gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Huisartsen in onze streek gebruiken platform dat regels overtreedt: 'Geen verhoogd risico'

Moetiknaardedokter_fotoartikel

DrechtDokters vraagt op deze manier gegevens in te vullen

Streekomroep 56

Al vijf jaar lang heeft Moetiknaardedokter.nl niet de juiste papieren om advies te geven, terwijl ze dat wel doen. Dat bevestigt de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd aan de NOS. Daarmee omzeilt het platform strengere Europese regelgeving. Ook huisartsen uit onze streek verwijzen patiënten naar de tool op internet. “Op basis van nieuwe informatie beoordelen wij steeds of vervolgacties nodig zijn”, zegt DrechtDokters.

Redactie Streekomroep | NOS |  | Aangepast op

Drie jaar geleden stelde het ministerie van Volksgezondheid al vast dat de tool van Moetiknaardedokter (MINDD) onbetrouwbaar was. Desondanks zijn er zo’n 2000 huisartsenwebsites die naar de tool verwijzen en kunnen patiënten er hun gegevens invullen, blijkt uit het onderzoek van de NOS.

Ook DrechtDokters, een regionale huisartsenorganisatie met meer dan 120 huisartsen uit 85 huisartsenpraktijken in de regio Drechtsteden en de West-Alblasserwaard, stuurt patiënten door naar MINDD. “Wij zetten MINDD in als hulpmiddel om inwoners te ondersteunen bij het inschatten van hun zorgvraag en om hen naar de juiste plek in de zorg te begeleiden", aldus een woordvoerder van de huisartsenorganisatie.

Deze zogenoemde 'zelftriage' wordt al langere tijd gebruikt om te bepalen hoe urgent de situatie is. Dat ontlast de zorg, is het idee. "Belangrijk hierbij is dat de patiënt altijd de mogelijkheid heeft om, bijvoorbeeld bij twijfel, via een andere wijze contact met de huisartsenspoedpost te leggen”, legt de woordvoerder uit.

LEES OOK: Huisartsentekort in de streek dreigt: meer huisartsen met pensioen, opvolging niet eenvoudig

Toestemming
MINDD zegt op hun website dat ze hun adviezen baseren op de informatie van de Nederlandse Triage Standaard (NTS) en het Nederlands Huisartsen Genootschap (NHG). Maar zij hebben hier geen toestemming voor gegeven. Ook zegt Moetiknaardedokter dat de adviezen zijn gebaseerd op wetenschappelijk onderzoek van het Radboud Universitair Medisch Centrum, maar het ziekenhuis zegt dat er geen samenwerking meer is.

De logo's van de NTS en het NHG staan groot op de kwaliteitspagina van MINDD. Het NHG heeft MINDD meermaals verzocht om zijn logo van de site te verwijderen, maar dat is tot op heden niet gebeurd.

"Op dit moment is er geen verbod of aanwijzing van de toezichthouder IGJ om te stoppen met het gebruik van MINDD."

‘Geen verhoogd risico’
DrechtDokters is op de hoogte van het onderzoek en de berichtgeving hierover, maar stelt dat de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) heeft vastgesteld dat de risicoklassificatie van MINDD onder de Medical Device Regulation (MDR) aanpassing behoeft, maar ook dat hieraan geen verhoogd risico voor patiënten verbonden is.

De vragenlijst kan na het invullen uiteenlopende adviezen geven: afwachten, paracetamol slikken, vandaag de huisarts bellen, direct contact opnemen of 112 bellen. Als de patiënt de tool verkeerd invult of een klacht bij zichzelf over het hoofd ziet, kan er verkeerd advies worden gegeven. Toch ziet DrechtDokters vooralsnog geen reden om te stoppen met verwijzen naar MINDD.

“Op dit moment is er geen verbod of aanwijzing van de toezichthouder IGJ om te stoppen met het gebruik van MINDD. Wij volgen de ontwikkelingen nauwgezet en zijn in gesprek met betrokken partijen. Daarbij vinden wij het belangrijk dat gebruikte systemen voldoen aan wet- en regelgeving en veilig ingezet kunnen worden. Op basis van nieuwe informatie beoordelen wij steeds of vervolgacties nodig zijn”, zegt DrechtDokters.

Certificaten
MINDD zegt tegenover de NOS dat de regelgeving op meerdere manieren kan worden geïnterpreteerd. Na de zomer wil het bedrijf waarschijnlijk wel de juiste papieren hebben. Ook al heeft de inspectie geconstateerd dat het bedrijf niet de juiste papieren heeft, toch komt er geen verder onderzoek. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd neemt vooralsnog genoegen met de belofte van MINDD om de certificaten nu wel te gaan halen.

DrechtDokters blijft patiënten verwijzen naar MINDD, maar zegt ook: “de patiënt heeft altijd de mogelijkheid om rechtstreeks telefonisch contact op te nemen met de huisartsenpost van DrechtDokters, bijvoorbeeld bij twijfel, zorgen of spoed.” De organisatie blijft de ontwikkelingen wel nauwgezet volgen.

 

Lees ook

lennykuhr

Extra afscheidsconcert van Lenny Kuhr in Dordrecht

Zangeres Lenny Kuhr geeft een derde afscheidsoptreden in Dordrecht. Het concert is op 26 mei in theater De Oude School in Dubbeldam.

fotorws

Dit zijn de vijf meestgestelde vragen over de afsluiting van de Papendrechtsebrug

Sinds bekend is dat de Papendrechtsebrug negen maanden dichtgaat voor al het verkeer, wordt Rijkswaterstaat overspoeld met vragen en opmerkingen. De duur van de afsluiting is voor veel mensen een heikel punt, merkt omgevingsmanager Diana Wonnink. “Het is geen fijne boodschap om te moeten brengen.”

h90foto

Defensie-helikopter maakt spectaculaire duik vlak boven rivier, dit is waarom

Het is geen alledaags gezicht: een helikopter die boven het Drierivierenpunt een duik richting het water inzet. De actie wordt vastgelegd vanuit Dordrecht en online verschijnen de nodige filmpjes, maar wat zien we nu eigenlijk?

artikelfoto oversteken stadspolders

Omwonenden willen aanpassing bij deze oversteekplaats: 'Je hebt amper tijd'

Bewoners van de Dordtse wijk Stadspolders maken zich zorgen over de voetgangersoversteekplaats bij winkelcentrum De Bieshof. Vooral ouderen en mensen die slecht ter been zijn zouden de overkant niet altijd halen voordat het verkeerslicht weer op rood springt. Volgens omwonenden leidt dat geregeld tot onveilige situaties.

kat vermist

Remco ziet kat met 20 kilometer per uur verdwijnen: 'Is op e-bike meegenomen'

Wie heeft de 1,5 jaar oude kat Oscar gezien? Het beestje verdween afgelopen zaterdag op hoge snelheid uit zijn vertrouwde omgeving Rijsoord en is voor het laatst gezien in Dordrecht. Oscar is waarschijnlijk op een e-bike meegenomen, maar waarom? Baasje Remco van Die zit met de handen in het haar: 'Het is mijn maatje.'

autobranden reeks

onderzoek

Politie vraagt om hulp: wees alert op autobranden

In het onderzoek naar de reeks autobranden die sinds begin dit jaar Dordrecht treft, roept de politie hulp in van inwoners. Ondanks onderzoek is nog niet duidelijk of er sprake is van één of meerdere daders, en of de branden met elkaar te maken hebben of niet. “De politie kan tips en informatie van omwonenden goed gebruiken.”