gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Joop (87) hangt scheidsrechtersfluitje aan de wilgen: 'Mijn lichaam wil niet meer'

8881b951bfe1d65382ac0c83d6104296.jpg

Joop Hartman heeft 6 juni zijn laatste wedstrijd gefloten. Eigenlijk wilde hij pas stoppen in oktober van dit jaar, maar ouderdom heeft de Dordtenaar dan toch ingehaald. Met Hartman blikken we terug op een carrière op de amateurvelden die ruim 58 jaar duurde.

Redactie Streekomroep | Trevyn van Houwelingen |  | Aangepast op
Joop Hartman is altijd voetballer geweest, maar als een scheidsrechter hem aanraadt een keer een regelboekje te kopen en een cursus te gaan volgen besluit hij op zijn 29e aan de slag te gaan als arbiter. Op 6 maart 1966 begint Joop Hartman aan zijn leven als scheidsrechter tijdens een wedstrijd van de Limburgse derdeklassers Imberse Boys 2 tegen Struchter Boys.

Hij weet het nog goed: "Ik kwam daar aan, stonden er geen goals. Die moest ik ophalen bij de lokale kroeg. Na afloop zijn we bij dezelfde kroeg een pilsje gaan drinken met elkaar. Douchen kon ook niet daar, dat deed ik boven bij diezelfde kroeg!"

Michelle
Even ter illustratie: op dat moment staat het nummer Michelle van de Beatles op nummer één in de Nederlandse Top 40, later dat jaar zou Engeland haar enige wereldkampioenschap voetbal in eigen land winnen en het zou nog zeven maanden duren voordat politieke partij D66 werd opgericht in Amsterdam.

Later werkte Hartman zich op naar de hoogste regionen van het Nederlandse amateurvoetbal. De eerste elftallen van Quick Boys, DOVO en Spakenburg, nog altijd toppers in de hoogste amateurcompetitie, kregen Joop regelmatig op bezoek.

De mooiste wedstrijd die hij floot vind hij zelf de strijd om een regionale beker: ”Dat was de finale van de Stem van Gorinchem Bokaal, 3500 man toeschouwers en een wedstrijd op het scherpst van de snede, maar wel beleefd. Het werd geloof ik 3-2, dat zijn wedstrijden die ook als scheidsrechter mooi zijn om te fluiten.”

RCD-De Alblas
Nog geen jaar geleden floot de markante scheidsrechter zijn 3200e wedstrijd. In de stromende regen had hij de leiding over RCD onder 17-2 tegen de Alblas onder 17-2. Na afloop kreeg Hartman een boeket bloemen overhandigd voor zijn prestatie. Toen gaf hij aan nog jaren door te willen, mits het lichaam dat toestond. Daarop is hij dit jaar helaas terug moeten komen.


Hartman: "Ik ben mij sprintvermogen kwijt. Je moet als scheidsrechter nog wel minstens wat sprintjes kunnen trekken om te zien wat er gebeurt. Ik merkte dat ik meer van afstand begon te fluiten, ik kon moeilijker de grensrechters controleren, op een bepaalde moment wil je niet dat ze roepen: hé opa kijk eens uit je ogen!? Ik wilde zulke opmerkingen voor zijn."

Na 58 jaar en een prachtige carrière komt er zo een einde aan het avontuur van Hartman op de voetbalvelden. Alhoewel, als de juiste club in hoge nood zit sluit Hartman een terugkeer op de velden niet uit. Voor nu is het na 3217 wedstrijden wel even genoeg.

Bekijk hieronder de reportage waarin we met Hartman terugblikken.

Lees ook

PHOTO-2026-03-20-13-08-30.jpg

Hongerige Lady Lions op zoek naar 5e landstitel in 7 jaar

De Dordtse Lady Lions zijn hot in ijshockeyland. De ploeg van coach Rick van Haren pakte al vier keer de landstitel en is daarmee zeer dominant in het ijshockey. Nu maakt de ploeg zich op voor de strijd om de vijfde landstitel. Het succes is niet onopgemerkt gebleven. Begin dit jaar ontving het team al de prijs voor Dordtse Sportploeg van 2025. Maar wat is het geheim achter hun succes én hoe blijf je aan de top na zoveel prijzen?

zoekhetuitmanrechtbank.jpg

Als de zanger van de punkband het uitmaakt met Nina (25) verandert zijn leven in een nachtmerrie

Nina kan er niet tegen dat Jullian geen relatie meer met haar wil. Ze belt hem honderden keren en begint een lastercampagne op sociale media. Na een jaar zien de twee elkaar weer terug. In de rechtszaal.

controle sliedrecht baanhoek.png

Politie gaat machinisten controleren: 'Snelheidsovertredingen geconstateerd'

De politie gaat de snelheid van treinen van Qbuzz controleren. Uit onderzoek van de landelijke Inspectie Leefomgeving en Transport (ILT) blijkt dat machinisten zich niet houden aan de snelheidsbeperking die geldt bij station Baanhoek in Sliedrecht. Vanwege een verzakking aan het talud mogen treinen daar niet harder rijden dan 40 kilometer per uur.

Foto 2.jpg

FC Dordrecht moet nog vol aan de bak voor ticket play-offs: ‘Terug naar de basis’

FC Dordrecht heeft vrijdagavond dure punten gemorst op bezoek bij Jong FC Utrecht. Op een koud Sportcomplex Zoudenbalch was het beloftenelftal uit de Domstad met 3-1 te sterk voor de formatie van Dirk Kuyt. Toch was er ook goed nieuws, want middenvelder Robin van Asten mag zichzelf melden bij Oranje Onder 18.

yv2026320NKS07473.jpg

FC Dordrecht pijnlijk onderuit bij Jong FC Utrecht

FC Dordrecht is op bezoek bij Jong FC Utrecht hard onderuit gegaan. Op Sportcomplex Zoudenbalch werd het 3-1 voor het beloftenelftal uit de Domstad. Nick Venema was trefzeker aan Dordtse kant.

Hospice 1.png

Documentaire over het 25-jarig bestaan van Hospice De Patio op TV Dordrecht

Hospice De Patio bestaat 25 jaar, vorige week is dat gevierd met een symposium en nu staat hun verhaal centraal in een documentaire gemaakt door RTV Dordrecht. In de documentaire wordt met vrijwilligers en andere betrokkenen teruggeblikt op een kwart eeuw zorg voor terminale patiënten. Daarnaast geeft de documentaire een inkijk in het leven in een hospice en wordt er vooruitgekeken naar de toekomst met de nodige uitdagingen.