gtag('consent', 'update', {'ad_user_data': 'granted','ad_personalization': 'granted','ad_storage': 'granted','analytics_storage': 'granted' });
Dordrecht, Netherlands
Terug

Dit zijn de gevolgen van voorkeurstemmen voor de nieuwe Dordtse raad

01 vormgeving_RTV Dordrecht nieuws.00_01_49_48.Still001

Dordtse raad

Streekomroep

Voorkeurstemmen hebben in Dordrecht gevolgen voor GroenLinks-PvdA, DENK en Forum voor Democratie. Bij DENK heeft de lijstduwer meer stemmen gekregen dan de lijsttrekker, bij GroenLinks-PvdA valt de nummer vijf buiten de boot. En dat terwijl die partij zes zetels kreeg.

Redactie Streekomroep | Megan de Groot |  | Aangepast op

In aanloop naar de verkiezingen stellen alle partijen een kandidatenlijst samen. De hoeveelheid zetels die een partij behaalt, is het aantal raadsleden dat namens die partij in de gemeenteraad komt. De raadsleden komen over het algemeen op volgorde van de door de partij samengestelde kandidatenlijst in de gemeenteraad. Toch is dit niet altijd zo, want bij sommige partijen kunnen voorkeurstemmen hier nog invloed op hebben.

Bij de afgelopen gemeenteraadsverkiezingen had een kandidaat in Dordrecht minimaal 305 voorkeurstemmen nodig om via deze weg raadslid te worden. Als dit gebeurt, krijgen zij de raadszetel in plaats van degene die de laatste zetel volgens de lijst zou ontvangen.

Zo hebben deze voorkeurstemmen volgens de voorlopige uitslag bij Forum voor Democratie ervoor gezorgd dat de nummer 3 op de lijst een raadszetel krijgt, terwijl de partij bij de verkiezingen twee zetels scoorde.

Volgens de kandidatenlijst zouden Hans van de Breevaart en Servaas Cobben de gemeenteraad ingaan. Maar omdat Betsie de Heer zo'n 350 voorkeursstemmen heeft gekregen, wordt zij raadslid in plaats van Cobben. 

Mehmet Safranti weer in de raad?
Bij DENK ziet het ernaar uit dat Mehmet Safranti opnieuw als enige raadslid de gemeenteraad in gaat voor de partij. Safranti stond in eerste instantie bewust niet op de kandidatenlijst voor DENK, maar besloot toch om op de laatste, negentiende plek als lijstduwer op de lijst te staan.

Zijn achterban blijkt groot en heeft ervoor gezorgd dat Safranti de meeste stemmen heeft behaald van de partij, namelijk 434. Dat zijn er meer dan lijsttrekker Masum Kolkilic. Het lijkt er dus op dat Safranti dankzij voorkeurstemmen nogmaals raadslid wordt voor DENK. 

Heel onverwachts was het niet, aldus Safranti. En hoe nu verder? “Ik ben nog in gesprek met Masum, het partijbestuur, mensen om me heen en de kiezer”, vertelt hij. “Het is gewoon even goed afwegen, ook richting de kiezer.” Volgens Safranti wordt binnenkort bekend of hij de raad in gaat, of dat hij dat aan Kolkilic laat.

Effect van voorkeurstemmen bij Groenlinks/PvdA
Bij GroenLinks-PvdA is het balen voor kandidaat-raadslid Nick Bootsman. Hij stond op nummer 5 van de kandidatenlijst van de partij, maar is op basis van voorkeursstemmen 'ingehaald' door Frouke de Vries én Floor van Dorresteijn. Die laatste woont sinds 2024 in Dordrecht en haalde ruim 1200 stemmen. 

Lijsttrekker van de partij Abdullah Uysal noemt de uitslag dubbel. “Binnen onze partij heb je altijd de 'stem op een vrouw-beweging'”, legt hij uit. “Voor de een is het positief en voor de ander pijnlijk en teleurstellend.” 

Bootsman zal in ieder geval betrokken blijven bij de partij, bevestigt Uysal. “De kans is groot dat Nick weer commissielid wordt, maar daar moeten we nog met de fractie over overleggen”, vertelt hij. 

Kitty Kruger, die vier jaar geleden met voorkeurstemmen in de raad kwam, grijpt deze keer nipt mis. Met 297 stemmen komt ze er acht tekort om haar raadslidmaatschap te verlengen.

Dit artikel is gebaseerd op de voorlopige uitslag van voorkeurstemmen. De definitieve uitslag van de voorkeurstemmen zal donderdag 26 maart bekend worden gemaakt door de gemeente Dordrecht. 

 

Lees ook

opma romy kersten

Ad spreekt Romy Kersten: hoe vergaat het deze jonge ‘godfluencer’?

In een nieuwe aflevering van Op Pad Met Ad gaat presentator Ad van den Herik in gesprek met Romy Kersten. Niet-gelovig opgevoed, toch heeft de Dordtse op latere leeftijd gekozen voor de weg van de Heer. En inmiddels verspreidt ze het woord van God aan honderdduizenden volgers op internet.

businkoverledenpersoon

Politie vindt overleden persoon in huis

In een huis aan de Pluvierstraat in Dordrecht is zondagavond een overleden persoon gevonden. Wat er precies is gebeurd, is nog onduidelijk.

Onthulling voorlopig ontwerp

Een nieuwe zwem- en sportlocatie voor deze gemeente: zo ziet dat eruit

De eerste contouren van een nieuw zwembad, sport- en turnhal op de locatie van het huidige zwembad in Ridderkerk zijn gepresenteerd. Op de plek waar nu nog De Fakkel huist, komt straks een gloednieuw recreatiecentrum. “Een heel mooie mijlpaal voor Ridderkerk.”

nanning

Hoe voorkom je een overval? Gemeente gaat juweliers helpen

De gemeente Dordrecht en de politie gaan in gesprek met juweliers in de stad over criminaliteit en wat daartegen te doen. Dat zegt burgemeester Nanning Mol in antwoord op raadsvragen. Het is een gevolg van overvallen die de laatste maanden in Dordrecht hebben plaatsgevonden op verschillende ondernemers.

PSX_20260909_161615

Brand in meterkast van huis, bewoners snel buiten

In een huis in Zwijndrecht heeft woensdagmiddag brand in een meterkast gewoed. Bewoners voorkwamen verspreiding van de brand door de meterkast dicht te doen.

gondelvaart prijsuitreiking

Nek-aan-nekrace om publieksprijs Gondelvaart: verschil van slechts 2 stemmen

In een bomvol Café Olt Ghiessen is bekend gemaakt wie de publieksprijs van de Gondelvaart 2026 in Giessen-Oudekerk heeft gewonnen. Met slechts twee stemmen verschil werd ‘Nacht op het water’ de prijswinnaar bij de grote boten. Bij de kleine boten zijn ‘De Hekkies op safari’ degenen met de meeste stemmen.