gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Marco Stam kritisch over opgravingen Essenhof: 'Werknemers getraumatiseerd'

3b7000ab25772d73c3b6500f738d84b9

“En dan zijn we verbaasd dat mensen het vertrouwen verliezen in de politiek”. Gemeenteraadslid Marco Stam uit zich kritisch over de manier waarop het college is omgegaan met de situatie rondom begraafplaats Essenhof. Onlangs bleek dat hier vanaf 2013 grafkisten zijn geopend zonder dat nabestaanden hiervan wisten.

Roxane Kroon |  | Aangepast op
Marco Stam, die gemeenteraadslid is onder de Fractie Stam, was de eerste die de kwestie in de politiek aankaartte. Hij vertelt over zijn frustratie tegen presentator Ben Corino in het radioprogramma Studio De Witt op Drechtstad FM. “Geen van de wethouders die door de jaren heen iets wisten, terwijl we toch een informatieplicht hebben, heeft melding gedaan van wat hier speelt op de Essenhof.”

De kisten op de Dordtse begraafplaats werden opengemaakt om een stofje toe te voegen dat de ontbinding moest bevorderen. In de grafkelders duurt het veel langer voordat de lichamen verteerd zijn, omdat er weinig zuurstof is. Uit onderzoek is naar voren gekomen dat het mogelijk gaat om 1200 lichamen.

‘We hebben een plicht'
Stam benadrukt dat de kwestie meerdere lagen heeft. “Natuurlijk is er de politieke kant, maar als gemeente hebben we ook een plicht naar de mensen. Er zijn werknemers echt getraumatiseerd tijdens het ontruimen van de graven.”

Volgens Stam, die zegt contactpersonen te hebben die bij de Essenhof werken, voldeden de werkzaamheden niet aan de normen van de Arbowetgeving. Hij benadrukt hierbij dat werknemers van de Essenhof in dienst staan van de gemeente Dordrecht. “Waarschijnlijk ook genoeg mensen die voor de gemeente werken in naam van de Participatiewet”, aldus Stam.

Via deze wet worden mensen die arbeidsondersteuning nodig hebben, inclusief mensen met een arbeidsbeperking, via de gemeente geholpen met het vinden van een baan. “En dan worden die mensen gewoon een grafkelder ingestuurd. Het is een grof schandaal.”

'Treurige nasleep'
Stam zegt dat de dingen die hij via een contactpersoon van werknemers hoorde veel boosheid bij hem opwekten. “Er was weinig zuurstof in de kisten en ook geen beschermende kleding ter plekke. En, zoals ook in het onderzoeksrapport staat, er zijn ook verschillende medewerkers onwel geworden.”

Hij vraagt zich hardop af of de wethouders in kwestie hierover hebben nagedacht. “Als een wethouder hoort wat ze gaan doen, dan stel je toch kritische vragen over de aanpak?”. Stam noemt de nasleep voor de medewerkers treurig. “Die mensen zijn getraumatiseerd tot het einde der tijden. Hoe krijg je dit ooit tussen hun oren vandaan?”

Hoe nu verder?
Volgens het raadslid moet de gemeente Dordrecht beter gaan communiceren met haar inwoners. “Je zag dit ook bij de Sociale Dienst Drechtsteden, bedekken en niets mee doen. Om als politiek goed te functioneren moet alles meer op tafel.”


Stam is van plan om nogmaals vragen te gaan stellen aan het college. “Wat gaan wij als gemeente doen om deze medewerkers te helpen? We moeten die mensen psychische hulp aanbieden. En hoe gaan we familieleden begeleiden?” Volgens het raadslid moeten er nog veel stappen genomen worden. “Het leed dat je mensen, familieleden en werknemers hebt aangedaan, kun je niet afdoen met een sorry.”

Lees ook

merwedelingelijn kleiner

Geen fietsen in de trein en minder stops op dit station tijdens afsluiting Papendrechtsebrug

Tijdens de afsluiting van de Papendrechtsebrug mogen in de treinen op de Merwedelingelijn geen fietsen meer mee. Ook wordt op station Hardinxveld-Giessendam in die periode voorlopig niet vier keer, maar twee keer per uur gestopt. Dat heeft de provincie besloten, in overleg met vervoerder Qbuzz en Rijkswaterstaat.

foto blizz tandarts 1

Budgettandarts voor mensen die het niet breed hebben: ‘Iedereen verdient goede zorg’

Wie door een laag inkomen, angst of onbekendheid nooit zijn of haar gebit laat controleren, kan op termijn flink in de problemen komen. Om die mensen te helpen, is in Ridderkerk de 'budgettandarts' in het leven geroepen. Naar schatting gaan honderden mensen in het dorp niet naar een tandarts, en de Social Store hoopt daar verandering in te brengen.

1c6934ab-a425-3d31-a5d7-28d0fed087ba

Darmbacterie in drinkwater gevonden, kookadvies voor drie gemeenten

Bewoners van Dordrecht, Zwijndrecht en Hendrik-Ido-Ambacht moeten de komende drie dagen hun water koken voor gebruik. Dat adviseert drinkwaterbedrijf Evides vrijdagavond.

IMG_8032 (1)

Fietsen geweerd uit trein en minder stops, onbegrip in dit dorp: ‘Erg triest’

Als de Papendrechtsebrug straks maandenlang dicht is, mogen reizigers op de MerwedeLingelijn geen fietsen meer meenemen. Volgens de provincie broodnodig, maar sommige forenzen begrijpen er helemaal niets van. “In de avond is het heel handig om je fiets mee te nemen, dan kan je lekker de stad in”, zegt de Hardinxveldse tiener Jan den Breejen. In zijn dorp vallen de maatregelen helemaal niet goed: dat dorp wordt namelijk dubbel geraakt.

fotopersburobusinkzwijndrechtnijhoffstraat

Man (21) raakt zwaargewond bij steekpartij in huis

Bij een steekpartij in een huis in Zwijndrecht is in de nacht van maandag op dinsdag een 21-jarige man zwaargewond geraakt. Mogelijk is er een ruzie in de relationele sfeer aan voorafgegaan, meldt de politie.

PSX_20260615_120016

Botsing tussen lijnbus en auto, twee gewonden

Bij een aanrijding tussen een lijnbus en een personenauto in Dordrecht zijn maandag twee inzittenden gewond geraakt. Zij zijn naar het ziekenhuis gebracht.