gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Nieuwe Alblasserwaard-o-logen opgeleid bij vijfde editie wintercursus

f5c55ecb042843ae6babcfbe455b54b6

Deze zaterdag, op 1 februari, was het D-day voor ongeveer dertig deelnemers aan de cursus Waard om te Weten. Zij moesten een examen maken met vragen over de historie van de Alblasserwaard. Allen slaagden met vlag en wimpel, waarna zij een certificaat en insigne uitgereikt kregen.

Redactie Streekomroep | Trevyn van Houwelingen |  | Aangepast op
De cursus Waard om te Weten is op touw gezet door het Historisch Collectief Molenlanden, waarin zes historische verenigingen van de binnenwaard een afvaardiging hebben. Het doel van de cursus is het vergroten van de historische kennis over de eigen leefomgeving in de Alblasserwaard. Jaarlijks worden ongeveer dertig cursisten in negen lessen van twee uur bijgeschoold door historici, bestuurders en experts.

Wekelijks kregen de deelnemers les in verschillende Molenlandse dorpskernen, musea en gemalen. Zo begon men in november met een les over de natuurhistorie en werd er via uitstapjes in de archeologie, watermanagement, sociaal-economische geschiedenis en de godsdienst een beeld ontwikkeld van de eigen streek. Alle deelnemers haalden deze zaterdag tijdens de eindtoets een hoog cijfer en zij mogen zich vanaf dat moment dan ook waardkenners noemen.

Generatie op generatie
Dick de Jong is al jaren actief bij de organisatie achter de cursus. Hij is woonachtig in Hardinxveld-Giessendam en laat telefonisch weten met veel plezier mee te werken aan de cursus. “Ik heb een historische inborst en vind het belangrijk dat de kennis en informatie over Alblasserwaard wordt bewaard en doorgegeven aan volgende generaties.” Cursisten uit die “volgende” generaties zijn er op de bovenstaande foto echter weinig te vinden.

De Jong erkent dat de gemiddelde leeftijd van de deelnemers wat hoger ligt dan wellicht gehoopt: “zo rond de zestig”, maar ziet dat niet als een probleem. “De cursisten verdiepen zich in de materie en vertellen de verhalen en kennis die zij hebben opgedaan ook thuis weer door. Ik hoop dat de kennis via familieleden en kennissen dan weer doorsijpelt naar jongere generaties.”

Gemeenschapsgevoel
Kennis van de eigen streekhistorie is niet alleen leuk om te hebben tijdens een kringverjaardag. Het is ook nuttig bij het integreren en meedoen in de eigen gemeenschap. Zeker in een gemeente als Molenlanden, bestaand uit 20 individuele dorpskernen met elk hun eigen gemeenschap, kan het waardevol zijn om te weten hoe het eigen dorp in de loop der jaren is gevormd. De Jong: “Als je meer weet over je omgeving kun je makkelijker linkjes leggen in je eigen gemeenschap.”

Al vijf jaar zijn ze bezig, en met deze lustrumeditie is het eind nog niet in zicht. Volgens De Jong blijven zij de cursus “gewoon organiseren”, mits er voldoende animo is. Een voorliefde voor de eigen Alblasserwaard speelt daarin een niet te onderschatten rol: “Het is een aparte streek, natuurlijk een beetje biblebelt en een beetje orthodox. Maar ook heel nuchter en ondernemend. Wij willen altijd eerst iets zien voordat we iets geloven.”

De volgende cursus staat gepland voor de winter van 2025.

Lees ook

boodschappenpexels

Ruimere zondagsopening winkels lijkt nog op weinig steun te kunnen rekenen

Het voorstel van PRO en D66 om alle winkels in Papendrecht op zondag open te laten gaan tussen 10.00 en 18.00 uur, lijkt voorlopig geen meerderheid te krijgen in de gemeenteraad. Tijdens de oordeelsvormende vergadering van donderdag bleek dat alleen VVD, D66 en PRO voorstander zijn. De overige partijen hebben, om uiteenlopende redenen, bezwaren tegen het initiatiefvoorstel.

Jens foto met 2 ouderen

Jens (22) woont tussen de ouderen: ‘Ontzettend leuk, ik geniet ervan’

Als jongere in een seniorencomplex wonen, voor Jens is het de werkelijkheid. Hij woont in het Sterrenwiel in Sterrenburg met korting, op voorwaarde dat hij vrijwilligerswerk doet voor de senioren. “Ondanks mijn aarzelingen aan het begin ben ik blij dat hij er is”, zegt bewoner Gerard van Ek.

Webfoto mogelijkheid

Onbegrip over werkzaamheden N214, toch valt extra vertraging tot nu toe mee

Naast de werkzaamheden aan de Papendrechtsebrug, zijn ook de werkzaamheden aan de iets verderop gelegen N214 in volle gang. In verschillende fases worden daar de wegen en fietspaden veiliger en beter gemaakt. Gevreesd werd voor enorme hinder, maar in de eerste fase valt dat vooralsnog relatief mee, ziet de provincie Zuid-Holland.

TukTuk tours - Pieter van Loon

Een elektrische tuktuk om de Dordtse binnenstad te bewonderen: ‘Het roept veel enthousiasme op’

Toeristen rondrijden in een tuktuk om zo de parels van Dordrecht te laten zien. Dat is wat vastgoedondernemer én stadsgids Pieter van Loon vanaf woensdag officieel in zijn vrije uurtjes gaat doet. Met dit initiatief wil Van Loon toeristen die minder mobiel zijn toch de stad laten ervaren.

Tom Hartman maakt muziek na psychose

Hoe een psychose Tom tot een liedje bracht: ‘Heb het van me afgeschreven’

Een psychose verwerken, hoe doe je dat? Voor Tom Hartman uit Dordrecht was muziek het antwoord. Tien jaar geleden belandde hij in een psychose en gebruikte hij muziek om eruit te komen. Deze maand is een van de nummers die hij toen schreef uitgekomen. Tom vertelt ons wat dat voor hem betekent.

tanteteut

Deze gemeente krijgt weer een feestcafé: ‘Pas naar huis als de lichten aan gaan’

Alblasserdam krijgt er een nieuw café bij: Tante Teut opent donderdagavond om 21.00 uur haar deuren. De horecabroers Dennis en Robin Speksnijder openen de zaak met Bjorn Rogmans. Met dit feestcafé willen ze een plek creëren waar bezoekers samenkomen voor een drankje en gezelligheid.