Dordrecht, Netherlands

Toekomst van deze waterbus aan zijden draadje: geen toename aan reizigers verwacht

De waterbus bij Sliedrecht Streekomroep 56
De kans dat waterbuslijn 23 wordt opgeheven wordt met de dag groter. Uit een analyse van de provincie blijkt dat op de lijn tussen Dordrecht en Sliedrecht geen groei aan passagiers verwacht wordt. “Opheffing wordt betreurd.”
Coen Theuwis | Redactie Streek 56 | 10 september 2025 17:01 | Aangepast op 10 september 2025 17:01
Terwijl de waterbus van en naar Rotterdam (lijn 20) en die tussen Dordrecht, Zwijndrecht en Papendrecht (lijn 22) jaarlijks een flinke reizigersgroei laten zien, is dat in het geval van lijn 23 niet het geval. Zowel vorig jaar, als voor dit jaar is er geen toename in het aantal reizigers te zien, blijkt uit recente cijfers van de provincie.

Tussen Dordrecht en Sliedrecht maakten in 2024 35.000 mensen gebruik van de waterbus en de cijfers over het eerste half jaar van 2025 laten geen toename zien. Daarmee draagt lijn 23 een fractie bij aan het totaal aantal van 1.3 miljoen waterbusgebruikers. Ook lijn 21, van Rotterdam naar Kinderdijk, staat er slecht voor. Ondank een groei van 31 procent ten opzichte van 2024 worden er dit jaar ’slechts’ 72.000 passagiers verwacht.

Gemiddeld 8 reizigers per afvaart
De toekomst van de twee waterbuslijnen stond woensdagochtend op de agenda in de zaal van het provinciehuis in Den Haag. Daar werd door commissieleden van Provinciale Staten met de verantwoordelijk provinciebestuurdergesproken of het schrappen van de twee lijnen nog van tafel kan. Maar de kans daarop lijkt heel klein.

“Ik ben mij ervan bewust dat de opheffing van met name lijn 23 in de regio wordt betreurd vanwege
de geplande renovatie van de Papendrechtsebrug door Rijkswaterstaat in 2026”, schrijft provinciebestuurder Frederik Zevenbergen in een brief aan Provinciale Staten. “Het bestaande gebruik van deze lijn is met gemiddeld 8 reizigers per afvaart echter zeer laag.”

Naast het lage gebruik van de lijnen is de waterbus ook nog eens veel duurder om te laten varen. "Voor de hoeveelheid geld die het kost om één persoon met de Waterbus te vervoeren kunnen we twaalf mensen met de bus of trein vervoeren", vertelde Zevenbergen eerder al aan deze streekomroep.


Opties om de waterbus door te laten varen tijdens de afsluiting van zowel de Papendrechtse- als de Baanhoekbrug vanaf komende zomer, zijn er volgens Zevenbergen niet. Rijkswaterstaat heeft gekozen voor pontjes die per keer veel meer reizigers kunnen vervoeren dan één waterbus. Ook is het risico van een totaal faillissement van het waterbusbedrijf te groot.

Daarnaast zijn er volgens het provinciebestuur voldoende alternatieven voor reizigers die vanuit Sliedrecht naar Dordrecht willen en andersom. Zoals de Merwedelingelijn en de streekbus van R-net. Op 24 september wordt voor het laatst in het provinciehuis gesproken over de verlieslijdende waterbus. Als lijn 21 en 23 worden geschrapt, zullen ze vanaf 6 oktober niet meer varen.

Lees meer over:

Waterbus|

Meest gelezen

Fietser overleden na botsing met auto in Zwijndrecht

Redactie Streek 56 | 5 sep 2025 17:30

Dordrecht stopt met opvang derdelanders, tientallen moeten binnen maand weg

Redactie Streek 56 | Shaloom Pedro | 4 sep 2025 16:02

Boeren organiseren open dag voor burgers: 'We hebben elkaar nodig'

Redactie Streek 56 | Shaloom Pedro | 3 sep 2025 19:20

Lees ook

Teleurstelling in Sliedrecht over dreigend einde dure Waterbus

Het nieuws dat de provincie Zuid-Holland een einde wil maken aan twee Waterbusverbindingen in onze r...

Deze twee lijnen van de Waterbus verdwijnen, maar Kinderdijk blijft bereikbaar

Als het aan de provincie Zuid-Holland ligt, verdwijnen twee lijnen van de Waterbus tussen Rotterdam ...

Papendrecht bezorgd over financiële problemen waterbus

Het Papendrechtse college is bezorgd over de financiële situatie van de waterbus. Het college wil de...

Waterbus in problemen: aantal reizigers blijft achter

Het aantal reizigers dat gebruik maakt van de Waterbus blijft tegenvallen, meldt de provincie Zuid-H...

Opstapplek Waterbus tijdelijk verplaatst wegens verzakte damwand

Mensen die gebruik maken van de Waterbus in Alblasserdam, moeten de komende maanden iets verderop op...

Aanvaring met Waterbus na stuurfoutje, niemand gewond

Een Waterbus is dinsdagmiddag tegen een binnenvaartschip gevaren bij Zwijndrecht. Dat gebeurde in de...