gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Alwéér code geel! Wat betekent die waarschuwing eigenlijk?

ee63ff53839576cdaf97fa30e4e59704

Het is de laatste tijd vaak raak met code geel. Je weet wel, die weercode om je te waarschuwen voor een extra verhitte onweersbui of stevige plensbui. Maar wat betekent code geel eigenlijk? En moet ik bij code geel echt zo erg opletten, of valt het wel mee?

Rijnmond | Pim Takkenkamp |  | Aangepast op
Vorige week kopte Rijnmond 'Opnieuw pittige plensbuien onderweg, met onweer en kans op wateroverlast' en een paar dagen daarvoor 'Regen, hagel, onweer en windstoten zijn onderweg, hoe hard wordt onze regio geraakt?'.

In beide gevallen ging het om een waarschuwing, code geel dus, van het KNMI. Sommige mensen kregen inderdaad met wateroverlast te maken of stonden langer in de file. Andere mensen dachten ongetwijfeld zoiets van: huh? Ik heb niets gemerkt.

We stelden een paar vragen aan Rijnmond-weerman Ed Aldus over de weercodes en weeralarmen.

Welke weercodes zijn er en wat betekenen ze?
Code groen: geen waarschuwingen.
Code geel: kans op gevaarlijk weer. Dit komt vaak voor in Nederland en het is raadzaam om alert te zijn, vooral als je onderweg bent.
Code oranje:grote kans op gevaarlijk weer met een aanzienlijk impact, zoals schade, letsel of veel overlast. Dit kan ook lokaal voorkomen.
Code rood:dit is een weeralarm voor extreem weer dat een grote impact op de samenleving kan hebben. Schade, letsel en overlast kunnen maatschappij-ontwrichtend zijn. Ook dit kan zeer lokaal zijn.

De laatste tijd lijkt er vaak sprake van code geel, klopt dat?
"Dat valt wel mee, we vestigen de aandacht er vooral op. Code geel komt hartstikke vaak voor. Ik vind het een huis-tuin-en-keukenwaarschuwing."

Is het overdreven om aandacht te vragen voor code geel?
"Code geel is niet overdreven. Het betekent: pas gewoon op, wees alert. Bijvoorbeeld bij een onweersbui, dan moeten zeilers en surfers de lucht goed in de gaten houden en op tijd uit het water gaan. Maar soms wordt gedaan alsof het een weeralarm is."

"Wist je dat code geel ook geldt voor een mistbank? Daar wordt vaak geen bericht over gemaakt, terwijl een mistbank gevaarlijker kan zijn dan een onweersbui. Als jij ergens in de polder ineens in een mistbank rijdt, zie jij je voorganger niet meer en kun je er zo bovenop knallen."

Mensen vragen zich vaak af of code geel wel zo nodig was?
"Een voorbeeld: op vrijdag en zaterdag viel in Rozenburg in korte tijd 60 millimeter regen. Tuinen stonden daar blank. Daarvoor was code geel afgegeven. Mensen die daar wonen, zullen dat ook terecht hebben gevonden."

"Maar in Barendrecht hebben mensen er niks van gemerkt, want daar viel veel minder. Daar zullen ze zeggen dat code geel misschien voor niks was, maar dat was het niet. Code geel waarschuwt dat er een káns is dat iets gebeurt, maar het hoeft niet. Mensen willen vaak bewijs hebben dat het niet voor niks was."

Moeten we bij code geel gewoon dan maar gewoon doorgaan met ons dagelijks leven?
"Blijf gewoon nadenken en laat je niet bang maken. Ja, het kan even flink rotweer zijn, maar het betekent niet dat de hele provincie onder water komt te staan."

Dus bij code geel hoef je niet thuis te blijven?
"Nee hoor."

Soms geldt code geel voor de ene provincie wel en voor de andere niet. Hoe zit dat?
"Het KNMI geeft codes af op provincieschaal. Zo kan code geel voor Brabant worden afgegeven, maar niet voor Zuid-Holland. Maar dat betekent natuurlijk niet dat een regenbui bij de Moerdijkbrug denkt: wacht even, we mogen de brug niet over, want daar geldt code geel niet."

"Een regen- of onweersbui houdt zich niet aan provinciegrenzen. Nogmaals: blijf gewoon nadenken."

Hoe zit het met code oranje en code rood?
"Bij code oranje wordt het serieuzer. Ik zeg dan altijd: als je thuis kan blijven, blijf dan thuis werken. Code rood is een weeralarm. Blijf dan thuis, zou ik zeggen."

Komt er deze week nog een code geel aan?
"Nee, daar lijkt het niet op. Het blijft voorlopig wel wisselvallig met regen of enkele buien."

Lees meer over:

|

Lees ook

ouwejonges

‘Ouwe Jonges’ gooien de beuk erin én openen klaaglijn

Het gaat er zondagmiddag ongetwijfeld weer niet erg zachtzinnig aan toe bij RTV Dordrecht als presentator Ron van de Rhee aan de stamtafel plaatsneemt met Ad van den Herik en Thijs Blom. In Ouwe Jonges Krentebrood wordt het nieuws van de afgelopen weken in sneltreinvaart doorgenomen en opent het trio een heuse klaaglijn.

Ben Corino Studio De Witt

Zaterdag in Studio De Witt: Big Rivers, Dordrechts Museum en politieke chaos

De Dordtse binnenstad verandert volgende week in één groot muzikaal festijn tijdens Big Rivers. Presentator Ben Corino spreekt in Studio De Witt op Drechtstad FM zaterdagochtend dan ook uitgebreid met festivaldirecteur Liselotte Gatzen. Wat kunnen bezoekers dit jaar verwachten?

geentreinen

De hele dag geen treinen tussen Dordrecht en Rotterdam door stroomstoring

Treinreizigers tussen Dordrecht en Rotterdam moeten maandag op zoek naar alternatief vervoer. Vanwege een stroomstoring rijden er de hele dag geen treinen tussen Dordrecht en Rotterdam.

begraafplaats Essenhof

graven

Ambtenaren verslepen en verzwijgen verplaatsing lijken naar begraafplaats Essenhof: ‘Had niet mogen gebeuren’

Medewerkers van de Essenhof hebben 21 overledenen van de ene naar de andere begraafplaats gebracht, zonder daar nabestaanden over te informeren. Ook werd de verplaatsing bewust geheimgehouden. Dat blijkt uit een vervolgonderzoek naar de keldergravenproblematiek in Dordrecht. De misstanden vonden plaats in 2020. “We zijn er duidelijk over: de verplaatsing had niet mogen gebeuren”, reageert het geschokte gemeentebestuur.

blij gezichten

Avondvierdaagse dag na afgelasting wel van start, dat levert vrolijke gezichten op

De Dordtse avondvierdaagse is een dag later dan gepland van start gegaan. Vanwege opgegeven noodweer moest het festijn dinsdag nog worden afgeblazen, maar met een heerlijk zonnetje, dansende kinderen en gezellige muziek is de aftrap op woensdag een groot feest.

Schermafdruk op 2026-06-26 11-02-50

Alblasserdam onderzoekt toekomst als zelfstandige gemeente

De SGP, VVD en het CDA in Alblasserdam hebben donderdag hun coalitieakkoord voor de komende vier jaar gepresenteerd. Waar er onder andere wordt ingezet op het realiseren van extra woningen, veiligheid en bereikbaarheid, wordt de komende bestuursperiode ook gebruikt om te onderzoeken of Alblasserdam door kan gaan als zelfstandige gemeente.