gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Veilig eten uit moestuinen rondom Chemours

725a95c4c76247ad32ae753d64052fff

Eigenaren van moestuintjes in de omgeving van van Chemours kunnen hun geteelde producten gewoon eten en ook kunnen ze slootwater en opgevangen regenwater weer gewoon gebruiken om hun tuintjes te bewateren.

Petra Scheurwater |  | Aangepast op
Dat is de conclusie uit een onderzoek van het RIVM (Rijksinstituut Volksgezondheid en Milieu) naar elf moestuinen in de omgeving van de chemische fabriek. Chemours kwam in opspraak door de uitstoot van de omstreden stoffen PFOA en GenX.

Het bedrijf laat weten de conclusies van het onderzoek te verwelkomen. "Desondanks blijft Chemours oor hebben voor de gevoelens in de samenleving", schrijft het bedrijf in een verklaring.

"Chemours benadrukt dat ze zich onverminderd blijven inzetten voor de onlangs aangekondigde intentie om € 75 miljoen te investeren om zijn uitstoot te verminderen." Het bedrijf heeft toegezegd om in 2020 99 procent minder GenX-stoffen uit te stoten.

Onrust

De stoffen kwamen terecht in lucht, grond en oppervlaktewater. Omdat niet duidelijk was hoeveel van die stoffen terecht kwamen in de omgeving, ontstond onrust over mogelijke gezondheidseffecten van het eten van zelf geteelde aardappelen, groente en fruit.

De Vrije Universiteit raadde eerder af aan inwoners van Dordrecht, Sliedrecht en Papendrecht om producten uit moestuintjes te eten. Maar het RIVM zei in maart al dat dat wél kan. Het RIVM concludeert nu dat sloot- en regenwater wel zorgen voor hogere concentraties van GenX en PFOA in de geteelde producten, maar niet zoveel dat daardoor gezondheidsrisico's ontstaan.

Irrigatie moestuinen

Het advies om sloot-, en regenwater niet te gebruiken voor irrigatie van moestuinen in de drie gemeentes is daarom ingetrokken. Wel blijft het advies van kracht om niet te veel en te vaak uit moestuinen te eten die binnen één kliometer van de fabriek af liggen.

De drie gemeentes zeggen in een reactie dat het RIVM-rapport duidelijk maakt dat de impact van nieuws over PFOA en GenX groot is. Ze willen daarom dat Chemours de uitstoot ervan tot nul beperkt.

Lees ook

IMG_4247

Hek op dijk bij azc keer op keer vernield, cameratoezicht ‘niet proportioneel’

Het hek op de Wieldrechtse Zeedijk, tussen het asielzoekerscentrum en de huizen op de Dordtse dijk, is voor de zoveelste keer vernield. Het gemeentebestuur overweegt een sterker hek, maar cameratoezicht is volgens burgemeester Nanning Mol niet proportioneel. “Daar moet je echt wel wat meer voor kunnen aantonen, dit is geen plek van overlast.”

aangifte mishandeling politie

jongerengeweld

Toch aangiftes mishandelingen scholieren: ‘Waarom doet politie hier niets mee?’

Scholieren in Zwijndrecht die elkaar mishandelen, vechten voor geld en filmpjes online verspreiden. Ouders van slachtoffers doen er aangifte van, maar voelen zich in de steek gelaten door politie en scholen. “Je zit twee uur bij de politie en de dader loopt vrij rond”, aldus één van de betrokkenen. En de slachtoffers? Die zitten veelal weken thuis.

ijsbaan 9

IJsbaan keert terug naar de Spuiboulevard: 'een verrijking voor onze stad'

Dordrecht krijgt ook deze winter een ijsbaan in de binnenstad. Net als afgelopen jaar komt de ijsbaan aan de Spuiboulevard. Na het succes van afgelopen jaar hebben initiatiefnemers Leo Pap en Maurice Sleicher besloten tot een herhaling van dit evenement.

a16archief

Lange file op A16, verkeer stond vast vanaf Breda

Een lange file dinsdagochtend op de A16 van Breda naar Rotterdam. Het stond vast over zo'n 24 kilometer. Het verkeer moest rond 08.30 uur rekening houden met zo'n anderhalf uur vertraging.

De Plucheplakkers

Pluim voor FC Dordrecht, driepunter tegen Almere City smaakt naar meer

FC Dordrecht boekte na een reeks van vijf nederlagen op rij eindelijk weer een zege en koos daarvoor uitgerekend runner-up Almere City FC als lijdend voorwerp. Reden genoeg voor de podcasters van De Plucheplakkers om complimenten uit te delen aan de Krommedijkclub.

businktankstation

Tankstation dicht vanwege lekkage

Een tankstation aan de Beneluxlaan in Zwijndrecht is sinds donderdag afgesloten. Een van de pompen bleek te kampen met een lekkage, meldt de gemeente.