gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Raadsleden over geweldsuitbarsting Bleskensgraaf: ‘We zijn dit niet gewend’

3624b72c6631332cad1e87366935c7d5.jpg

Een anti-azc-protest dat uit de hand loopt en de ME die ingrijpt. Een dag nadat agenten met glas en stenen zijn bekogeld bij het gemeentehuis in Bleskensgraaf, reageren raadsleden die binnen met elkaar spraken over hoe asielzoekers op te vangen in de gemeente Molenlanden. “Dat de ME optreedt in Bleskensgraaf, dat had je vorig jaar toch niet kunnen bedenken.”

Redactie Streekomroep |  | Aangepast op
“We waren er op voorbereid, want de protestactie is regelmatig aangekondigd”, vertelt Harry Stam van de lokale ChristenUnie. “Ik heb gezien dat er heel veel lawaai is gemaakt, maar het verliep in principe allemaal heel rustig.” Ook voor Corné Egas van de SGP kwam de demonstratie niet als een verrassing.

“In Nieuw-Lekkerland hadden mensen al tegen mij gezegd dat ze naar Bleskensgraaf zouden komen met een karavaan.” Een stoet van zeker 150 auto’s trekt dinsdagavond met spandoeken van Nieuw-Lekkerland naar Bleskensgraaf. Onderweg wordt wat vuurwerk afgestoken, maar de aanwijzingen van de politie worden netjes gevolgd.

Eerder demonstreerden in Nieuw-Lekkerland al honderden mensen tegen de komst van vluchtelingenopvang in het dorp. Deze dinsdagavond spreekt de gemeenteraad verder over de plannen.

Want waar in de Alblasserwaard is er plek om tientallen asielzoekers op te vangen? Overal in onze streek maken gemeenten plannen om vluchtelingen op te vangen. De één zoekt naar oplossingen op het water, de ander concentreert de opvang in een groot asielzoekerscentrum.

Maatwerk
In het poldergebied van Molenlanden zien ze spreiding als een goed vorm ervoor. Immers: de gemeente bestaat uit voornamelijk kleine dorpskernen, daarvan zou je er niet één met een grote opvanglocatie moeten opzadelen. Spreiding is dus het toverwoord om 251 asielzoekers een tijdelijk thuis te kunnen bieden. Maar als vorig jaar duidelijk wordt welke kernen in beeld zijn als locatie voor opvang van vluchtelingen, groeit het verzet. Met dinsdagavond een geweldsuitbarsting tot gevolg.

“We zijn dit niet gewend in de gemeente Molenlanden”, gaat raadslid Stam verder. “Het is normaal gesproken een hele rustige gemeente waar de mensen samen leven, samen werken en het in de regel goed hebben met elkaar", zegt hij. "Nu ontstond er sinds een paar weken toch veel onrust in de gemeente en de demonstraties zorgen voor een unheimisch gevoel", voegt Egas daar aan toe.

Het protest dinsdagavond verloopt eerst nog relatief rustig, maar nadat de demonstranten de toegang tot de raadszaal wordt ontzegd slaat de vlam in de pan. “We roken wel de kruitdampen”, vertelt SGP’r Egas. “Mensen wilden naar binnen, maar dan kan de veiligheid niet gegarandeerd worden.”

Brandalarm
De rook die wel naar binnen trekt activeert het brandalarm. Binnen blijft verder alles rustig in de raadszaal. “Ons werd gevraagd om binnen te blijven. We zaten dus een beetje in het ongewis en toen de burgemeester weer terugkwam, werd de vergadering weer geopend.”

De ME veegt het gebied rond het gemeentehuis schoon. “Daarna hebben we rustig verder vergaderd”, aldus Egas. “In de raadszaal was de sfeer prima en respectvol. Ik heb niet de druk ervaren van de omgeving op de vergadering, de besluitvorming en het debat.”

Zoeken naar alternatieven
Toch hebben de anti-azc-geluiden effect. “We hebben een amendement aangenomen om minimaal twee extra locaties te vinden en we hebben een motie uitgesproken dat de locaties Nieuw-Lekkerland en Arkel minder gewenst zijn, zodat het College af kan wegen of er locaties zijn die beter zijn en verder van woningen af liggen”, legt het SGP-raadslid uit.

“Mensen moeten gewoon hun stem kunnen uiten, niet alleen in het stemhokje maar ook per protest”, is ChristenUnie-raadslid Stam van mening. “Als het allemaal binnen de regels gebeurt heb ik daar totaal geen moeite mee.” Over de kleine veldslag buiten het gemeentehuis kan Stam eigenlijk alleen kwijt dat hij het allemaal ‘opmerkelijk’ vindt. Egas is wat meer uitgesproken: “Dat de ME optreedt in Bleskensgraaf, dat had je vorig jaar toch niet kunnen bedenken.”

Bekijk ook deze reportage op ons YouTube-kanaal.

Lees meer over:

Lees ook

autobranden reeks.png

onderzoek

Politie vraagt om hulp: wees alert op autobranden

In het onderzoek naar de reeks autobranden die sinds begin dit jaar Dordrecht treft, roept de politie hulp in van inwoners. Ondanks onderzoek is nog niet duidelijk of er sprake is van één of meerdere daders, en of de branden met elkaar te maken hebben of niet. “De politie kan tips en informatie van omwonenden goed gebruiken.”

IMG_7319.jpg

Wat heeft Ars in zijn mars bij FC Dordrecht? Buitenspelers en backs bovenaan wensenlijst

Sjoerd Ars is begonnen als technisch manager van FC Dordrecht. In een kennismaking blikt de 42-jarige Achterhoeker vooruit op de transferzomer, spreekt hij zijn doelstelling uit en maakt alvast bekend: aan de Krommedijk wordt komend seizoen ‘gewoon’ weer 4-3-3 gespeeld.

nieuwlekkerlandprotest.jpg

Besluit over azc in Molenlanden verwacht voor zomervakantie

De gemeente Molenlanden wil voor de zomervakantie een beslissing nemen over waar in de gemeente één of meerdere azc-locaties komen. Aan de lijst van mogelijke plekken zijn nu drie locaties toegevoegd. De gemeente wil inwoners de komende tijd duidelijkheid geven en zorgen zo goed als mogelijk wegnemen.

sociale huur ridderkerk.png

Ridderkerk in beroep tegen besluit provincie over eigen woningverdeelsysteem

Het college van Ridderkerk gaat in beroep tegen een besluit van de provincie Zuid-Holland. Die bepaalde eerder dat de gemeente geen eigen verdeelsysteem voor sociale huurwoningen in Ridderkerk mag hebben, maar aangesloten moet blijven bij een regionale variant.

foto artikel pilot game.jpg

Geen boek, maar een game op je leeslijst: bieb experimenteert op middelbare school

Een game uitspelen in plaats van het lezen van een boek voor je leeslijst. Mogelijk wordt dat de toekomst voor middelbare scholieren. Bibliotheek AanZet, die tientallen vestigingen in onze streek heeft, onderzoekt hoe games een serieuze rol kunnen spelen in het onderwijs. Bijvoorbeeld tijdens de Engelse les.

Hendrik-Ido-Ambacht

Oud-burgemeester Herman J. ontkent verzamelen kinderporno en ontucht: ‘Ik ben geen pedofiel’

De oud-burgemeester van Hendrik-Ido-Ambacht Herman J. ontkent kinderporno te hebben verzameld en ontucht te hebben gepleegd. Hij zei dat dinsdag tijdens een korte zitting op de rechtbank in Rotterdam.