gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Werkzaamheden aan stroomnet aangekondigd: '1 op 3 straten gaat open'

5e651c925f114438894a00c3b8e1b1e3

Er wordt in de provincie een nieuw laagspanningsnet aangelegd. Dit vanwege overbelasting van het stroomnetwerk in Zuid-Holland. Vanwege de schaal van de werkzaamheden moet één op drie straten opengebroken worden. Dat maakte het provinciebestuur onlangs bekend.

Redactie Streekomroep | Joram Niese |  | Aangepast op
Voor de vernieuwingen wordt een buurtaanpak gehanteerd. Een woordvoerder van Stedin meldt dat er "in buurten waar op dit moment de netbelasting en spanningsklachten het hoogst zijn en waar in ons verzorgingsgebied dus de hoogste prioriteit is" gekeken wordt wat er precies voor werkzaamheden waar precies plaats moeten vinden.

Het betreft nieuwe transformatorhuisjes en kabelleidingen. De woordvoerder geeft aan dat deze 'LS-buurtaanpak' al in onder meer Zwijndrecht is gestart. In de hele provincie moeten in 2050 rond 10.000 nieuwe 'trafohuisjes' staan. "In buurten waar dat nodig is, komen extra transformatorhuisjes te staan; daarnaast leggen we meer kabels en vervangen we de bestaande kabels. Dat betekent dat een straat voor een bepaalde periode ‘open’ is voor het uitvoeren van de werkzaamheden. We bepalen in zorgvuldig en nauw overleg met de betreffende gemeenten waar we de trafohuisjes moeten plaatsen", aldus de woordvoerder.

Intensiteit
Het elektriciteitsnet wordt steeds zwaarder belast wegens intensief gebruik. "Dat komt doordat de elektrificatie van woningen en bedrijven veel sneller is gegaan dan verwacht", aldus Maarten Bijl, regiodirecteur Zuid-Holland bij Stedin. De overstap van gas naar elektriciteit gaat sneller dan verwacht, iets wat door de stijging van de gasprijzen wegens de oorlog in Oekraïne alleen maar versneld is. Dit alles zorgt ervoor dat er een 'file' kan ontstaan op het netwerk. Dat heet netcongestie. De afgelopen weken waren er meerdere stroomstoringen in de streek. Volgens de woordvoerder komen er veel vaker stroomstoringen als er niks aan het elektriciteitsnet wordt gedaan.

Ook kunnen er andere problemen optreden: "Het kan leiden tot spanningsklachten, waardoor bewoners van zonnepanelen geen stroom kunnen terugleveren aan het net. Of tot spanningsdips, wat betekent dat elektrische auto's niet kunnen opladen of warmtepompen niet werken. Het kan ook resulteren in langdurige stroomuitval bij inwoners of brandgevaar door overbelasting van een trafostation", legt de woordvoerder uit.

Verder kan het leiden tot wachtrijen. Niet iedereen (huishouden of bedrijf) kan dan direct aan het stroomnet worden aangesloten. Voor enkele grootverbruikers is dat al het geval. "Dat kan een enorme impact hebben op de economie van Zuid-Holland", stelde gedeputeerde Berend Potjer tijdens een webinar.

8 miljard euro
Oscar Tessensohn (adviseur public affairs, TenneT): "Als gezamenlijke netbeheerders gaan we jaarlijks landelijk 8 miljard euro per jaar investeren. Er moeten duizenden kilometers kabels aangelegd worden en een enorme hoeveelheid elektriciteitsstations gebouwd worden die veel ruimte vragen. Dit gaat nog jaren duren en hiervoor is intensieve samenwerking met provincie en gemeenten essentieel."

In de tussentijd kunnen flexibele oplossingen uitkomst bieden. Zo kan met zogeheten ‘peak shaving’ de pieken uit het elektriciteitsverbruik worden weggenomen. Netbeheerders kunnen contracten afsluiten met grote afnemers om tijdelijk meer of minder elektriciteit af te nemen. Zo kunnen de pieken worden afgevlakt. Een andere oplossing is de energiehub, een lokale samenwerking tussen gebruikers en producenten van energie.

Lees ook

businkoverledenpersoon

Politie vindt overleden persoon in huis

In een huis aan de Pluvierstraat in Dordrecht is zondagavond een overleden persoon gevonden. Wat er precies is gebeurd, is nog onduidelijk.

tv47kenya

Sliedrechter benoemd tot minister in omstreden parallelle regering Sudan

Een man uit Nederland is begin mei benoemd tot minister van Justitie in een omstreden regering van de Rapid Support Forces (RSF) in Sudan. Dat blijkt uit onderzoek van de NOS. Bronnen melden aan Rijnmond dat het gaat om een man uit Sliedrecht.

foto blaauwweg

Zonnescherm hangt los en bungelt aan balkon van achtste verdieping

Op de achtste verdieping van een flatgebouw aan de Blaauwweg in Dordrecht hing maandagmiddag een zonnescherm los. Brandweer en politie kwamen ter plekke, maar konden weinig betekenen.

foto 2 artikel autobrand

Mogelijke brandstichter opgepakt, opluchting in eetcafé: ‘Berg ellende van gehad’

Opluchting bij eetcafé-eigenaar Monique van Esseveld. De man die eerder dit jaar mogelijk haar bedrijfsbus- en auto in brand stak, is aangehouden. “Fijn dat ze iemand hebben gepakt”, reageert de Dordtse.

foto drechttunnel a15

wegen

Verbreding A15 blijft in de ijskast, renovatie van deze tunnels gaat door

De geplande renovaties van de Noordtunnel en Drechttunnel kunnen gewoon doorgaan. Dat blijkt uit de nieuwe prioriteitenlijst van het Ministerie van Infrastructuur en Waterstaat. Slecht nieuws is er voor filerijders op de A15 tussen Papendrecht en Gorinchem: dat stuk snelweg wordt voorlopig niet verbreed.

Albert Schweitzer Ziekenhuis duurzaamheid

Kunstwerk en museum voor zinloos afval: ziekenhuis wil afvalberg verminderen

Hoe kom je als ziekenhuis af van een jaarlijkse berg restafval van meer dan 650.000 kilo? Voor die uitdaging staat het Albert Schweitzer ziekenhuis in Dordrecht. Hoewel de afvalstroom naar nul brengen een utopie is, wil het ziekenhuis wel grote stappen zetten. Om dat doel kracht bij te zetten, is ziekenhuisafval zichtbaar gemaakt in de centrale hal met een kunstwerk en een tijdelijk ‘museum voor zinloos afval’.