Dordrecht, Netherlands

Herdenking van de Eerste Vrije Statenvergadering bij RTV Dordrecht

De Eerste Vrije Statenvergadering vond in 1572 plaats in Dordrecht. Dit is een erg belangrijke gebeurtenis in de Nederlandse geschiedenis. Jaarlijks wordt de vergadering herdacht. RTV Dordrecht zendt vanavond een speciale uizending over de herdenking van 19 juli 2024 uit.
Fokko van der Straaten | Joram Niese | Redactie Streek 56 | 22 juli 2024 17:01 | Aangepast op 22 juli 2024 17:01
De herdenking vond, zoals gewoonlijk, bij het Hof van Nederland plaats. Waarnemend burgemeester van Leiden (en binnenkort van Dordrecht) Peter van der Velden gaf een toespraak over de rol en verhouding van Leiden en Dordrecht in die tijd. Ook burgemeester Wouter Kolff gaf een toespraak. Verder was er een spoken word-optreden van rapper Unorthadox.

Komende donderdag is in het programma Eilandleven de speech over vrijheid van de voorzitter van het Humanistisch Verbond Mardjan Seighali te zien. Seighali gaf een voordracht met een uitnodiging tot koppig optimisme en een oproep om actief te streven naar een wereld waar menswaardigheid, perspectief en een goed gesprek centraal staan.

Tekst gaat verder onder de foto.
Prent van de Eerste Vrije Statenvergadering Gemeentelijke Prentverzameling, Regionaal Archief Dordrecht
Eerste Vrije Statenvergadering
Prins Willem van Oranje riep in 1572 vertegenwoordigers van twaalf steden naar Dordrecht om te vergaderen over de opstand tegen Filips II. Zelfbestuur en religievrijheid waren daarbij kernwaarden, wat later ook als rode draad door de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden liep. Tijdens de Statenvergadering besloten de vertegenwoordigers deze thema's te agenderen en samen de opstand te financieren. (bron)

De special van de herdenking wordt uitgezonden op TV Dordrecht, om 18.00 uur. Hij is ook hieronder te bekijken.

Meest gelezen

Vermiste jongeman gevonden in de rivier, hulp kwam te laat

Redactie Streek 56 | 1 jul 2025 11:52

Zo gaan Dordtse basisscholen om met de hittegolf

Jonathan Sekeris | Barbara Visscher | 30 jun 2025 13:40

Lees ook

Rik van der Linden bezig aan laatste jaar als Dordtse wethouder

Rik van der Linden neemt uiterlijk na de gemeenteraadsverkiezingen afscheid als wethouder van Dordre...

Dordtse leerlingen debatteren in de Eerste Kamer over vrijheid en democratie

Tien leerlingen van de debatclub van het Dordtse Johan de Witt Gymnasium hebben in de Eerste Kamer g...

Buurt direct in actie bij heftige explosie in Papendrecht

Na de heftige explosie en brand aan de Vincent van Goghlaan in Papendrecht, is de buurt gelijk in ac...

Deze chemische stof komt in onze stad veel meer voor dan landelijk

Vrijwel elke Nederlander heeft een hoeveelheid PFAS in het bloed die hoger is dan de gezonde grenswa...

Lopers Albert Schweitzer halen meer dan 100.000 euro op

Het Roparunteam van het Albert Schweitzer ziekenhuis heeft veel meer opgehaald dan van tevoren gedac...

Gemeente pakt door: uitbreiding warmtenet van start gegaan

De volgende uitbreiding van het Zwijndrechtse warmtenet is een feit. Woensdagmiddag werd de aanleg v...