Foto ter illustratie
Pixabay/RijnmondDe rechter heeft de oud-burgemeester van Hendrik-Ido-Ambacht Herman J. veroordeeld voor het bezit van kinderporno. Hij krijg een jaar cel, waarvan vier maanden voorwaardelijk.
Herman J. wordt vrijgesproken van de ontucht met een jongere man. Dat zou zijn gebeurd tussen 2005 en 2016, dus deels toen hij nog burgemeester was.
De rechtbank stelt vast dat er geen getuigen bij zijn geweest en dat er geen steun is voor de aanklacht in het dossier, meldt Rijnmond. Zo hebben de ouders van de man er nooit iets van gemerkt. De verdachte heeft altijd ontkend dat hij de man seksueel heeft benaderd.
Duizend foto's en video's
Voor het bezit van kinderporno is er wel voldoende bewijs, zegt de rechtbank. In totaal gaat het om ruim duizend foto's en video's, die waren opgeslagen op zijn telefoons, laptop, usb-sticks en externe harde schijf.
"Verdachte heeft zich op zijn persoonlijke zoektocht naar nieuwe erotische prikkels begeven in de verwerpelijke wereld van kinderporno. Hij liet zich vooral leiden door bevrediging van zijn eigen behoeftes. Te weinig heeft hij oog gehad voor de exploitatie van kinderen en de aanzienlijke psychische schade die deze industrie voor kinderen meebrengt."
Snapchat
Behalve de afbeeldingen trof de recherche ook zeer expliciete chats aan die Herman J. voerde op Snapchat met een onbekende man. De rechter daarover: "De manier waarop verdachte in de chats fantaseerde over het misbruik van jonge kinderen was bijzonder schokkend te noemen."
De rechter koos er tijdens de behandeling van de strafzaak voor om de chatgesprekken niet in het openbaar voor te lezen, omdat die te heftig zijn.
LEES OOK: Oud-burgemeester Herman J. ontkent verzamelen kinderporno en ontucht: ‘Ik ben geen pedofiel’
Herman J. heeft op de zitting gezegd dat hij ook niet goed wist hoe alle kinderporno in zijn bezit was gekomen. Hij zei wel eens gezocht te hebben op het onderwerp maar alleen om zicht te krijgen op de wereld achter de kinderporno, die hij weerzinwekkend noemde.
Ondanks dat de rechter hem deels vrijspreekt, voor de ontucht, is de straf dezelfde als de eis van het Openbaar Ministerie. Het voorwaardelijk deel betekent dat Herman J. drie jaar lang onder toezicht blijft van de reclassering.
Dat houdt onder meer in dat zijn computergebruik wordt gecontroleerd om te voorkomen dat hij naar sites gaat waar kinderporno te vinden zou kunnen zijn. Verder moet hij een behandeling ondergaan voor seksueel overschrijdend gedrag.
De verdachte zit vast sinds februari 2026. De recherche besloot hem toen acuut op te pakken na het zien van de seksueel expliciete chats. De vrees bestond dat hij anders slachtoffers zou gaan maken onder jonge kinderen.
Herman J. was zelf niet aanwezig bij de uitspraak in Dordrecht. Tijdens de zitting maakte hij bekend dat hij de functies van ambtenaar van de burgerlijke stand en vertrouwenspersoon bij voetbalvereniging ASWH neerlegt. Tussen 1996 en 2011 was hij burgemeester van Hendrik-Ido-Ambacht. In die gemeente is ook een kade naar hem vernoemd. De gemeente heeft dinsdagmiddag laten weten dat die straatnaamborden voorlopig worden weggehaald.
LEES OOK: Gemeente verwijdert straatnaambord na uitspraak over burgemeester
Dit is een artikel in samenwerking met mediapartner Rijnmond.