Dordrecht, Netherlands

Nog meer Stolpersteine in Dordrecht

15 Joden die op 9 juli 1943 in vernietigingskamp Sobibor zijn omgebracht krijgen een Stolpersteine in de stad. Samen met 13 andere Joodse plaatsgenoten kwamen zij 76 jaar geleden tegelijk om het leven. Dit is de grootste groep Dordtse Joden die tijdens de Tweede Wereldoorlog in een keer is omgebracht.
Robert van Loon | 9 juli 2019 16:03 | Aangepast op 9 juli 2019 16:03
De 28 joden zijn in het voorjaar van 1943 opgepakt, 17 van hen werden binnen één week gearresteerd om vervoerd te worden naar Westerbork. Op 5 juli vertrekt een trein vanuit Westerbork naar Sobibor, met daarin ook de 28 Dordtse Joden. Geen van de inzittenden van de trein heeft de oorlog overleefd.


Een van de Joden die op 9 juli is vergast is Hannelore Thal. Zij wordt met een Stolpersteine op de Adriaan van Bleijenburgstraat herdacht. Ze was afkomstig uit Dortmund en is door haar ouders naar Nederland gestuurd om haar te beschermen tegen de Jodenvervolging daar. Op 12 juni 1943 werd ze door twee Dordtse agenten opgepakt, 27 dagen later stierf ze in Sobibor. Ze werd 15 jaar oud.


In Dordt liggen al zo’n 120 goudkleurige herdenkingssteentjes voor omgekomen Joden. Het is de bedoeling dat alle Dordtse Joden die zijn omgebracht tijdens de Tweede Wereldoorlog een Stolpersteine krijgen. 13 Joden die op 9 juli vergast zijn hebben al zo’n steentje gekregen.


Ook voor de andere omgekomen Joden zijn de steentjes aangevraagd. De werkgroep Stolpersteine hoopt dat die steentjes in het najaar of volgend jaar in de Dordste straten gelegd kunnen worden.


Bekijk hieronder een reportage over het aanbrengen van 8 Stolpersteine in Dordrecht.


Meest gelezen

Meisje gewond na aanrijding lijnbus

Redactie Streek 56 | 11 jul 2025 09:01

Big Rivers van start: zo zag de drukke eerste festivalavond eruit

Corrado Francke | Stijn van der Poel | 12 jul 2025 08:00

Lees ook

Meer cruises op komst, maar: ‘We zijn niet alleen een parkeerplaats voor de molens’

De gemeente Dordrecht gaat in zee met cruiseschipmaatschappij Viking om meer riviercruiseschepen naa...

Bomvolle binnenstad bij jubileumeditie Big Rivers: 'Dordrecht op z'n mooist'

Moe maar voldaan kijkt de organisatie van Big Rivers terug op drie dagen feest in Dordrecht. Tevrede...

Gemeente plaatst camera bij huis na explosie

Bij een huis in Zwijndrecht waar vorige week een explosie is geweest, is een mobiele camera geplaats...

Zwijndrecht kapt met spoed bomen vanwege besmettelijke ziekte

De gemeente Zwijndrecht kapt deze week met spoed een aantal bomen. De iepen hebben de zogeheten besm...

Robert de Heer volgt Rik van der Linden op als Dordtse lijsttrekker CU-SGP

Het duurt nog even tot de volgende gemeenteraadsverkiezingen, maar de Dordtse ChristenUnie-SGP-fract...

Drie overlastgevers opgepakt in Hendrik-Ido-Ambacht

De politie heeft vrijdagavond laat drie mensen aangehouden op de Sophiapromenade in Hendrik-Ido-Amba...