Dordrecht, Netherlands

Nieuwe Stolpersteine voor de Adriaan van Altenastraat 19: 'Een verschrikkelijk voorval'

Werkgroep Stolpersteine is na een onderbreking van bijna twee jaar weer begonnen met het inmetselen van zogenoemde struikelsteentjes. De steentjes zijn er om omgekomen Joodse mensen in de Tweede Wereldoorlog te herdenken. Op de Adriaan van Altenastraat 19 werden de eerste drie van een nieuwe lichting neergelegd. "Heel bijzonder om dit voor mijn huis te hebben."
Alexander Eleveld | 5 oktober 2021 16:30 | Aangepast op 5 oktober 2021 16:30
"Een verschrikkelijk voorval"

Op nummer 19 van de Adriaan van Altenastraat woonden in 1942 het gezin De Jong. Vader Abraham, moeder Betje en hun zevenjarige dochter Grietje. Op 10 november van dat jaar werd het gezin opgepakt door Duitse soldaten en gelijk afgevoerd naar eerst Amsterdam, en vervolgens Auschwitz. Grietje probeerde nog te ontsnappen via het dakraam, en dus besloten de soldaten op haar te schieten. Het voorval werd destijds aanschouwd door Leen Dubbeld. Hij was een klasgenootje van Grietje en zag de soldaten hun kogels afvuren: "Ik kijk weer naar boven, en zie Grietje nog net over de rand van het dak gaan, en over de nok aan de achterkant verdwijnen."

Inmiddels leeft Leen Dubbeld niet meer, maar zijn hele verhaal over die bewuste dag is te lezen op de website van Stolpersteine Dordrecht. Arij Boogerman is voorzitter van de werkgroep, en vertelt dat moeder en dochter na tien dagen zijn vergast. Vader Abraham heeft zich letterlijk dood moeten werken in Auschwitz. Het is daarom ook van belang om Stolpersteine te blijven plaatsen: "Dat de naam van de mensen die vermoord zijn of zijn weggevoerd, blijft bestaan. Je leeft weliswaar niet meer, maar je blijft wel meetellen," vertelt Boogerman.


In totaal worden er dit jaar nog 30 van de 42 bestelde Stolpersteine neergelegd. Dinsdag waren dit er achttien, er werden onder meer op de Boomstraat, Het Groothoofd en Kromhout steentjes gelegd. Op 17 november worden er nog twaalf neergelegd. De overige volgen aankomend voorjaar. Ook is er momenteel een tentoonstelling te zien in het Stadskantoor over Sobibor. 44 Dordtse Joden zijn in dit kamp vermoord.


Foto: Yvette Gabler






Lees ook

Eerste duel FC Dordrecht van 2026 krijgt geen winnaar: 1-1 bij RKC

FC Dordrecht is het nieuwe jaar begonnen met een 1-1 gelijkspel bij RKC Waalwijk. Op basis van het e...

Stationsliften opnieuw stuk: knoppen vastgelijmd en deuren ingetrapt

De liftenmalaise op stations gaat onverminderd door. Dordrecht Zuid spant de kroon: daar hebben vand...

Nieuw clubgebouw VV Dubbeldam bijna klaar: ‘Dit voelt als een nieuw tijdperk’

Na jaren van voorbereiding en ruim anderhalf jaar bouwen is het nieuwe clubgebouw van VV Dubbeldam b...

Zaterdag in Studio De Witt: in gesprek met Danielle en Timothy van Rebel Rebel

Presentator Ben Corino gaat zaterdagochtend in Studio De Witt in gesprek met Danielle Vol en Timothy...

Vier azc-locaties op het oog in deze gemeente: ‘Snappen dat dit vragen kan oproepen’

De gemeente Molenlanden heeft vier plekken in beeld voor de opvang van in totaal 251 asielzoekers. H...

OM eist 12 jaar cel voor dodelijke woningbrand na ruzie om herdershond

Het Openbaar Ministerie heeft twaalf jaar cel geëist tegen een 66-jarige man uit Ridderkerk voor het...