Dordrecht, Netherlands

Heinenoordtunnel in meivakantie helemaal dicht, eerste grote test richting zomerafsluiting

Extreem lange file in Hoeksche Waard door afgesloten Heinenoordtunnel Twitter- ANWB
Inwoners van Hoeksche Waard, Goeree-Overflakkee en Dordrecht zetten zich schrap voor een vrijwel zeker verkeersinfarct. Vanaf vrijdag is de Heinenoordtunnel in de A29 anderhalve week voor het eerst in beide richtingen volledig afgesloten vanwege onderhoud. Is de verkeersellende in de meivakantie een voorbode voor de zomer, als de Haringvlietburg vanaf 9 juni zeven weken dicht is en de Heinenoordtunnel drie weken van augustus volledig afgesloten is?
Rijnmond | 25 april 2023 07:00 | Aangepast op 25 april 2023 07:00
Sinds begin dit jaar is de Heinenoordtunnel in de A29 bij Barendrecht al verschillende keren in één richting tijdens de weekenden afgesloten geweest. Dat is nodig, omdat de tunnel, gebouwd in 1967, gerenoveerd moet worden. Voor het opknappen heeft Rijkswaterstaat een planning van twee jaar gemaakt. Naast de weekendafsluitingen gaat de tunnel in de meivakantie gedurende een week volledig dicht.

"Hinder voor wegverkeer is niet te voorkomen", volgens Rijkswaterstaat. "De tunnel moet worden gerenoveerd en om werkzaamheden veilig te kunnen uitvoeren, zijn er afsluitingen nodig." Rijkswaterstaat heeft ook gewerkt aan maatregelen om reizigers zo min mogelijk tot last te zijn tijdens de renovatie.

Inzet op alternatieven
Het belangrijkste alternatief is om de bus te nemen in plaats van de auto. De bussen gaan namelijk door de tweede tunnel. Die is normaal gesproken voor landbouwverkeer. Ook rijden er meer bussen dan gebruikelijk.
Ook fietsen wordt gestimuleerd door Rijkswaterstaat. Verschillende veerponten zijn gedurende de afsluitingen gratis voor fietsers en voetgangers. Verder wordt ook waar mogelijk de capaciteit van de veerponten vergroot.

Eén van de belangrijkste adviezen is om zo veel mogelijk thuis te werken, met name voor mensen die vanuit de Hoeksche Waard en Goeree-Overflakkee naar Rotterdam moeten en vice versa. Er zijn omleidingsroutes voor Goeree-Overflakkee: via de A16 en A17 (rechtsom) of via Stellendam (linksom). En voor mensen die in de Hoeksche Waard wonen is de Kiltunnel bij Dordrecht tolvrij.

Zaakjes niet op orde?
Sinds februari is de tunnel dus al meerdere keren in één richting dicht geweest tijdens weekenden. Ondanks de maatregelen van Rijkswaterstaat ging dit niet altijd zoals gewenst en leidde dat vaak tot groot oponthoud. In februari bleef de Heinenoordtunnel na een weekendafsluiting langer dicht dan gepland. Daardoor kwamen reizigers in de ochtendspits vast te staan.

Eerder deze maand werd de noodklok al geluid door beheerder Christian de Wit van bedrijventerrein Dordtse Kil III. Rijkswaterstaat deed volgens De Wit zijn best om rondom de afsluitingen met ondernemers te spreken en de overlast voor bedrijven te beperken, maar schoot toch tekort.

Deze slechte generale repetitie, ondanks de vele maatregelen, voorspelde volgens de Dordtse ondernemers maar weinig goeds voor de periode in de meivakantie en de tweede lange sluitingsperiode later dit jaar in augustus.

De noodklok van de ondernemers uit Dordrecht is gehoord. Wethouder van de gemeente Hoeksche Waard, Harry van Waveren, vertelt dat het pakket met maatregelen is uitgebreid naar aanleiding van de eerdere sluitingen. Deze nieuwe maatregelen zitten grotendeels in de communicatie: "We hopen dat extra communicatie via sociale media en spotjes op de radio mensen bewust maakt. Mensen kunnen er namelijk zelf bij helpen, door na te denken of het een goed idee is om de auto te pakken." Verder is onder meer de N217 van en naar de Kiltunnel, de omleidingsroute voor inwoners van de Hoeksche Waard, op verschillende punten aangepast om de doorstroming te verbeteren.

De wethouder denkt dat de meivakantie zal leiden tot minder binnenlands verkeer. De groepen die doorwerken gedurende deze week worden extra geïnformeerd. "We hebben ook met name enorm gesleuteld aan de bebording. Dit moet er onder andere voor zorgen dat ook de internationale chauffeurs die richting Rotterdam rijden wel de goede route pakken."

Van Waveren zegt te begrijpen dat er zorgen zijn bij onder andere ondernemers. Maar naar aanleiding van de extra maatregelen zegt hij wel 'enigszins optimistisch' te zijn. Mocht dat onterecht zijn, staan er genoeg mensen klaar om snel te schakelen. "Als de maatregelen onvoldoende zijn, moeten we gelijk in gesprek over wat we aanvullend kunnen doen. Maar aanvullende maatregelen zijn altijd ingrijpender dus daar zijn we wel terughoudend mee."

Of de aanvullende maatregelen genoeg zijn, blijkt dus vanaf vrijdag. Eén ding is zeker, wat betreft het renoveren van de tunnel, evenals de aanpak van de Haringvlietbrug, zijn we nog lang niet aan het eind.

Dit bericht is eerder verschenen bij onze mediapartner Rijnmond.
Bij een eerdere sluiting van de Heinenoordtunnel in maart was er grote drukte op de A16. Destijds was de tunnel alleen in de richting van het zuiden gesloten. Rijnmond

Lees ook

Zondag op TV Dordrecht: 'In gesprek met de stad' over Johan de Witt anno 2025

'In gesprek met de stad' staat ook komende zondag geheel in het teken van Johan de Witt, de beroemde...

Open Monumentendag 2025: deze monumenten mag je dit jaar niet missen

Altijd al binnen willen kijken in historische panden? Dit weekend is het jaarlijkse Open Monumentend...

Kuijt doet beroep op supporters na ongeregeldheden: 'Elkaar zo goed mogelijk corrigeren'

FC Den Bosch - FC Dordrecht werd vrijdagavond volledig overschaduwd door ongeregeldheden. Daarbij ra...

FC Dordrecht pakt punt op knotsgekke, maar ook trieste avond in Den Bosch

FC Dordrecht heeft een punt overgehouden aan een bizarre ontmoeting met en bij FC Den Bosch: 3-3. We...

Zaterdag in Studio De Witt: In gesprek met Simone Beunke

Presentator Ben Corino gaat in het radioprogramma Studio De Witt zaterdag een uur lang in gesprek me...

Vernieuwing kleedkamers VV Sliedrecht stap dichterbij

Het gemeentebestuur van Sliedrecht gaat de plaatselijke voetbalvereniging helpen bij het tijdelijk v...