gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

'Je hebt geen bezoek gebracht aan Dordrecht, als je niet in de Grote Kerk bent geweest'

15ebb4d69481566ba2e79d76d36e9588.jpg

De skyline van Dordrecht is niet compleet zonder de Grote Kerk. De publiekstrekker van de stad is momenteel vanwege het coronavirus maar twee dagen per week open, maar dan valt ook voor de Dordtenaar nog genoeg te ontdekken in de kerk uit de vijftiende eeuw. "Overal komen verhalen op je af."

Vivian Rutte |  | Aangepast op
Mirjam van Dijke van de stichting Vrienden van de Grote Kerk haalt onder meer de pilaren in het gebouw aan. "Dat zijn er 33. Dat wist ik nooit, maar dat staat voor het aantal levensjaren van Jezus", legt ze uit. "Het houtsnijwerk hier bevat allerlei Bijbelse voorstellingen en geschiedenisverhalen. Het houdt niet op."

Het meest gefascineerd is ze zelf door een raampartij die de stadsbrand van 1457 laat zien. "Een woest en spannend verhaal", zegt ze: "op het raam zie je een vuurgloed, de stad en de klokken die uit de toren vielen. Dat vond ik als kind al een opvallend verhaal."

Ze is blij dat de kerk weer open is, al is het maar twee middagen: op woensdag en zondag. "We hopen op veel bezoekers. Want als er geen bezoekers komen, kan er ook geen entree worden geheven. We hebben inkomsten nodig zodat de kerk kan blijven bestaan."

Móet op het lijstje

Jan Doolaard, gids in de kerk, kan de bezoekers in ieder geval van alles laten zien. Naast de bijzondere plekjes die Mirjam al noemde, heeft hij zelf een andere favoriet: een raam met daarop de afbeelding van Willem van Oranje aan de avondmaalstafel. "Dit lijkt een heel oud raam, maar komt pas uit 1950. Alle gebeurtenissen van Dordrecht zijn in één raam ondergebracht. We zien ook de watergeuzen, de heren die bij de Synode van Dordrecht aanwezig waren en vertegenwoordigers van steden die aanwezig waren bij de opening van de eerste Statenvergadering.

Kan de toerist de Grote Kerk overslaan bij een bezoek aan Dordt? "Nee", zegt Jan stellig. "Je hebt geen bezoek gebracht aan Dordt, als je niet in de Grote Kerk bent geweest. Dordt en de Grote Kerk, Dordt en de Synode; dat zijn begrippen. Dan moet een bezoek aan de Grote Kerk wel op een lijstje staan."

&t=6s

Lees ook

brand theethuin.png

Beloning voor gouden tip na verwoestende brand partycentrum

De verwoestende brand in partycentrum De Theetuin in Ridderkerk roept nog altijd vragen op. Om antwoorden te krijgen, looft de verzekeraar nu een beloning uit voor de gouden tip. De zaak zit al wekenlang op slot.

bachfestival concert 2024.png

Pinksterprogrammering op TV Dordrecht in teken van Bachfestival

Om al een beetje in de sfeer te komen van het aanstaande Bachfestival, over exact een maand op verschillende locaties in Dordrecht, zenden we dit pinksterweekend het openings- en het slotconcert van de editie van twee jaar geleden nog een keer uit op TV Dordrecht.

Website.png

Iconisch brugwachtershuisje Papendrechtsebrug verdwijnt: ‘Met de tijd meegaan’

Het brugwachtershuisje van de Papendrechtsebrug verdwijnt na de werkzaamheden van negen maanden definitief. Het huisje is niet meer nodig, omdat de bediening van de brug al jarenlang via de verkeerscentrale in Rhoon. Daarmee verdwijnt een beeldbepalend deel van de brug uit 1967.

FOTO WEBSITE.png

John kan eindelijk in loterijwoning: 'Het is een lucky shot.'

Feest in de Pieter de Hooghstraat in Hardinxveld-Giessendam. Geen straatprijs, maar wel veertien bijzondere starterswoningen die zijn opgeleverd. Vorig jaar meldden bijna tweehonderd woningzoekenden zich aan voor het project KoopStart, uiteindelijk werden slechts veertien starters ingeloot. Eén van hen is de 28-jarige John de Jong, die inmiddels volop aan het klussen is in zijn nieuwe huis.

OPMA

Op Pad Met Ad: Dordt in Stoom wil nieuwe koers varen: ‘Jongeren meer trekken’

In de nieuwste aflevering van Op Pad Met Ad staat Dordt in Stoom centraal. Het tweejaarlijks evenement keert terug in de Dordtse binnenstad. Voormalig raadslid en wethouder Marco Stam is vrijwilliger bij de organisatie en vertelt hoe er nu al naar de toekomst van het evenement wordt gekeken. “We willen vanuit de traditie naar meer moderne techniek, zodat je meer jongeren en bedrijven kan betrekken.”

politie PI gevangenis.png

Pakketjes over muur Dordtse gevangenis gegooid

Twee pakketjes zijn zondag over de muren van de PI Dordrecht gegooid. Na een melding hierover hebben de medewerkers direct onderzoek gedaan.