Dordrecht, Netherlands

Waar is het antieke orgel uit de Kunstkerk gebleven?

De grote verbouwing van de monumentale kerk aan de Museumstraat 65 is momenteel in volle gang. Maar van de een op de andere dag is het 127 jaar oude orgel uit de kunstkerk verdwenen. Historisch onderzoeker Arie Nelemans start een zoektocht.
Stephanie Roggekamp | 21 oktober 2021 15:41 | Aangepast op 21 oktober 2021 15:41
 Nelemans schrijft in het kerkblad ‘Kerk op Dordt’ hoe hij deze zomer de verdwijning van het orgel ontdekte. Zelf speelde hij jarenlang op het instrument. Tijdens een fietstocht langs de kerk zag hij het orgel nog in het gebouw hangen. “Twee weken later was hij verdwenen.”

Een buitenlands kenteken

Nelemans ging daarom de buurt in voor navraag. Buurtbewoners zagen dat het orgel op transport werd meegenomen naar het buitenland. Dit was het vermoeden van de omwonenden, omdat de transportauto een buitenlands kenteken had.

Tijdens de zoektocht kwam Nelemans ook een rapport uit 2013 tegen. Deze was in opdracht van de gemeente gemaakt. Hierin stond het advies om het orgel te restaureren voor 200.000 euro exclusief BTW. Kon de gemeente dat niet betalen, dan mochten belangstellenden het orgel kopen. Mits hij werd gerestaureerd.

Een maand geleden heeft de fractievoorzitter van de Christenunie/SGP, Joost Veldman, informatie bij de gemeente opgevraagd over het orgel. Maar tot nu toe heeft dat nog niks opgeleverd. Ook Nelemans laat in het kerkblad weten nog geen feiten te hebben over de verdwijning. “Ik stop pas met de zoektocht als ik weet waar het orgel is gebleven.”

Volgens de onderzoeker was het een waardevol instrument dat van grote waarde had kunnen zijn voor Dordrecht. "Voor kleine concerten was hij goed te gebruiken."

Projectontwikkelaar Dudok heeft de Kunstkerk overgekocht van de gemeente. Zij laten aan RTV Dordrecht weten niet met de media te praten over de ontwikkelingen rondom het orgel. 




Meest gelezen

Papendrechtsebrug (N3) gaat volgend jaar negen maanden lang dicht

Corrado Francke | Jonathan Sekeris | 26 mei 2025 15:52

Lees ook

Wantijbad klaar voor het seizoen: nieuwe lichting toezichthouders geslaagd

Het Wantijbad kan dit weekend met een gerust hart open: een tiental badmeesters en juffen is deze we...

Marten de Roon heel even in Nederland voor opening trapveldje, maar: 'Ik blijf lekker in Italië'

Een trapveldje openen in zijn oude woonplaats Hendrik-Ido-Ambacht op een plek waar hijzelf als kind ...

Deze week in Op Pad Met Ad: nieuwe Dordtse burgemeester neemt afscheid in Laren

In de nieuwste aflevering van Op Pad Met Ad reist presentator Ad van den Herik af naar Laren. Hij is...

Dit nieuwe superjacht ging via onze streek van Rotterdam naar Schiedam

Het was hier en daar een beetje pielen, maar het is gelukt. Een megajacht dat is gebouwd op een sche...

Liam Bossin definitief van FC Dordrecht naar Feyenoord

Liam Bossin verruilt FC Dordrecht voor Feyenoord. De Belgisch-Ierse goalie werd sinds januari al ver...

Bijna één miljoen euro voor klaslokalen in slooppand: 'Geen structurele oplossing'

De gemeente Sliedrecht trekt 900.000 euro uit voor een grondige verbouwing van de voormalige Groen v...