De acties zijn onderdeel van deze week van lezen en schrijven. Volgens Stichting Lezen en Schrijven hebben 3 miljoen mensen in ons land tussen 16 en 75 jaar moeite met het begrijpen van teksten. Ondanks deze jaarlijks terugkerende informatiecampagne, blijft dat aantal hoog. En dat ziet ook Bas Tebbe, als onderzoeker bij het meldpunt ‘Huh? Wat bedoelt u’.
“Er wordt veel te veel ingewikkelde taal gesproken”, constateert Tebbe. “Wij zijn bij het meldpunt erachter gekomen waar mensen tegenaan lopen als het gaat om onduidelijke communicatie.” Bijvoorbeeld een goedwillend persoon, die een burgerinitiatief wil starten. “Hiervoor had deze persoon subsidie nodig van de gemeente. Deze subsidie is op zichzelf al lastig te krijgen, maar het aanvraagproces was in dusdanig moeilijke taal dat ze door de bomen het bos niet meer zag.’’
Een pil in je oor?Ook in het Albert Schweitzer ziekenhuis in Dordrecht wordt er flink wat aandacht besteed aan het verbeteren van de communicatie tussen het ziekenhuis en de burgers. Bestuursvoorzitter Nicole Stolk komt met voorbeelden hoe de communicatie tussen arts en patiënt bijvoorbeeld voor problemen kan zorgen.
"Het is van cruciaal belang dat in onze communicatie helder overkomt wat we bedoelen in doktersadviezen en in recepten die we voorschrijven”, vertelt ze. "Als we voorschrijven dat een patiënt bijvoorbeeld een medicijn oraal moet innemen, is het niet gezegd dat iedereen meteen weet wat dat betekent. Daar zullen we scherp naar moeten kijken."
Een ander probleem ligt volgens Stolk in brieven vanuit het ziekenhuis. "Sommige zinnen zijn soms gewoonweg te lang. We moeten ons bewust zijn hoe informatie over kan komen bij de ander. We moeten ons beter verplaatsen in iemand die de taal minder machtig is." Het is iets waar het ziekenhuis al een tijdje mee bezig is om aan te pakken, maar volgens de ziekenhuisbestuurder verdient heldere taal in tijden van digitale communicatie altijd extra aandacht.
Benieuwd hoe anderen dat ervaren? Bekijk dan deze video op ons YouTube-kanaal.