Voor de top komen wereldleiders en ministers uit tientallen landen naar Den Haag. Dat betekent hoogste staat van paraatheid in het land op 24 en 25 juni. Daarom worden agenten uit allerlei korpsen ingezet om de veiligheid te garanderen. Het gaat om de grootste politieoperatie in de Nederlandse geschiedenis. De politie Rotterdam-Rijnmond doet geen uitspraken over het aantal agenten dat vanuit deze streek tijdelijk wordt ‘uitgeleend’ vanwege die top.
“Het vraagt veel capaciteit van de politie”, laat een woordvoerder weten. “Door het nemen van een aantal maatregelen kan de politie-eenheid Rotterdam de basisdienstverlening in stand houden tijdens en rond de top. Daarbij is er ruimte om in die week ook beperkt wijkagenten in de wijk te houden.”
Baggerfestival
Maar alle evenementen door laten gaan zoals normaal gesproken, is geen optie. Een van de grootste evenementen in de streek dat door de NAVO-top noodgedwongen een week is verplaatst, is het Baggerfestival in Sliedrecht. Dit tweejaarlijkse festival trekt gemiddeld zo’n 35.000 bezoekers uit Sliedrecht en omliggende dorpen. Het evenement vindt doorgaans in het laatste weekend van juni plaats, maar wordt nu begin juli georganiseerd.
De voorbereidingen voor het feest zijn in het voorjaar van 2024 al begonnen. Een paar maanden later kwamen de eerste signalen dat de plannen mogelijk omgegooid moesten worden, vertelt Joost de Jong van het Baggerfestival. “Als er geen politie-ondersteuning is, kunnen we die verantwoordelijkheid niet nemen.” Zelf beveiligers inschakelen was ook geen optie. “Die beschikbaarheid was er ook niet, want ook die worden ingezet tijdens de NAVO-top.”
Crisis
Toen begon het snelle schakelen. “Het was wel even crisis, want we hadden inmiddels al artiesten vastgelegd en waren ook verplichtingen aangegaan wat betreft podia, licht en geluid. Dan heb je het over serieuze bedragen. En aangezien wij een gratis festival zijn, moeten de sponsoren die bedragen opbrengen. Die verplichtingen die we wat dat betreft hebben, waren dus wel een reden om te kijken of we het überhaupt konden verplaatsen.”
Gelukkig bleken veel artiesten ook een week later te kunnen. En waren anderen meedenkend in een oplossing. “Omdat we nog niks extern hadden gecommuniceerd over de line-up, was dat leed te overzien. We hebben echt geluk gehad met de medewerking van de boekingspartijen, die de contracten wilden aanpassen. Het was best een puzzel.”
En dat niet alleen. Nu in het laatste weekend van juni nauwelijks evenementen doorgaan, is de evenementenkalender de week ervoor en de week erna een stuk voller.
“Dat zie je nu ook landelijk gebeuren: er ligt best een druk om dat wat normaal gesproken verspreid over twee weekenden was, nu in één weekend te doen”, zegt De Jong. Het festival zit nu bijvoorbeeld dicht op De Amsterdamse Zomer. “Sommige dingen zijn ook wat schaarser daardoor, zoals licht en geluid, podiumdelen of toiletwagens. En het één kan niet zonder het ander: je hebt al die losse onderdelen nodig om een volwaardig festival neer te zetten. Wij hebben het gelukkig allemaal rond.”
Kermis en wielerwedstrijd
Ook de kermis in Sliedrecht kon vanwege de NAVO-top niet doorgaan eind juni en werd verplaatst naar half april. Dat had de nodige voeten in de aarde, vertelde organisator Edwin Vader eerder aan deze streekomroep. "Doorgaans probeer je natuurlijk een aaneensluitende route te plannen. Het viel niet mee om een gaatje te vinden."
Een internationale wielerwedstrijd die normaliter door de gemeente Molenlanden komt, is ook verplaatst vanwege de top in Den Haag. “De politie had geen motoragenten om het verkeer te begeleiden”, legt een woordvoerder van de gemeente Molenlanden uit. De koers wordt nu in september georganiseerd.