gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Manga’s blazen nieuw leven in Dordtse bibliotheek

384f8a04bedc1167190a7261bb1e21b1

Bibliotheken zijn niet altijd even populair bij jongeren. Stoffig, oubollig en een tikkeltje saai: zijn woorden die bij sommige pubers naar boven komen drijven wanneer zij het woord bibliotheek horen. En daar moet verandering in komen vindt Viona Versluis, medewerker AanZet: “Wij willen de jeugd weer aan het lezen krijgen.”

Marie Frenay |  | Aangepast op
Bibliotheek AanZet in Dordrecht heeft sinds vorige week manga’s in de rekken staan. “Wij hebben er nog niet genoeg, maar er komen dit najaar meer”, vertelt Viona. De boeken gaan al als warme broodjes over de toonbank. Volgens Versluis hadden de jongeren de Japanse boeken al snel gevonden.

Manga populair onder Dordtse jongeren
Het viel Viona een tijdje geleden op dat de Japanse stripverhalen populair waren onder Dordtse jongeren. “Ik werk met de jeugd en iedere keer als ik de vraag stelde ‘wat lees jij dan?’ dan kreeg ik altijd manga’s als antwoord. Ik vind het daarom belangrijk dat wij als bibliotheek meegaan met de tijd en de jongeren”, vertelt Versluis.

De Dordtse bibliotheek wilt in het najaar honderd titels aanbieden. Het selecteren van deze titels doen ze niet alleen. “Als jongeren ideeën hebben over de manga’s die ze willen lezen, dan horen we dat graag. Laat het ons weten”, zegt Versluis. Daarnaast is de bibliotheek een samenwerking aangegaan met de mangawinkel van Dordrecht: Special Edition.

“Wij zijn echt de manga-kenners en wij weten wat populair is,” vertelt Angelique de Leur eigenares van Special Edition. In haar winkel heeft Angelique een rek waar ze de manga-bestsellers in tentoonstelt: “Die moet ik iedere week bijhouden.”
Coronacrisis wakkert populariteit manga’s aan
Vooral na de coronalockdown viel het Angelique op dat de manga’s populairder zijn geworden. “Mensen brachten hun dagen door met het lezen van manga’s zegt de winkeleigenaresse. Ook de winkel werd overspoeld door jongeren. “Veel mensen maakten online vrienden die ze ook een keer in het echt wilden ontmoeten”, vertelt ze daarover.

Gewelddadig en erotisch imago
Bij het selecteren van de juiste manga’s houdt Angelique rekening met de verhalen. Sommige manga’s zijn erotisch en gewelddadig. “Je hebt verschillende genres. Net als in de Nederlandse literatuur. Ook op je boekenlijst vind je pittige boeken”, vertelt Angelique. In de winkel hebben ze wel wat 18+ boeken, maar niet heel veel.

Viona Versluis maakt zich weinig zorgen over de gewelddadige of erotische boekjes. “Via het internet komen jongeren ook van alles tegen. Als jongeren zo’n boek van de bibliotheek lenen dan kunnen wij of de ouders het gesprek aangaan met de kinderen. Dat vinden wij het belangrijkst, dat er over wordt gepraat”, vertelt de medewerker van AanZet. Daarnaast vind je ook genoeg stevige thrillers in de boekenrekken van de bibliotheek zoals Stephen King bijvoorbeeld.
054f1f8a470ed08c8507fdf6e940cbe5
Evenementen en activiteiten
In de winkel houdt de eigenares activiteiten. Alleen hangen er nu net te veel jongeren in de winkel en is het bijna onmogelijk om iedereen in de gaten te houden. “Het is leuk dat ze komen, maar het is te veel werk geworden voor ons”, vertelt Angelique.

De samenwerking tussen de bibliotheek is ook daarom op het juiste moment aangegaan. “Nu kunnen we activiteiten gaan houden op de jongerenvloer van de bibliotheek”, legt Angelique uit. In het najaar willen beide partijen niet alleen de collectie uitbreiden, maar willen ze ook leuke evenementen gaan houden. “Zoals een les manga tekenen”, zegt Versluis. “Of door leuke meetings in de bibliotheek te organiseren”, voegt Angelique eraan toe.
bc97f9845bf0be0dcaff0ef36add261e

Lees meer over:

Lees ook

begraafplaatsessenhofmilitair

Dordtse militair wordt herbegraven op ereveld Essenhof

De Dordtse militair Daniël van der Munnik wordt volgende week herbegraven op het ereveld op begraafplaats Essenhof in Dordrecht. Hij kwam in 1940 om op vliegpark Bergen en was toen 20 jaar.

webfoto rijkswaterstaat

Duivelseiland wordt renovatieplek voor grote bruggen uit de regio

Een grote, kale vlakte met daarop een graafmachine, een bulldozer en een wals. Op Duivelseiland in Dordrecht, officieel Krabbegors geheten, valt voorlopig nog weinig spectaculairs te zien. Daar komt de komende jaren verandering in: zo wordt onder meer de 300 meter lange boog van de Van Brienenoordbrug naar het eiland gebracht om daar te worden gerenoveerd.

260608Avondvierdaagse9367

Papendrecht zoekt nieuwe kinderburgemeester, zo kun je solliciteren

Wie wordt de derde kinderburgemeester van Papendrecht? De gemeente zoekt de opvolger van Inaaya Mashal, die na een jaar de ambtsketen gaat overdragen.

Hawker Typhoon Alblasserdam

Tentoonstelling over neergestort oorlogsvliegtuig geopend

Een tentoonstelling over de crash van een Britse Hawker Typhoon is geopend in Alblasserdam. Het vliegtuig werd op 28 september 1944 door vijandelijk vuur uit de lucht geschoten. Piloot Jean-Noël Vandaele kwam daarbij om het leven. Bij de opening was ook zijn inmiddels 86-jarige dochter aanwezig.

zorgwoning ter illustratie AI gegenereerd

Vrouw lag meerdere dagen dood in zorgwoning: 'Geen woorden voor hoe dit is gelopen'

Een 69-jarige vrouw lag vorig jaar meerdere dagen dood in haar Sliedrechtse zorgwoning, terwijl personeel haar al dagen niet had gezien. De Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd (IGJ) is hierover geïnformeerd en haar zoon, Jermaine Bommel doet nu zijn verhaal. "Ik ben er kapot van."

rwsongeluka15a16

Vrachtwagen vliegt uit de bocht en blokkeert deel snelweg tijdens ochtendspits

Op knooppunt Ridderkerk is donderdagochtend een vrachtwagen uit de bocht gevlogen. Het voertuig kwam van de A15 (Europoort) en wilde invoegen op de A16 richting Breda, maar dat ging verkeerd. De vrachtwagen reed rechtdoor, over een grasstrook en belandde op de twee rechterrijstroken van de A16.