Dordrecht, Netherlands

Synodegerechten (4): Van armeluismaal naar delicatesse

Wat zouden die deelnemers van de Synode van Dordrecht 400 jaar geleden op hun bord hebben gekregen? Met die vraag zijn verschillende ondernemers uit de stad aan de slag gegaan. Bij restaurant Het Bolwerck pakten ze de aardappel van de 17e eeuw: zalm.
Jordy Nijenhuis | 7 mei 2019 16:35 | Aangepast op 7 mei 2019 16:35
"We werden door de gemeente uitgedaagd om gerechten te maken uit de tijd van de Synode", vertelt Dennis Salm van Het Bolwerck. "We kozen ervoor oudere bereidingswijzen toe te passen bij het bereiden van zalm, om een link naar de Synode te maken."


Je zou het vandaag de dag niet zeggen, maar 400 jaar geleden werd zalm als armeluismaal gegeten.


"De zalm werd hier in de rivier gevangen, zoveel dat de rijke mensen hun bedienden in een contract op lieten nemen dat ze niet meer dan drie keer in de week zalm hoefde te eten omdat ze het anders elke dag aten."

Omdat er zo veel zalm gevangen werd, werd er ook zalm gerookt, en dat doet Bolwerck nu, in het kader van de Synode, ook. Uiteraard wordt de zalm niet alleen opgediend. Ook een salade met warme paardenworst, cashewnoten en sinaasappelsaus staat op het Synodemenu van het restaurant. Dat wordt afgesloten met wentelteefjes en ijs.


Deze hele week staat RTV Dordrecht bij de speciale etenswaren die ondernemers aan bieden in het kader van de Ode aan de Synode.

Meest gelezen

Grote opkomst verwacht voor Rode Lijn-demonstratie: ‘Het leeft echt in Dordrecht’

Erik van Krimpen | Redactie Streek 56 | 27 jun 2025 17:04

Begraafplaats Essenhof heeft zelf ingrepen gedaan bij keldergraven; gemeente laat het onderzoeken

Corrado Francke | Redactie Streek 56 | Pascal Lenstra | 24 jun 2025 10:10

Zo gaan Dordtse basisscholen om met de hittegolf

Jonathan Sekeris | Barbara Visscher | 30 jun 2025 13:40

Lees ook

Onderzoek wijst uit: kansen sluiting Chemours op juridische grond 'zéér gering'

De kans dat chemiebedrijf Chemours verplicht kan worden de deuren te sluiten is héél erg klein. "Er ...

Kuijt van start als trainer FC Dordrecht: 'Overtuigd door rust, stabiliteit en vertrouwen'

Dirk Kuijt is op een snikhete maandag begonnen als trainer van FC Dordrecht. Op zijn eerste werkdag ...

Celstraffen voor 'nepaannemers' die tientallen mensen voor half miljoen euro oplichtten

De rechter heeft een 50-jarige Dordtenaar veroordeeld voor het opzetten van nepklusbedrijven, waarme...

Landelijk hitteplan van kracht, drie gemeenten werken met eigen plan

'Drink voldoende, houd je huis koel en denk ook om elkaar'. Zo luidt het RIVM-advies om de hittegolf...

Heilige relikwieën in processie door hete binnenstad

De jaarlijkse Heilig Houtprocessie werd deze zondag gelopen in de Dordtse binnenstad. De twee splint...

Protestmars Rode Lijn trekt duizenden: ‘Dordrecht spreek je uit!’

“Dordrecht spreek je uit!”, klinkt het door de straten van het centrum. De ‘Rode Lijn Dordrecht’ de...