gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Onzekere toekomst voor Dordtse sterrenwacht, subsidie op de tocht

14242e457408e576d077217f97f50d48

Er hangen donkere wolken boven Sterrenwacht Mercurius. Met de nationale Sterrenkijkdagen voor de boeg, is het vanwege bezuinigingen allerminst zeker wat de toekomst is van dit observatorium. Een optie ligt op tafel om de tent te sluiten en daarmee flink te besparen.

Joram Niese |  | Aangepast op
Vanaf 2026 moet de gemeente Dordrecht flink bezuinigen. Stichting Volkssterrenwacht Mercurius ontvangt jaarlijks een ton aan subsidie van Dordrecht. In een overzicht met mogelijke bezuinigingsmaatregelen staat dat bij deze stichting de subsidiekraan wellicht helemaal dicht gedraaid wordt. “Ik kon het niet geloven, het zou toch niet echt kunnen gebeuren dat deze stichting na 26 jaar zomaar verdwijnt”, aldus educatief medewerker bij Mercurius, Erik Blokland.

In 1998 opende Sterrenwacht Mercurius voor het eerst haar deuren. Eerst als vrijwilligersorganisatie, en later ook met vaste medewerkers. Het observatorium groeide in de loop der tijd uit tot een flinke organisatie waar veel gebeurt. “We hebben een museum met informatie over de ruimte, weer- en sterrenkunde. We draaien films, we geven presentaties met experimenten. Verder kan je hier overdag naar de zon kijken met onze zonnekijkers en in de avond besteden we aandacht aan het kijken naar sterren en planeten”, vertelt Blokland.

Een oudere, dolenthousiaste bezoeker laat blijken dat de sterrenwacht zeker niet alleen voor kinderen is: “Ik ben hier samen met mijn kleinzoon en we hebben genoten van de rondleiding en hoe alles werd uitgelegd. Met allerlei proefjes en zo. Ik vond het geweldig, zelfs ik heb iets geleerd vandaag. Ik zou het heel erg vinden als dit werkelijk zou stoppen.”

Tekst gaat verder onder de foto.
04b8a2322d8836963e552901b8e1a892
Onomkeerbaar
“We stoppen met de subsidie aan Stichting Sterrenwacht Mercurius. Naar verwachting stopt de stichting met haar activiteiten, waardoor het pand uiteindelijk terugkeert in beheer van de gemeente. (...) Alternatief is het slopen en saneren van de grond”, valt te lezen in de Inventarisatie mogelijke maatregelen van de gemeente Dordrecht.

Mocht de gemeente ervoor kiezen om te bezuinigen op Mercurius, dan zal dat een onomkeerbare uitkomst hebben. Dat heeft de gemeente zelf vastgesteld. Er moet namelijk een nieuwe huurder gevonden worden én er moeten verduurzamingswerkzaamheden aan het pand plaatsvinden. Wel erkent de gemeente dat er op deze manier een unieke educatieve plek verdwijnt.

“Ik keek vroeger altijd op naar de oprichter van Mercurius, Frans van der Graaf. Ik wilde altijd al 'hem' worden. Nu ben ik dat en stopt het volgend jaar”, vertelt Blokland weemoedig. Door dit alles heeft Blokland besloten een petitie op te zetten om Mercurius open te houden. Die loopt storm, en is inmiddels al meer dan 1650 keer ondertekend.

RTV Dordrecht ging langs bij het observatorium en sprak met Erik Blokland. Bekijk hieronder de videoreportage.

Lees ook

demonstratie fokker

Demonstranten blokkeren Fokker-terrein: ‘Wij staan niet toe dat jullie moordwapens produceren'

Tientallen activisten van Fok Fokker en Geef Tegengas hebben donderdag gedemonstreerd voor de poorten van Fokker Aerospace in Papendrecht. Een deel van hen heeft ook het dak van de centrale fabriekshal beklommen. De actievoerders willen dat het bedrijf stopt met de productie van onderdelen van gevechtsvliegtuig F35, die volgens hen wordt gebruikt door Israël tegen de Palestijnse burgerbevolking van Gaza.

fotoartikelelektrischedriewieler

Na sluiting van de Papendrechtsebrug vindt deze bakker een oplossing op drie wielen

Sinds de afsluiting van de Papendrechtsebrug moeten weggebruikers op zoek naar alternatieven. Dat geldt ook voor Bakkerij Vlot uit Papendrecht, die bij tientallen klanten en bedrijven in Dordrecht bezorgt. Die vond de bakkerij in een opvallend voertuig: een elektrische driewieler die mee kan op de pont tussen Papendrecht en Dordrecht.

vrachtwagena27

Bizarre situatie op Merwedebrug: vrachtwagen rijdt op fietspad naar de overkant

Je denkt dat je alles inmiddels wel hebt meegemaakt rond de Merwedebrug op de A27 bij Gorinchem. Maar het kan blijkbaar nog gekker, meldt Rijnmond. Terwijl zware vrachtwagens vanwege de slechte staat van de brug niet meer over de rijbaan mogen, rijdt er nu doodleuk een vrachtwagen over het fietspad.

ongeluk scooter auto Papendrecht

Auto en scooter botsen: bestuurder nagekeken

Bij een rotonde op de Burgemeester Keijzerweg in Papendrecht is woensdagochtend een ongeluk gebeurd tussen een auto en een scooter. Door nog onbekende oorzaak kwamen de twee met elkaar in botsing.

reanimatie foto

Voor het eerst oefenen met reanimeren in het ziekenhuis: ‘Het is niet moeilijk’

Wat als iemand bewusteloos is en geen hartslag meer heeft? Het Albert Schweitzer ziekenhuis stond deze week stil bij de Internationale Reanimatiedag. Verpleegkundigen gaven ter plekke tekst en uitleg.

Point Blur_Jul162025_212432 (1)

Man die meester Recep neerstak heeft niet meegewerkt in Pieter Baan Centrum

De man die vastzit voor het neersteken van meester Recep in juli 2025 in Alblasserdam heeft niet meegewerkt aan gedragskundig onderzoek in het Pieter Baan Centrum (PBC). De deskundigen hebben daarom geen conclusies kunnen trekken over eventuele stoornissen.