samenleving geleid, waarbij er zelfs een burgeroorlog op de loer lag. De tweesplitsing werd uiteindelijk besloten in het voordeel van de Gomaristen. De vergaderingen vonden plaats in de zolderzaal van de Dordtse Kloveniersdoelen, een gebouw wat ooit aan de Doelstraat stond.

De Witt
Naast de zilveren en koperen Synodepenning worden er nog bijna negenhonderd andere munten en penningen geveild. Daaronder zit van alles, van opgegraven Romeinse munten tot centen uit de tijd van Wilhelmina. Ook gaan er nog vier penningen over de beroemdste zonen van Dordrecht onder de hamer, met een bijzonder verhaal daar achter. De munten komen uit de collectie van een fervent verzamelaar van Dordtse memorabilia. Daaronder ook spullen die van doen hadden met de gebroeders de Witt.

De penningen werden eerder dit jaar, in het Johan de Wittjaar, binnengebracht bij de Dordtse afdeling van het Goudwisselkantoor aan de Johan de Wittstraat. Ze werden geslagen ter nagedachtenis aan de dood van de broers Johan en Cornelis de Witt, die vier eeuwen geleden gruwelijk aan hun eind kwamen in Den Haag. Hun dood was op dat moment groot nieuws in het land. De herdenkingspenningen zijn dan ook een stuk minder zeldzaam dan die van de Synode, maar niet minder relevant voor de stad Dordrecht.

Waarde
Bij oude munten en penningen wordt de waarde volgens de Ruiter bepaald door de zeldzaamheid, het materiaal waarvan de munt gemaakt is en de vraag. In het geval van de Dordtse selectie verwacht de Ruiter dat de zilveren Synodepenning waarschijnlijk het meest op zal leveren: "de inzetwaarde staat op 280 euro, dat vind ik persoonlijk wat laag. Zo'n penning zou zo maar honderden euro's meer op kunnen leveren. Op een veiling weet je het natuurlijk nooit."

Volgens de Ruiter trekken oude munten en penningen een speciaal soort bieder. "Vaak zijn het mensen die vanuit historische interesse bieden. Voor deze munten zullen het vooral mensen uit de regio zijn, maar het zou me niets verbazen als er ook wat buitenlanders inbellen." Voor de synodemunten zijn er wellicht ook kenners van de kerkgeschiedenis aanwezig bij de veiling, gezien de invloed van de Synode op het Nederlandse protestantisme.

Hoeveel de penningen precies opleveren zal op dinsdag duidelijk worden. De veiling vindt om 14:00 plaats en is online te volgen. Ook op woensdag is er nog een veiling, daarbij zullen meer muntstukken onder de hamer gaan. Geïnteresseerden kunnen ook digitaal een bod uitbrengen.

Bekijk hieronder ook een videoreportage over de penningen.

Lees ook

6b6fb625-dd66-398f-8d29-f92032775c36

Tim is jongste advocaat van Nederland, maar staat het liefst zo min mogelijk in de rechtbank

Op zijn twintigste werd Tim Groeneweg uit Dordrecht beëdigd als advocaat in Rotterdam, als jongste ooit in Nederland. Maar voor hem draait het werk niet om die titel of leeftijd. “Het gaat om het vertrouwen dat je krijgt.”

Point Blur_Jun112026_065550

Auto crasht op brug, bestuurder (33) aangehouden voor rijden onder invloed

Een 33-jarige man is woensdagavond laat aangehouden na een auto-ongeluk op de Zwijndrechtsebrug. Volgens de politie reed de man onder invloed.

auto in sloot Rid

Auto komt in sloot terecht

In Ridderkerk is dinsdagavond een auto in een sloot terechtgekomen. Dat gebeurde aan de Vlasstraat. Voor zover bekend is niemand gewond geraakt.

luchtalarm 02

rampen

Veiligheidsregio's: geen goed alternatief voor luchtalarm na 2027 is onacceptabel

De Veiligheidsregio’s Zuid-Holland Zuid en Rotterdam-Rijnmond vinden het ‘onacceptabel’ als er geen goed alternatief is wanneer het luchtalarm op 1 januari 2028 verdwijnt. Dat meldt de Rotterdamse burgemeester Carola Schouten namens in totaal vier veiligheidsregio’s in een brief aan de Tweede Kamer.

2606028031

Neergestoken man (21) in ziekenhuis overleden aan verwondingen

De 21-jarige man die maandagnacht zwaargewond raakte bij een steekpartij in Zwijndrecht, is aan zijn verwondingen overleden. Dat laat de politie via sociale media weten.

Screenshot 2026-06-16 at 20.36.43

Dordtse editie van Swim to Fight Cancer gaat dit jaar niet door

Zwemmen om geld op te halen voor kankeronderzoek. Zeven keer eerder was dat mogelijk in Dordrecht tijdens Swim to Fight Cancer (voorheen City Swim), maar de achtste editie komt dit jaar niet van de grond. “Ik trek het me als voorzitter het meest aan”, vertelt Erik van Heijningen.