Dordrecht, Netherlands

Van Maas tot de kraan: ijzerdeeltjes als schoonmaakmiddel

Water. Niets is deze zomer zoveel besproken als dat. Door de droogte ging het vooral over kwantiteit, maar hoe zit het eigenlijk met de kwaliteit? Verslaggever Thijs Blom gaat de hele week op pad met drinkwaterbedrijf Evides. Op de derde dag van zijn meeloopweek is hij te gast bij de zuiveringsinstallatie in Spijkenisse.
Petra Scheurwater | 29 augustus 2018 18:23 | Aangepast op 29 augustus 2018 18:23
Via leidingen komt natuurgezuivers Maaswater uit de Biesbosch in zuiveringsinstallaties terecht, zoals die op de Beerenplaat in Spijkenisse. Vanuit een opvangbekken wordt het door verschillende gebouwen en processen gepompt.

Eerst wordt het water gezeefd, vervolgens worden er ijzerdeeltjes aan het water toegevoegd. "Aan die deeltjes blijven allerlei verontreinigingen vastplakken en die halen we er samen met de ijzerdeeltjes er weer uit", zegt waterkwaliteitsmanager Henk Ketelaars.

In enkele bassins is vieze, bruine drab te zien. "Dat is dus precies wat we niet in het drinkwater willen hebben." Het water zit dan ongeveer op de helft van het zuiveringsproces. Een resterend probleem vormen dan nog bacteriën.

Bij Aqualab Zuid wordt daarop gecontroleerd. "Wij vinden zelfs die ene bacterie door watermonsters te filteren en op bedjes op te kweken. Worden er stipjes zichtbaar, dan is het foute boel", is de simpele uitleg van microbioloog Paul van Hoesel.

Donderdag bekijken we onder meer hoe Evides de bacteriën doodt.

Verslaggever Thijs Blom volgt samen met cameraman Willem-Egbert Diepeveen het water van de Maas tot de kraan. Evides maakt drinkwater voor 2,5 miljoen mensen in het zuidwesten van ons land, waaronder het grootste deel van onze regio. Van dat water komt 80 procent uit de Maas.



Meest gelezen

Voormalig ‘Visser’s Poffertjes’ eigenaar Frans overleden

Emmely Kokshoorn | Redactie Streek 56 | 19 feb 2026 17:37

Man gewond na steekincident in restaurant

Rijnmond | 23 feb 2026 08:00

Van glazenwasser tot held: Peter redt gevallen vrouw in woning

Redactie Streek 56 | Monique de Graaf | 19 feb 2026 14:33

Lees ook

In deze gemeente zijn de meeste bushaltes slecht toegankelijk: ‘Zorgwekkend’

Een groot deel van de bushaltes in onze streek is niet toegankelijk voor mensen met een beperking. D...

Man betrapt op rijden zonder rijbewijs, even later maakt hij dezelfde fout

De politie heeft afgelopen zondag een auto in beslag genomen op de Brouwersdijk in Dordrecht. De bes...

Koningsslang kruipt rond in park, wandelaars bellen dierenambulance

Het is geen alledaags gezicht: een kronkelende slang van zeker een meter lang. Voorbijgangers zagen ...

Simon heeft stukje gesloopte Kikkerachtbaan Duinrell in voortuin: 'Mijn eerste achtbaan ooit'

Pretparkfanaat Simon de Bruijn heeft sinds kort een bijzondere attractie in zijn voortuin in Dordrec...

Brug over de Noord dicht, vakantie voorbij: drukte op de weg en bij waterbus

Het was deze ochtend extra druk in Alblasserdam. Het is de eerste maandag na de vakantie terwijl de ...

Eerste minderjarige asielzoekers aangekomen in pand bij winkelcentrum

De eerste van de tachtig minderjarige vluchtelingen zijn maandag aangekomen in Papendrecht. Ook de r...