De brugkelder van de Papendrechtsebrug is volledig leeggehaald. Onderdelen, zoals de grote tandbaan, zijn verwijderd. Nu worden de voorbereidingen getroffen voordat het volgende proces start: het versterken van al het beton.
De noodstroomaggregaat, hoofdrijpunten en bordessen zijn na het verwijderen van de brugklep en de tandbaan weggehaald. Ook zijn astbesthoudende onderdelen gesaneerd. In de brugkelder staat het werk niet stil. Met de vers opgebouwde steigers wordt er nu gezorgd dat bij zowel de sloop- als opbouwwerkzaamheden alle werklui goed bij de onderdelen kunnen komen.
Al deze werkzaamheden in de brugkelder gebeuren omdat alle systemen worden vervangen en de kelder verzwaard moet worden met extra beton. Dat is nodig, want de nieuwe brugklep die op de kelder komt te liggen is veel zwaarder dan de oude klep.
“Hij is bijna een half miljoen kilo zwaarder. Die krachten moeten ook afgedragen worden en daarom moeten we veel betonversterkingen aanbrengen”, zegt werkvoorbereider Stijn van Breda. “Dus ja, heel veel versterkingsmaatregelen om dit mogelijk te maken.”
LEES OOK: Klep Papendrechtsebrug wordt klaargemaakt voor de toekomst: 'Uitdagend werk'
Meer beton
De hoofddraaipunten worden aan alle zijdes 30 tot 40 centimeter uitgebreid, zodat ook daar extra beton toegevoegd kan worden. Met de toevoeging van onder meer een nieuwe tandbaan, waarvoor ook een nieuwe betonnen middenwand moet komen, en een soort draagarmen wordt er alles aan gedaan om de kelder zo goed als mogelijk gereed te maken voor de toekomst.
Veiligheid voorop
Uiteraard moet dat wel op een veilige manier gebeuren. Naast dat er allerlei werknemers op locatie zijn om alles goed in de gaten te houden, zijn er doosjes opgehangen met tiltsensoren. “Mocht er iets gebeuren waardoor die sensoren ineens een bizarre uitslag geven, dan weten we dat we direct de werkzaamheden moeten stoppen. Anders valt de kelder om, dus zo zijn er ook nog dingen die ons helpen om niet hier de boel daadwerkelijk af te breken”, zegt Van Breda.
Vijftig tot tachtig mensen werken per dag in de brugkelder. Al die handjes zijn nodig om alles op tijd af te krijgen zodat straks de nieuwe brugklep erin kan.